| |
Zagrożenie!
Pogoda. Prognoza pogody bez nich byłaby bardzo niedokładna

Pogoda. Prognoza pogody bez nich byłaby bardzo niedokładna

Codziennie miliardy ludzi na całym świecie chce wiedzieć, jaka będzie pogoda w ich regionie. W tym celu sprawdzają prognozy pogody, ale czy wiecie, jak synoptycy opracowują prognozy?

Współczesna meteorologia opiera się przede wszystkim na danych pozyskiwanych w ogródkach meteorologicznych - posterunkach meteorologicznych. Uzupełnieniem tych danych są sondaże aerologiczne, dane satelitarne i radarowe oraz dane z tysięcy boi morskich rozsianych na całej planecie.

Ogródek meteorologiczny pierwszego rzędu IMGW

Pogoda ogródek meteorologiczny

Wszystkie te dane spływają do Centrum Prognozowania Numerycznego znajdującego się w kilku krajach, gdzie powstają modele numeryczne. Dopiero na końcu, synoptycy na podstawie ich interpretacji, odpowiedniej wiedzy i doświadczenia mogą wydać precyzyjną prognozę pogody.

Ogródek meteorologiczny IMGW w Krośnie

W całym tym procesie podstawą są jednak dane z ogródków meteorologicznych rozsianych i budowanych zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Meteorologicznej.

W Polsce za osłonę kraju odpowiada oczywiście IMGW. To on w swoich ramach buduje, konserwuje i utrzymuje ogródki meteorologiczne. Pracują w nich w systemie dwuzmianowym obserwatorzy, którzy co godzinę przesyłają depeszę synoptyczną. Bez tych danych prognozy pogody byłyby bardzo niedokładne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe do opracowania. Możemy się o tym przekonać w Polsce w przypadku nadciągania opadów lub zachmurzenia ze wschodu. Prognozy te nadal pozostawiają wiele do życzenia, bowiem u naszych sąsiadów na Ukrainie i Białorusi jest zbyt mało stacji meteorologicznych przesyłających dane do opracowywania dokładnych prognoz numerycznych. Krótko mówiąc - tak wielu - korzysta z pracy - tak niewielu.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!