| |
Zagrożenie!
W Tatrach cieplej niż w dolinach. Silna inwersja nad Polską

W Tatrach cieplej niż w dolinach. Silna inwersja nad Polską

W Tatrach silna inwersja, a to oznacza, że w górach jest cieplej niż w dolinach. Polska pozostaje dziś pod wpływem wyżu znad Ukrainy. Ośrodek wyżowy zgodnie ze wskazówkami zegarów kieruje do Polski cieplejszą masę powietrza, szczególnie widoczną na poziomie izobarycznym 850 hPa (1,5 km). Tymczasem niżej, zwłaszcza wieczorem oraz w nocy w dolinach na południu Polski, w czasie rozpogodzeń ciepło zgromadzone w ciągu dnia wypromieniowuje z gruntu. Skutkuje to znacznym spadkiem temperatury przy powierzchni oraz wyższą temperaturą w górach. Pojawia się klasyczna inwersja, którą dziś 25.11 możemy obserwować, szczególnie w rejonach podgórskich.

Silna inwersja w Polsce. W Tatrach cieplej niż w Zakopanem. Prognozowana temperatura o godzinie 05:00, 26 listopada 2020

Silna inwersja w Polsce, w Tatrach cieplej niż w Zakopanem, 25-26 listopada 2020

Kierunek adwekcji ciepłego powietrza polarnomorskiego do Polski, 25-26 listopada 2020

Kierunek adwekcji powietrza i przyczyna inwersji w Polsce, Tatry, Zakopane 25-26 listopada 2020

Przykładowo, na Kasprowym Wierchu o godzinie 18:00 zanotowano +5,1 st. C., a w tym czasie na stacji IMGW w Zakopanem termometry wskazały -2,6 st. C. Różnica temperatury wyniosła 7,7 st. C.

Inwersja w Polsce. Na dole przymrozki, a w górach dodatnia temperatura. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, godzina 01:00, 26 listopada 2020. Temperatura miejscami o 8 st. C. będzie przekraczać normę

Silna inwersja w Polsce, w Tatrach cieplej niż w Zakopanem 25-26 listopada 2020

Kolejnym przykładem może być Śnieżka. Na jej szczycie o godzinie 18:00 zanotowano +7,8 st. C. W tym czasie w Jeleniej Górze notowano -1,7 st. C. Różnicę temperatury między górami, a dolinami widać również w pomiarze jakości powietrza, bo inwersja zatrzymuje zanieczyszczenia w warstwie podinwersyjnej. Powyżej powietrze jest przejrzyste i bardzo czyste, a w dolinach wielokrotnie przekracza normę. Doskonale to widać obecnie w pomiarach w rejonie Zakopane, między położonymi wyżej Kuźnicami, a niżej Kamieńcem.

Pomiar jakości powietrza, Kamieniec Zakopane. 25 listopada 2020

Inwersja w Tatrach, jakość powietrza w Zakopanem

Pomiar jakości powietrza, Kuźnice Zakopane. 25 listopada 2020

Smog i inwersja w Zakopanem, czyste powietrze i cieplej w Tatrach

Smog na Zakopanem spowodowany silną inwersją. Nad warstwą inwersji powietrze jest bardzo czyste. Doskonale to widać na aktualnych zdjęciach.

DobraPogoda24, Airly, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!