| |
Zagrożenie!
Silne burze ponownie nad Polską. Możliwe „superkomórki” z gradem i niszczącym wiatrem. Gdzie jest burza 23 maja

Silne burze ponownie nad Polską. Możliwe „superkomórki” z gradem i niszczącym wiatrem. Gdzie jest burza 23 maja

Niedzielne 23.05 popołudnie, tak jak zapowiadaliśmy w prognozie pogody, przynosi uaktywnienie burz w Polsce, których w kolejnych godzinach będzie znacznie więcej. Początkowo będą mieć formę izolowanych komórek, miejscami nieco większych struktur, ale głównym zagrożeniem będą potencjalne superkomórki burzowe, mogące generować opady gradu, intensywny przelotny deszcz i silne porywy wiatru. Zalecamy sprawdzać, gdzie jest burza. Do Polski napływa chłodne, niestabilne i dość wilgotne powietrze polarnomorskie, w którym na liniach zbieżności wiatru, będą powstawać liczne izolowane burze. Dodatkowo po południu na południu i południowym wschodzie Polski nasunie się znad Słowacji krótkotrwała strefa z opadami wielkoskalowymi. Lokalne burze miejscami mogą przynieść silne porywy wiatru, do około 70-80 km/h, punktowo pojawi się również grad o średnicy 1-2 cm. W rejonie burz, suma opadów może sięgnąć 5-20 mm. Z tego powodu został wydany 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego na znacznym obszarze Polski, zwłaszcza od Podlasia i Mazur przez Mazowsze, Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk.

Możliwe silne burze w Polsce. Zanotowane wyładowania o godzinie 12:35, 23 maja 2021. Dane: sat24

Pogoda, gdzie jest burza 23 maja 2021, prognoza burz dla Polski, możliwe superkomórki

Pierwsze lokalne burze niedzielne 23.05 popołudnie przynosi na Podlasiu, Mazurach oraz na Śląsku.

Zanotowane burze w Polsce, do godziny 12:30, 23 maja 2021

Pogoda, gdzie jest burza 23 maja 2021, prognoza burzowa, gdzie zagrzmi w Polsce

Prognoza burz dla Polski, 23 maja 2021

Pogoda, prognoza burz dla Polski, 23 maja 2021, będą superkomórki z gradem

Niedzielne popołudnie przyniesie silne burze w Polsce. Prognozowana chwiejność CAPE o godzinie 16:00, 23 maja 2021

Pogoda, silne burze w Polsce, grad, możliwa trąba powietrzna, zalążek trąby powietrznej w województwie opolskim, 23 maja 2021

Istnieje również niewielkie ryzyko rozwinięcia trąby powietrznej. Nad województwem opolskim w rejonie Głogówka i Głubczyc, powstały aż 3 zalążki trąby powietrznej, tzw. funnel cloud. Na zdjęciach widać charakterystyczną silną rotację.

Burze będą się przemieszczać na wschód i północny wschód kraju. Wieczorem, lokalnie w nocy 23/24 maja 2021 zanikną. Warto w tym czasie śledzić radar opadów. Na mapie radarowej zobaczymy aktualne natężenie i kierunek przemieszczenia opadów i komórek burzowych. Dzięki temu możemy uniknąć zaskoczenia przez żywioł. Jest wtedy czas, aby znaleźć schronienie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!