| |
Zagrożenie!
Pogoda. Zbliża się apogeum grudniowego ocieplenia. Czy zaskoczą nas temperatury?

Pogoda. Zbliża się apogeum grudniowego ocieplenia. Czy zaskoczą nas temperatury?

Nasza prognoza pogody sprzed tygodnia mówiąca o znacznym ociepleniu w tym tygodniu sprawdzi się co do joty. Czekają nas nietypowe jak na tę porę roku temperatury. Polska znalazła się w obszarze pomiędzy obszarem wieloośrodkowego niżu, od Skandynawii po Półwysep Iberyjski, a skrajem wyżu znad Morza Czarnego. Takie rozmieszczenie ośrodków barycznych, będzie sprzyjało adwekcji ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu.

Polska pomiędzy wpływem obszaru niżowego, a skrajem wyżu w najbliższych 3 dniach

Pogoda Grudzień Temperatura Europa

Apogeum ocieplenia ma przypaść na 17-18 grudnia. W tym czasie do Polski na wysokości izobarycznej 850 hPa (1,5 km) napłynie główny strumień ciepłego powietrza. Sytuacja ta, wraz z efektem fenowym na południu kraju przełoży się na znaczny wzrost temperatury. Nasuwa się pytanie, jakie temperatury zostaną zanotowane?

Główny strumień ciepłego powietrza nad Polską. Noc z wtorku na środę 17/18.12. Wówczas temperatura na wysokości 1,5 km, może o 12-16 st. C. przekraczać normę wieloletnią dla tego okresu

Pogoda grudzień ocieplenie temperatura

Wartości 14-16 st. C. na pewno zostaną zanotowane miejscami w województwach południowych, szczególnie w Małopolsce, na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz na Podkarpaciu. Niewykluczone, że lokalnie będzie więcej, bo modele numeryczne zwykle nie radzą sobie z wpływem ciepłego wiatru fenowego. Istnieje szansa, że np. w środę 18 grudnia, miejscami zostanie zanotowane nawet 17-18 st. C. Takie temperatury w grudniu nie są zjawiskiem częstym i normalnym.

Do Polski w tym czasie będzie napływać ciepła masa powietrza polarnomorskiego. Prognozowana trajektoria wsteczna na 17 grudnia

Trajektoria wsteczna masy powietrza napływającej do Polski

Przypomnijmy, rekord grudniowej maksymalnej temperatury wynoszący 20,4 st. C. został ustanowiony 19 grudnia 1989 roku w miejscowości Łazy. Na drugim miejscu jest Wieliczka z temperaturą 20 st. C. zanotowaną 5 grudnia 1961 roku. Rekordy nie powinny być zagrożone.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!