Pogoda. Zbliża się apogeum grudniowego ocieplenia. Czy zaskoczą nas temperatury?
Nasza prognoza pogody sprzed tygodnia mówiąca o znacznym ociepleniu w tym tygodniu sprawdzi się co do joty. Czekają nas nietypowe jak na tę porę roku temperatury. Polska znalazła się w obszarze pomiędzy obszarem wieloośrodkowego niżu, od Skandynawii po Półwysep Iberyjski, a skrajem wyżu znad Morza Czarnego. Takie rozmieszczenie ośrodków barycznych, będzie sprzyjało adwekcji ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu.
Polska pomiędzy wpływem obszaru niżowego, a skrajem wyżu w najbliższych 3 dniach
Apogeum ocieplenia ma przypaść na 17-18 grudnia. W tym czasie do Polski na wysokości izobarycznej 850 hPa (1,5 km) napłynie główny strumień ciepłego powietrza. Sytuacja ta, wraz z efektem fenowym na południu kraju przełoży się na znaczny wzrost temperatury. Nasuwa się pytanie, jakie temperatury zostaną zanotowane?
Główny strumień ciepłego powietrza nad Polską. Noc z wtorku na środę 17/18.12. Wówczas temperatura na wysokości 1,5 km, może o 12-16 st. C. przekraczać normę wieloletnią dla tego okresu
Wartości 14-16 st. C. na pewno zostaną zanotowane miejscami w województwach południowych, szczególnie w Małopolsce, na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz na Podkarpaciu. Niewykluczone, że lokalnie będzie więcej, bo modele numeryczne zwykle nie radzą sobie z wpływem ciepłego wiatru fenowego. Istnieje szansa, że np. w środę 18 grudnia, miejscami zostanie zanotowane nawet 17-18 st. C. Takie temperatury w grudniu nie są zjawiskiem częstym i normalnym.
Do Polski w tym czasie będzie napływać ciepła masa powietrza polarnomorskiego. Prognozowana trajektoria wsteczna na 17 grudnia
Przypomnijmy, rekord grudniowej maksymalnej temperatury wynoszący 20,4 st. C. został ustanowiony 19 grudnia 1989 roku w miejscowości Łazy. Na drugim miejscu jest Wieliczka z temperaturą 20 st. C. zanotowaną 5 grudnia 1961 roku. Rekordy nie powinny być zagrożone.
DobraPogoda24