| |
Zagrożenie!
Pogoda na 20 czerwca 2022. Upał na południu. Silne burze i nawałnice przejdą przez Polskę

Pogoda na 20 czerwca 2022. Upał na południu. Silne burze i nawałnice przejdą przez Polskę

Przed nami dzień z upałem na południu i południowym wschodzie Polski, ale również miejscami z ryzykiem silnych burz i nawałnic - przewiduje pogoda w poniedziałek 20 czerwca 2022. Burze będą się rozwijać na kontraście temperatury w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego, dodatkowo na froncie znajduje się płytki niż. Zjawiska miejscami mogą być silne. W ciągu najbliższej doby powietrze zwrotnikowe zostanie wyparte z całego kraju. Zapraszamy na prognozę pogody.

Dane radarowe z godziny 06:50 wskazujące zasięg opadów i miejscami występowania burz z naniesionym kierunkiem przemieszczania. Windy / IMGW

Pogoda 20 czerwca 2022, upał na południu, będą silne burze i nawałnice w Polsce

Pogoda na dziś, poniedziałek 20 czerwca 2022

Polskę przecina dziś z południowego zachodu na północny wschód strefa chłodnego frontu atmosferycznego na której dodatkowo rozwinął się płytki niż Petra. W rejonie tego frontu będą się przemieszczać opady i miejscami silne burze, lokalnie z gradem i bardzo silnymi porywami wiatru. Na południowy wschód od frontu zalega powietrze zwrotnikowego, a na północny zachód od niego chłodne powietrze polarne morskiego. Z tego powodu wystąpi spory kontrast temperatury.

Prognoza układu barycznego w Europie o godzinie 14:00

Pogoda 20 czerwca 2022, upał i burze w Polsce, miejscami nawałnice

W poniedziałek upał na południu i południowym wschodzie. Groźne burze i nawałnice

Przez większą część dnia będzie pogodnie na południowym wschodzie, zwłaszcza na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie i tu dopiero późnym popołudniem lub wieczorem miejscami zacznie się chmurzyć i lokalnie wtedy mogą wystąpić przelotne opady i burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, jedynie początkowo pogodnie na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej i Górnym Śląsku. Z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację zalecamy sprawdzać radar opadów.

Prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce, do godziny 11:00, 20 czerwca 2022

Pogoda 20 czerwca 2022, burze i nawałnice w Polsce, mapa opadów

Miejscami wystąpią opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Punktowo grad może mieć większą średnicę do 3-7 cm. Burzom mogą także towarzyszyć silne porywy wiatru. Obszar z głównym ryzykiem burz obejmuje Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Kujawy, Wielkopolskę, przez centrum, częściowo Mazowsze po Podlasie, a wieczorem lub w nocy 20/21 czerwca również obszar od Górnego Śląska przez Małopolskę, Podkarpacie po Ziemie Świętokrzyską i Lubelszczyznę. Burze o poranku występują od centrum po Ziemi Lubuską. Niebawem będzie aktualizacja prognozy burzowej. Miejscami może spaść do 5-45 mm wody, najwięcej szczególnie od centrum przez północne Mazowsze po Podlasie.

Prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce, do godziny 20:00, 20 czerwca 2022

Pogoda 20 czerwca 2022, mapa opadów i burz w Polsce

Upał na południu i południowym wschodzie Polski

Po upalnej niedzieli na przeważającym obszarze Polski, dziś upał ograniczy się już tylko do południowej i południowo wschodniej części kraju. Spodziewamy się maksymalnie, od 14-19 st. C. na północy i północnym zachodzie kraju, zwłaszcza od Ziemi Lubuskiej po Warmię i wybrzeże, 20-28 st. C. od Podlasia po Dolny Śląsk i zachodnie i północne dzielnice Górnego Śląska, do 29-34 st. C. na południowym wschodzie. Najcieplej będzie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 14:00, 20 czerwca 2022

Pogoda 20 czerwca 2022, temperatura w Polsce

Silny wiatr w rejonie burz. Ciśnienie będzie się wahać

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami i okresami porywisty, w rejonie burz w porywach do 70-100 km/h, z kierunków zachodnich. Ciśnienie będzie się wahać. W południe w Krakowie wyniesie 1007 hPa.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!