| |
Zagrożenie!
Pogoda na 1 lipca 2022. Burze i nawałnice zderzą się z ogromnym upałem w Polsce. Temperatura przekroczy 38 stopni

Pogoda na 1 lipca 2022. Burze i nawałnice zderzą się z ogromnym upałem w Polsce. Temperatura przekroczy 38 stopni

Przed nami apogeum tej fali upałów w Polsce i zarazem stopniowe wypieranie gorącej masy powietrza zwrotnikowego w ciągu najbliższej doby, z zachodu na wschód kraju przez burze i nawałnice - zapowiada pogoda w piątek 1 lipca 2022. Temperatura miejscami przekroczy 35-38 st. C. Niewykluczone, że lokalnie padną kolejne rekordy temperatury maksymalnej, tym razem dla lipca. Od godzin południowych oraz w kolejnych na zachodzie kraju pojawią się gwałtowne burze, które stopniowo zaczną się przesuwać w głąb Polski na wschód. Miejscami burze będą gwałtowne z nawałnicami. Zjawiska lokalnie mogą być niszczące z nawalnym deszczem, opadami dużego gradu, a także wiatrem o sile wichury. Zapraszamy na prognozę pogody.

Potężny upał w Polsce prognozowany o godzinie 14:00. Od zachodu zaczną wkraczać burze i nawałnice

Pogoda 1 lipca 2022, burze i nawałnice przejdą przez Polskę, potężny upał z temperaturą powyżej 38 stopni

Pogoda na dziś, piątek 1 lipca 2022

Polska na wschodzie i południowym wschodzie znajduje się na skraju wyżu znad południowo wschodniej Europy w ciepłym powietrzu zwrotnikowym, a na zachodzie w drugiej połowie dnia wkroczy linia zbieżności wiatru z płytkim niżem. Będzie to obszar zapalnika do powstania silnych burz i nawałnic, a zaraz za nim wkroczy do Polski chłodny front atmosferyczny definitywnie wypierający na wschód powietrze zwrotnikowe.

Prognoza układu barycznego w Europie o godzinie 14:00

Pogoda 1 lipca 2022, potężny upał w Polsce, później burze i nawałnice

W piątek potężny upał. Później wkroczą burze i nawałnice

Przez większą część dnia na przeważającym obszarze kraju będzie słonecznie z niewielkim i miejscami umiarkowanym zachmurzeniem, tylko początkowo lokalnie z zanikającymi przelotnymi opadami i burzami na północnym wschodzie w województwie warmińsko mazurskim i podlaskim. To pozostałość po układzie burzowym z minionej doby. Sytuacja zacznie się zmieniać na zachodzie Polski od około godzin południowych, tylko lokalnie wcześniej.

Prognozowany zasięg burz i nawałnic w Polsce, do godziny 14:00, 1 lipca 2022

Pogoda 1 lipca 2022, burze i nawałnice w Polsce, mapa opadów 

Na linii zbieżności wiatru uaktywni się wtedy pas burz i nawałnic. Zjawiska miejscami mogą być silne. W ich rejonie pojawią się liczne wyładowania atmosferyczne, przelotne nawalne opady deszczu, a także opady większego gradu i miejscami porywy wiatru o sile wichury.

Prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce, do godziny 17:00, 1 lipca 2022

Pogoda 1 lipca 2022, po upalne przejdą burze i nawałnice w Polsce

Miejscami burze mogą mieć przebieg nawałnicowy, wręcz niszczący. Sytuacja będzie dynamiczna i wymagająca monitorowania danych radarowych.

Pogoda 1 lipca 2022, burze i nawałnice w Polsce, prognoza opadów

Do wieczora system burzowy z zachodu spychający powietrze zwrotnikowe dotrze co najmniej do obszaru, od Pomorza Gdańskiego przez centrum, po miejscami Śląsk i Małopolskę. W nocy 1/2 lipca front burzowy, będzie się dalej przesuwał na wschód Polski wychodząc poza granice kraju. Wkrótce podamy aktualizację prognozy burzowej.

Piekielny, potężny upał w Polsce

To będzie dzień z apogeum upałów w Polsce. Spodziewamy się maksymalnie, od 26-30 st. C. miejscami na zachodzie i wzdłuż wybrzeża, do 31-38 st. C. na pozostałym obszarze kraju. Największy upał wystąpi na południowym wschodzie, zwłaszcza na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej oraz w Małopolsce.

Niszczący wiatr w rejonie burz i nawałnic. Ciśnienie wieczorem zacznie rosnąć

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, w drugiej połowie dnia od zachodu skręcający na zachodni. W rejonie burz porywy wiatru będą bardzo silne, miejscami do 70-100 km/h, a lokalnie w rejonie nawałnic nawet do 130 km/h! Ciśnienie wieczorem zacznie rosnąć. W południe w Poznaniu wyniesie 1011 hPa.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!