| |
Zagrożenie!
Pogoda na 12 maja 2022. Front przyniesie burze i wichury w Polsce. Gorąco na południowym wschodzie

Pogoda na 12 maja 2022. Front przyniesie burze i wichury w Polsce. Gorąco na południowym wschodzie

Nad Polską znajduje się dziś chłodny front atmosferyczny, który przejdzie z północy na południowy wschód Polski - zapowiada pogoda w czwartek 12 maja 2022. Przyniesie miejscami przelotne opady deszczu, krótkie wichury, a także lokalnie burze z gradem, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Przed frontem będzie gorąco, ale ciepła masa powietrza będzie stopniowo spychana z Polski nad Ukrainę i Słowację. Miejscami w rejonie bez opadów, ale z silnym wiatrem w czasie wymiany masy powietrza mogą wystąpić również zamiecie pyłowe. Sprawdźmy szczegółową prognozę pogody.

Prognozowane położenie frontu chłodnego o godzinie 14:00

Pogoda 12 maja 2022, dokładna prognoza pogody dla Polski, front chłodny niesie wichury i burze z gradem

Pogoda na dziś, czwartek 12 maja 2022

Polska znajduje się dziś w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem Yannicka znad pogranicza Rosji i Finlandii. Początkowo południe Polski znajdzie się jeszcze w ciepłym powietrzu i w zasięgi skraju wyżu Wolf znad Morza Czarnego, a później również tutaj dotrze strefa frontowa.

W czwartek miejscami burze, wichury i przelotny deszcz

W ciągu dnia na północy kraju, od Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej przez północną Wielkopolskę po Podlasie zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z postępującymi większymi przejaśnieniami od zachodu. Początkowo miejscami na tym obszarze pojawią się przelotne opady deszczu, a lokalnie na Podlasiu zanikające burze. Strefa tych opadów będzie się zwężać i przesuwać na wschód i południowy wschód, jednocześnie od zachodu zanikając.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 11:00, 12 maja 2022

Pogoda 12 maja 2022, mapa opadów i burz w Polsce

Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, miejscami przejściowo rosnące do dużego i wtedy gdzieniegdzie może przelotnie popadać i przejść burza, lokalnie z gradem, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie kraju szczególnie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz w Małopolsce.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 14:00, 12 maja 2022

Pogoda 12 maja 2022, gdzie będą burze i wichury w Polsce

Opady związane z burzami będą jednak bardzo rozproszone, ponadto front będzie się przesuwał dość szybko, dlatego sumy opadów nie będą bardzo wysokie. Lokalnie w rejonie burzy może spaść do 5-25 mm.

Przed frontem gorąco na południowym wschodzie Polski

Wczoraj najwyższą temperaturę prawie 29 st. C. odnotowaliśmy w Słubicach. Dziś również będzie gorąco w Polsce, ale raczej jeszcze bez pierwszego upału. Spodziewamy się maksymalnie, od 17-23 st. C. w północno zachodniej połowie kraju (chłodniej nad morzem, zwłaszcza na północy woj. pomorskiego), do 24-29 st. C. na południowym wschodzie. 

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 12:00, 12 maja 2022

Pogoda 12 maja 2022, temperatura w Polsce

Wichury w Polsce w czasie przejścia frontu. Ciśnienie wzrośnie

W czasie przechodzenia frontu i wymiany masy powietrza spodziewamy się nasilenia wiatru. Miejscami pojawi się krótkie wichury. Wiatr będzie umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, i porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie przejścia frontu i lokalnych burz porywy wiatru mogą osiągnąć do 60-90 km/h. 

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, 12 maja 2022

Pogoda 12 maja 2022, wichury w Polsce

Ciśnienie w ciągu dnia nieznacznie wzrośnie. W południe w Łodzi wyniesie 1013 hPa.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!