
W Tatrach cieplej niż w dolinach. Silna inwersja nad Polską
W Tatrach silna inwersja, a to oznacza, że w górach jest cieplej niż w dolinach. Polska pozostaje dziś pod wpływem wyżu znad Ukrainy. Ośrodek wyżowy zgodnie ze wskazówkami zegarów kieruje do Polski cieplejszą masę powietrza, szczególnie widoczną na poziomie izobarycznym 850 hPa (1,5 km). Tymczasem niżej, zwłaszcza wieczorem oraz w nocy w dolinach na południu Polski, w czasie rozpogodzeń ciepło zgromadzone w ciągu dnia wypromieniowuje z gruntu. Skutkuje to znacznym spadkiem temperatury przy powierzchni oraz wyższą temperaturą w górach. Pojawia się klasyczna inwersja, którą dziś 25.11 możemy obserwować, szczególnie w rejonach podgórskich.
Silna inwersja w Polsce. W Tatrach cieplej niż w Zakopanem. Prognozowana temperatura o godzinie 05:00, 26 listopada 2020
Kierunek adwekcji ciepłego powietrza polarnomorskiego do Polski, 25-26 listopada 2020
Przykładowo, na Kasprowym Wierchu o godzinie 18:00 zanotowano +5,1 st. C., a w tym czasie na stacji IMGW w Zakopanem termometry wskazały -2,6 st. C. Różnica temperatury wyniosła 7,7 st. C.
Inwersja w Polsce. Na dole przymrozki, a w górach dodatnia temperatura. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, godzina 01:00, 26 listopada 2020. Temperatura miejscami o 8 st. C. będzie przekraczać normę
Kolejnym przykładem może być Śnieżka. Na jej szczycie o godzinie 18:00 zanotowano +7,8 st. C. W tym czasie w Jeleniej Górze notowano -1,7 st. C. Różnicę temperatury między górami, a dolinami widać również w pomiarze jakości powietrza, bo inwersja zatrzymuje zanieczyszczenia w warstwie podinwersyjnej. Powyżej powietrze jest przejrzyste i bardzo czyste, a w dolinach wielokrotnie przekracza normę. Doskonale to widać obecnie w pomiarach w rejonie Zakopane, między położonymi wyżej Kuźnicami, a niżej Kamieńcem.
Pomiar jakości powietrza, Kamieniec Zakopane. 25 listopada 2020
Pomiar jakości powietrza, Kuźnice Zakopane. 25 listopada 2020
Smog na Zakopanem spowodowany silną inwersją. Nad warstwą inwersji powietrze jest bardzo czyste. Doskonale to widać na aktualnych zdjęciach.
DobraPogoda24, Airly, IMGW