| |
Zagrożenie!
W styczniu śnieg w Polsce pokrywa największy obszar kraju. Wskazują na to wieloletnie obserwacje. Jak będzie w 2020 roku

W styczniu śnieg w Polsce pokrywa największy obszar kraju. Wskazują na to wieloletnie obserwacje. Jak będzie w 2020 roku

Za kilka dni rozpoczniemy styczeń. Pogoda w tym miesiącu przynosi w Polsce najczęściej ujemne temperatury oraz opady śniegu w ciągu całego roku. Dane wieloletnie wskazują, że jest to najchłodniejszy miesiąc w kraju.

Średnia temperatura w styczniu na podstawie danych z lat 1981-2010 wynosi w miastach wojewódzkich, od -3,1 st. C. w Białymstoku przez -1,8 st. C. w Łodzi, do 0,2 st. C. w Szczecinie.

Zima kiedy najczęściej pada śnieg w Polsce. Pogoda w styczniu

Jest to również miesiąc, gdy statycznie śnieg pokrywa największy obszar kraju, szczególnie w drugiej jego połowie. Dane z obserwacji satelitarnych z lat 2004-2018 wskazują, że w 3 dekadzie stycznia pokrywa śnieżna w kraju obejmowała nawet 80% powierzchni Polski.

Pogoda w styczniu, kiedy najczęściej pada śnieg w Polsce

Jeśli więc opieralibyśmy przewidywania pogodowe o wieloletnią statystykę, to właśnie w styczniu przypadałoby największe prawdopodobieństwo występowania zimowych warunków atmosferycznych. W praktyce w poszczególnych latach bywa różnie. Jak będzie w styczniu 2020 roku? Przekonamy się niebawem.

Jak widać na powyższych danych, tegoroczny grudzień do tej pory wygląda mizernie w porównaniu do średniej wieloletniej.

DobraPogoda24, CBK


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!