Burze i nawałnice w Polsce. Gradobicia, ulewy i ryzyko trąby powietrznej. Gdzie jest burza 22 czerwca
Okres fali upałów w Polsce zostanie zakończony przez przejście chłodnego frontu atmosferycznego i poprzedzającej linii zbieżności wiatru, która będzie bezpośrednim zapalnikiem burz. Minionej doby 21/22.06 było groźnie szczególnie na zachodzie Polski, gdzie wystąpiły nawałnice z gradobiciami i ulewami. Trudna sytuacja panowała m.in. w rejonie Jeleniej Góry. W ciągu kolejnej doby 22-23 czerwca 2021, również miejscami spodziewamy się przejścia silnych burz z nawałnicami. W ich rejonie wystąpią liczne niebezpieczne wyładowania doziemne, ulewne opady deszczu mogące powodować podtopienia, a także lokalnie opady kilkucentymetrowego gradu. Występuje również umiarkowane ryzyko zejścia lokalnej trąby powietrznej. Zalecamy śledzenie gdzie jest burza.
Burze w Polsce. Zanotowane wyładowania doziemne, od godziny 07:30, do godziny 09:30, 22 czerwca 2021
Polska od zachodu dostaje się dzisiaj 22.06 pod wpływ chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad południowej Szwecji, ale bezpośrednio przed frontem znajduje się strefa zbieżności wiatru. To właśnie na tym obszarze będzie wybuchać najwięcej komórek burzowych. Na styku dwóch odmiennych mas powietrza, w obszarze dużej niestabilności termodynamicznej, będzie możliwy rozwój licznych burz na znacznym obszarze Polski.
Prognoza burz dla Polski, 22/23 czerwca 2021
Burze od rana występują miejscami w kraju, ale w godzinach popołudniowych i wieczornych pojawią się główne silne burze.
Położenie i zasięg chmur burzowych w Polsce oraz notowane wyładowania o godzinie 09:40, 22 czerwca 2021. Zdjęcie satelitarne sat24
Największym zagrożeniem ze strony burz, będą liczne wyładowania atmosferyczne, nawalne opady deszczu, miejscami z sumą opadów nawet do 20-50mm (możliwe lokalne podtopienia), a także opady gradu o średnicy do 2-6 cm oraz miejscami możliwe bardzo silne porywy wiatru, do około 70-100 km/h! Istnieje ryzyko powstania superkomórek burzowych, wówczas lokalnie nie można wykluczyć zejścia trąby powietrznej. Ponadto burze mogą przybrać w późniejszej fazie strukturę większych burz w postaci klastra lub MCS-a.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna wskazująca na "naładowany karabin", do godziny 18:00, 22 czerwca 2021
Cape, to potencjał burzowy, który w sprzyjających warunkach, może wskazywać na obszar najbardziej narażony na wystąpienie burz.
Prognozowany zasięg burz i natężenie wyładowań w Polsce, do godziny 20:00, według modelu ICM UM
Burze będą się przesuwać na ogół na północ i północny wschód.
Prognozowany zasięg burz i natężenie wyładowań w Polsce, do godziny 23:00, według modelu ICM UM
Aktualizacja godzina 12:45 - Nawalne opady deszczu związane z burzami spowodowały podtopienia w Toruniu
Skutki burz i nawalnych opadów deszczu w Toruniu. Zalany parking podziemny w galerii handlowej
Aktualizacja godzina 14:35 - Skutki burz i nawalnych opadów deszczu w miejscowości Swarzędz koło Poznania!
Burze o słabszym potencjale, mogą się lokalnie utrzymywać również w nocy 22/23 czerwca. Warto w tym czasie śledzić nie tylko dane z detektorów wyładowań, ale również z radaru opadów. Wówczas na żywo zobaczymy, gdzie pada, z jakim natężeniem oraz w którym kierunku przemieszczają się groźne burze.
DobraPogoda24.pl