| |
Zagrożenie!
Pogoda w czasie majówki oszalała w Polsce. Ulewy, wichury, burze, trąba powietrzna, temperatura blisko 22 stopni, śnieg i atak zimy

Pogoda w czasie majówki oszalała w Polsce. Ulewy, wichury, burze, trąba powietrzna, temperatura blisko 22 stopni, śnieg i atak zimy

Miliony Polaków marzyło o pięknej pogodzie w czasie majówki 2021, ale właśnie w tym czasie, centralnie w środku majówki w minioną niedzielę 2 maja nad Polską znalazło się centrum niżu Daniel. Pokrzyżował on nam zupełnie plany związane z wypoczynkiem i relaksem przy popularnym grillu. Niż przesuwając się z południa na północny wschód Polski przyniósł arsenał zjawisk atmosferycznych, od powiewu wiosny z przyjemną temperaturą, po burze, ulewy, uderzenie wichury, trąby powietrznej i zimy ze śniegiem! To wszystko w jednym dniu na obszarze zaledwie naszego kraju! Tegoroczną majówkę zapamiętamy na długo, ale nie tak jakbyśmy chcieli.

Szalona pogoda ze skrajnościami w czasie majówki w Polsce. Na zdjęciu satelitarnym niż Daniel, który 2 maja 2021 przyniósł niebezpieczną pogodę. Foto: NASA

Pogoda w czasie majówki 2021 w Polsce oszalała, wichura, trąba powietrzna, ulewy, burze, atak zimy ze śniegiem

Charakterystykę zjawisk bardzo dobrze oddaje zdjęcia satelitarne na którym zaznaczyliśmy położenie centrum niżu Daniel około południa 2 maja 2021. Niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara i jednocześnie przesuwając w ciągu dnia na północny wschód kraju, po jego północnej i północno zachodniej stronie ściągał zimne powietrze, a po jego południowej i południowo wschodniej stronie pojawił się ciepły wycinek ze znacznie cieplejszym, ale chwiejnym powietrzem.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, niedziela 2 maja 2021

Pogoda zwariowała, omówienie majówki 2021 w Polsce, 2 maja 2021

Zanotowane burze w Polsce, 2 maja 2021

Pogoda oszalała w czasie majówki 2021, burze w Polsce, 2 maja 2021

Z tego powodu na południowym wschodzie Polski zanotowaliśmy chwilowy wzrost temperatury, do blisko 22 st. C. w Przemyślu, ale wzrosło ryzyko popołudniowych burz, które przeszły lokalnie m.in. przez Podkarpacie i Lubelszczyznę. W tym ostatnim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Tereszpol, w miejscowości Tereszpol Zygmunty prawdopodobnie zeszła trąba powietrzna.

Temperatura maksymalna zanotowana w Polsce, 2 maja 2021. Dane: IMGW / Ogimet

Pogoda, niż Daniel zepsuł majówkę 2021 w Polsce, zanotowana temperatura 2 maja 2021

Co ciekawe, w niedzielę 2 maja na przeważającym obszarze Europy pogoda była dobra, od Wielkiej Brytanii przez Francję, Kraje Beneluksu, Hiszpanię, Portugalię, część Niemiec po Bałkany można było się wybrać na spacer w towarzystwie wiosennego słońca, tymczasem właśnie nad Polską karty pogodowe rozdawał niż Daniel.

Zdjęcie satelitarne Europy na którym widać obszar dobrej pogody i strefę fatalnej pogody nad Polską, godzina 11:30, 2 maja 2021

Pogoda, wichura, ulewy, burze, trąba powietrzna, śnieg w Polsce, majówka 2021

Najsilniejszy wiatr zmierzono oficjalnie na stacji IMGW w Zamościu, gdzie wiatr rozpędził się aż do 137 km/h!! Aktualizacja - Prawdopodobnie jest to błąd pomiaru, dane telemetryczne wskazują na blisko 80 km/h, w odczytanej depeszy ogimet widnieje blisko 137.

Porywy wiatru zanotowane w Polsce, 2 maja 2021. IMGW / Ogimet

Wichura w Polsce, niż cyklon Daniel, zanotowane porywy wiatru 2 maja 2021

Sprawdziły się również prognozy dotyczące ulewy, jaka miała wystąpić szczególnie na obszarze, od województwa warmińsko mazurskiego przez kujawsko pomorskiego, wielkopolskie po dolnośląskie. Na tym obszarze zanotowano miejscami sumę opadów sięgającą nawet 30-53 mm wody. Spośród dużych miast, najwięcej spadło w Toruniu.

Zanotowane sumy opadów w Polsce, 2 maja 2021. IMGW / Ogimet

Pogoda, majówka 2021 w Polsce, niż Daniel, suma opadów 2 maja 2021

Wraz ze spadkiem temperatury i przesuwaniem się niżu dalej na północny wschód Polski, opady deszczu na Mazurach, Warmii i Podlasiu zaczęły miejscami przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Gdzieniegdzie pojawił się majowy atak zimy i powstała pokrywa śnieżna!

Ze skrajności w skrajność. Po ulewie, atak zimy z opadami śniegu w czasie majówki 2021 w Polsce

Wszystkie te zjawiska wystąpiły w ciągu jednego dnia na obszarze zaledwie naszego kraju! Dziś 03.05 o poranku zimowe klimaty witają mieszkańców m.in. województwa warmińsko mazurskiego.

Zimowy poranek na Mazurach, poniedziałek 3 maja 2021

Niestety, przejście niżu Daniel i majówkę 2021 w Polsce zapamiętamy na dłużej. Z powodu silnego wiatru wiele gospodarstw zostało odciętych od dostaw energii elektrycznej w środku długiego weekendu. Wczoraj 02.05 późnym wieczorem, według danych RCB, bez prądu pozostawało 19 043 odbiorców: woj. lubelskie - 6800, świętokrzyskie - 5586, podlaskie - 2700, podkarpackie - 2200, łódzkie - 1111. PSP do godziny 22:00 przeprowadziła 1146 interwencji. Odnotowano 47 uszkodzonych budynków i poszyć dachowych.

DobraPogoda24, IMGW, RCB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!