| |
Zagrożenie!
Pogoda na 16 dni. Temperatury rozczarują w Polsce. Możliwe wichury, burze i częstsze opady

Pogoda na 16 dni. Temperatury rozczarują w Polsce. Możliwe wichury, burze i częstsze opady

Obszar wysokiego ciśnienia, jaki przez znaczną część maja zapewniał nam stabilną i bezdeszczową pogodę ustąpi i pojawią się znaczące zmiany - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Temperatury spadną i będą przeważnie rozczarowywać, ale pojawi się za to miejscami więcej potrzebnych opadów deszczu. Ostatnia dekada miesiąca zapowiada się dość chłodna z dominacją warunków atmosferycznych związanych z oddziaływaniem niżów. Wzrosną w wielu regionach kraju sumy opadów, ale raczej na ogół nie zostanie osiągnięta norma klimatyczna dla maja.

Pogoda na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 22 maja, do 6 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 22 maja do 6 czerwca 2022

W nowym tygodniu pojawią się dwa cieplejsze dni, ale zasięg najwyższych temperatur będzie ograniczony miejscami do południowej Polski. Większe ochłodzenie w całym kraju pojawi się w drugiej połowie tygodnia, zwłaszcza przed weekendem. Nadal najchłodniej będzie na północy i północnym wschodzie kraju. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w maju pierwszego upału w Polsce jednak nie będzie. Średnia temperatura w ostatniej dekadzie maja w Polsce ma być na ogół z ujemną anomalią temperatury, co najwyżej lokalnie w normie. 

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie za okres 22 maja - 1 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 1 czerwca 2022

Zmianę przyniesie przebudowa pola barycznego nad Europą. Obszar wyżowy zapewniający nam przez znaczną część maja ustąpi i odsunie się nad Atlantyk i rejon Wysp Brytyjskich. Jego miejsce zajmie pole obniżonego ciśnienia, a w nim co jakiś czas na pogodę w Polsce wpłyną strefy frontowe z ośrodkami niżowymi.

Pogoda na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres 22 maja - 1 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni, prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie do 1 czerwca 2022

Taki układ baryczny oznacza, że czeka nas zmienna pogoda z przeważnie niższą temperaturą i co jakiś czas miejscami z przelotnymi opadami deszczu. Lokalnie wystąpią również burze. Godzin usłonecznienia ma być mniej w stosunku do dwóch wcześniejszych dekad maja.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w Polsce, do 29 maja 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 29 maja 2022

W nowym tygodniu popada miejscami, głównie około 25 maja, gdy z południa na północ przejdzie płytki niż, stąd na powyższej mapie większa suma opadów, od Dolnego Śląska po Warmię, Mazury, Podlasie i Pomorze Gdańskie, przy czym zasięg opadów związanych z tym niżem może się jeszcze nieco zmienić. W pozostałych dniach opady będą w wielu regionach często rozproszone i przelotne, ponadto około 26-27 maja mogą wystąpić w Polsce kolejne wichury na co wskazują aktualne wyliczenia modelu ECMWF. Prognozy te będziemy jeszcze weryfikować, gdyż nie wszystkie modele aktualnie przewidują wzrost prędkości wiatru w tym terminie.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów, od 22 maja, do 7 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 7 czerwca 2022

Przed nami więc mniej przyjemne wydanie maja. Pocieszeniem będą jednak nieco częstsze opady, które miejscami poprawią sytuację na polach uprawnych, bo w wielu regionach jest tak sucho, że w czasie silnego wiatru występowały ostatnio zamiecie pyłowe, a to w maju normalnym zjawiskiem nie jest.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!