Bomba burzowa wybuchnie w Polsce. Ryzyko dużego gradu i huraganowego wiatru. Gdzie jest burza 24 czerwca
Przed nami główne uderzenie burz prognozowanych w czasie wyparcia bardzo ciepłej i niestabilnej masy powietrza, która w minionych dniach przyniosła falę upałów w Polsce. Gorące zwrotnikowe powietrze zalega jeszcze na wschodzie i południowym wschodzie kraju, gdzie temperatura przekroczy ponownie 30 stopni C. W tym czasie na zachodzie za frontem chłodnym, będzie już zdecydowanie chłodniej w powietrzu polarnomorskim. Na styku odmiennych mas powietrza znajduje się strefa frontu atmosferycznego na którym rozwinął się mezoskalowy system burzowy. Pierwszy z nich wkroczył w czwartek 24 czerwca nad ranem na Dolny Śląsk i Opolszczyznę, a następnie zaczął się przemieszczać do centrum i nad Mazowsze. Zalecamy sprawdzać gdzie jest burza. System MCS niesie nawalne opady deszczu, lokalnie gradu oraz silne porywy wiatru i liczne wyładowania atmosferyczne. W następnych godzinach, będzie się dalej przemieszczać na północny wschód w kierunku Podlasia.
Silne burze w Polsce. Układ MCS, godzina 09:20, 24 czerwca 2021. Dane: sat24
Burze zanotowane w Polsce, od godziny 07:30, do godziny 09:30, 24 czerwca 2021.
Sytuacja zacznie się komplikować z upływem popołudnia lub wieczorem, a także w nocy na piątek 24/25 czerwca 2021. Wówczas spodziewamy się rozwoju kolejnego bardzo dużego mezoskalowego układu burzowego.
Prognoza burz dla Polski, 24/25 czerwca 2021
Prognozowany zasięg silnych burz w Polsce, do godziny 02:00, 25 czerwca 2021. Model ICON (możliwa korekta bardziej na wschód)
W jego rejonie pojawią się opady dużego gradu, nawet o średnicy 4-7 cm, nawalnego deszczu oraz bardzo silnego wiatru, miejscami osiągającego nawet 90-140 km/h, zwłaszcza w przypadku możliwego rozwinięcia zjawiska bow echo, charakterystycznego łuku widocznego na radarze.
Prognozowane położenie bow echo w nocy 24/25 czerwca 2021, według modelu ICM UM. Jego zasięg i położenie może ulec zmianie w kolejnej aktualizacji
Istnieje ryzyko ekstremalnie silnych burz, wówczas bardzo dużym zagrożeniem, będzie nie tylko grad, ale również wręcz huraganowe porywy wiatru. W skrajnym przypadku możliwe jest zejście trąby powietrznej. W rozległym układzie MCS będą możliwe zarówno burze superkomórkowe, jak również silne dobrze zorganizowane układy liniowe. Musimy obserwować w godzinach wieczornych rozwój sytuacji nad południową Polską, a także nad Czechami, gdyż tam jest prognozowany kolejny duży układ burzowy, który wieczorem oraz w nocy ruszy na północ i północny wschód w kierunku Polski.
Prognozowane przejście bardzo silnych burz w Polsce, między 24 i 25 czerwca 2021, według modelu ICON
Noc 24/25.06 może być praktycznie bardzo burzowa, szczególnie od Opolszczyzny i Górnego Śląska przez Małopolskę, Podkarpacie, Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską, Mazowsze po Podlasie, Warmię i Mazury. Burze będą się przemieszczać z południa na północ i północny wschód kraju. Sytuację należy monitorować, szczególnie na radarze burzowym. W przypadku bieżących skrajnych warunków, prawdopodobne jest zwiększenie stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do 3 najwyższego stopnia. Niewykluczone, że w drugiej części dnia uruchomimy relację na żywo.
DobraPogoda24.pl