| |
Zagrożenie!
Huragan Laura uderzy w wybrzeże Luizjany i Teksasu w USA. Ponad 500 tys. Amerykanów musi się ewakuować

Huragan Laura uderzy w wybrzeże Luizjany i Teksasu w USA. Ponad 500 tys. Amerykanów musi się ewakuować

Nad wodami Zatoki Meksykańskiej rozwija się huragan Laura. Zmierza on w kierunku wybrzeża Luizjany i Teksasu w USA. Aktualnie jest już huraganem 2 kategorii w skali Saffira - Simpsona. Generuje stały wiatr o prędkości 165 km/h, w porywach ponad 205 km/h. Ciśnienie w oku huraganu Laura spadło do 978 hPa. Huragan przesuwa się z prędkością około 28 km/h. Tuż przed uderzeniem w ląd Stanów Zjednoczonych, huragan Laura osiągnie co najmniej 3 kategorię. To oznacza, że wiatr stały może osiągnąć prędkość co najmniej 185 km/h, a w porywach 250 km/h. Skrajna prognoza europejskiego modelu ECMWF przewiduje większą siłę huraganu z prędkością wiatru osiągającą w porywach 300 km/h!

Huragan Laura nad wodami Zatoki Meksykańskiej, zmierzający w rejon południowego wybrzeża USA. Dane: NASA, 26 sierpnia 2020, godzina 09:51 (czasu polskiego)

Huragan Laura uderzy w USA, Teksas, Luizjana, prognoza

Głównym zagrożeniem będzie nie tylko huraganowy wiatr, ale także wysoka fala sztormowa, która zaleje wybrzeże oraz zepchnie masę wody w przybrzeżny system rzeczny. Istnieje ryzyko powodzi. Aktualnie ponad pół miliona mieszkańców Teksasu i Luizjany otrzymało nakaz ewakuacji.

Huragan Laura, prognozowana siła i kierunek przemieszczenia znad Zatoki Meksykańskiej nad ląd USA

Huragan Laura prognoza uderzenia Teksas, Luizjana w USA, sierpień 2020

Uderzenie w ląd USA ma nastąpić w nocy 26/27.08 czasu lokalnego. Dla tych, którzy nie mają dokąd wyjechać przygotowano schroniska.

Prognoza huraganu Laura według europejskiego modelu ECMWF. Główne uderzenie w ląd USA ma nastąpić w czwartkowy 27.08 poranek czasu polskiego. Według tej prognozy maksymalne porywy wiatru mogą osiągnąć 300 km/h! 

Prognoza huragan Laura Teksas, Luizjana, USA, przewidywana prędkość wiatru

Władze obawiają się rozprzestrzenienia koronawirusa, który na południu USA nadal nie jest pod kontrolą. Poza tym wielu mieszkańców zignorowało nakaz udania się w głąb lądu. Ci którzy pozostali w domach gromadzą zapasy żywności i zabijają okna i drzwi płytami wiórowymi. Najnowsze prognozy podtrzymują trajektorię huraganu Laura na rejon pogranicza stanu Luizjana i Teksas. 

DobraPogoda24, NASA, NOAA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!