| |
Zagrożenie!
Zima powróci na południe Polski. Sprawdź, gdzie, kiedy i ile spadnie śniegu 13-16 kwietnia

Zima powróci na południe Polski. Sprawdź, gdzie, kiedy i ile spadnie śniegu 13-16 kwietnia

Niestety, zima nadal na dobre nie chce się z nami rozstać, mimo, że już w tym sezonie mogliśmy poczuć wiosnę z temperaturą oscylującą w pobliżu lub powyżej 20 stopni. Przed nami kolejny powrót warunków zimowych na południu i południowym wschodzie Polski, a także ostry atak zimy w całym paśmie górskim, od Sudetów przez Tatry po Bieszczady. Miejscami powstanie pokrywa śnieżna, która będzie na tyle duża, aby spowodować utrudnienie na drogach, a także przerwy w dostawie energii elektrycznej. Zmianę warunków pogodowych przyniesie niż genueński, który ze strefą frontową będzie się przemieszczać na północny wschód, obejmując swym zasięgiem, szczególnie południową i południowo wschodnią Polskę. Już dziś 12.04 pojawią się opady śniegu w Sudetach, a w ciągu kolejnej doby 12/13.04 śnieg popada również w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku. Sytuacja zacznie się komplikować we wtorek 13 kwietnia 2021 w ciągu dnia na południu Małopolski i województwa śląskiego, gdzie opady śniegu będą mieć coraz większe natężenie. W drugiej połowie dnia, śnieg zacznie padać również na południu Podkarpacia, głównie w rejonach podgórskich.

Kwietniowy atak zimy na południu Polski. Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna do 16 kwietnia 2021. Model Arpege

Pogoda, kwietniowy atak zimy na południu Polski, gdzie, kiedy i ile spadnie śniegu 13-14-15-16 kwietnia 2021

Zasięg i rodzaj opadów w poszczególnych powiatach południowej Polski nadal się waha w prognozach, bo zależy ostatecznie od zasięgu napływu cieplejszego lub chłodniejszego sektora powietrza. Pewne jest natomiast, że na południu Małopolski, Śląska i Podkarpacia sytuacja będzie najtrudniejsza. To właśnie tam może spaść nawet 25-50 cm śniegu!!

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 14 kwietnia 2021. Model GFS

Pogoda, atak zimy na południu Polski, prognoza opadów śniegu od 13, do 16 kwietnia 2021

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 15 kwietnia 2021. Model ICON

Pogoda, zima wróci na południe Polski, prognoza opadów śniegu 13-14-15-16 kwietnia 2021

Wstępnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, od 12, do 16 kwietnia 2021

Największe opady śniegu na południu i południowym wschodzie Polski przewiduje europejski model ECMWF. Niewykluczone, że prognoza jest przeszacowana. 

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 15 kwietnia 2021. Model ECMWF

Pogoda, prognoza opadów śniegu w Polsce, kwietniowy atak zimy 13-14-15-16 kwietnia 2021

Jak widać na poszczególnych prognozach, występują rozbieżności w zasięgu opadów i prognozie pokrywy śnieżnej w poszczególnych regionach południowej i południowo wschodniej Polski. Sytuacja będzie dynamiczna, dlatego w kolejnych prognozach ostatecznie wyklaruje się możliwy najbardziej prawdopodobny zasięg opadów śniegu.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 16 kwietnia 2021 

Pogoda, niż genueński przyniesie śnieg i deszcz, prognoza opadów w Polsce do 16 kwietnia 2021

W regionach ościennych będzie padał deszcz, deszcz ze śniegiem i przejściowo śnieg. Do 16 kwietnia 2021, na wschodzie, południu i południowym wschodzie Polski suma opadów może sięgnąć 20-60 mm!! O szczegółach będziemy informować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!