| |
Zagrożenie!
Groźne burze uderzą w Polsce. Nawałnice przyniosą ulewny deszcz, grad i niszczący wiatr. Gdzie jest burza

Groźne burze uderzą w Polsce. Nawałnice przyniosą ulewny deszcz, grad i niszczący wiatr. Gdzie jest burza

Lato z silnymi burzami w Polsce nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Zanim sierpniowy upał ustąpi, to rozwiną się miejscami silne burze z nawalnymi opadami deszczu i lokalnie gradu, możliwe będą również silne porywy wiatru mogące powodować punktowo zniszczenia. Zalecamy, szczególnie, od poniedziałkowego 16.08 popołudnia przez wieczór i noc na wtorek 16/17.08 sprawdzać gdzie jest burza. Przyczyną zamieszania w pogodzie, będzie przebudowa pola barycznego nad Europą i skierowanie do Polski chłodnego frontu atmosferycznego, stopniowo wypierającego chwiejną, wilgotną i ciepłą masę powietrza zalegającą przed frontem. Dodatkowym zapalnikiem burzowym, będzie występująca przed frontem linia zbieżności wiatru. Istotne zagrożenie burzowe przyniesie mezoskalowy niż, który rozwinie się na zafalowaniu na froncie i będzie się przemieszczać przez Polskę w nocy, z południowego zachodu na północny wschód, zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. Prognozy wskazują, że największe ryzyko silnych burz wystąpi, od południowych dzielnic Górnego Śląska, Małopolski przez Ziemie Świętokrzyską, miejscami Podkarpacie (głównie dzielnice zachodnie) po południowe i wschodnie dzielnice Mazowsza, północną połowę Lubelszczyzny i Podlasie. W rejonach ościennych burze również miejscami mogą wystąpić.

Silne burze zakończą upał w Polsce. Prognoza burz, 16/17 sierpnia 2021

Gdzie jest burza 16-17 sierpnia 2021, prognoza burz dla Polski, będą nawałnice z gradem i niszczącym wiatrem

Główna fala omawianych burze zacznie się uaktywniać po południu. Na początku będą to rozproszone komórki burzowe, lokalnie mogące przekształcić się w niebezpieczne superkomórki. W ich rejonie wystąpi umiarkowane ryzyko zejścia trąby powietrznej lub rozwinięcia lejów kondensacyjnych oraz opadów gradu, do około 3-6 cm średnicy. Możliwe będą również silne porywy wiatru, do 70-95 km/h oraz ulewne opady deszczu, z sumą opadów do 10-40 mm.

Prognozowany potencjał burzowy CAPE, czyli energia dostępna drogą konwekcji, 16 sierpnia 2021

Prognoza burz dla Polski, gdzie jest burza 16/17 sierpnia 2021

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 20:00, 16 sierpnia 2021

Prognoza burz dla Polski, gdzie jest burza 16 sierpnia 2021

Później zacznie przybywać coraz więcej burz wielokomórkowych, aktywnych wieczorem oraz nocą, zwłaszcza, od Podlasia po Małopolskę, Górny Śląsk, Ziemie Świętokrzyska, Lubelszczyznę oraz częściowo Podkarpacie i Mazowsze.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 02:00, 17 sierpnia 2021

Prognoza burz w nocy 16/17 sierpnia 2021, gdzie jest burza w Polsce

Wówczas głównym zagrożeniem, będą nawalne opady deszczu, do 10-65 mm (możliwe podtopienia) oraz silne porywy wiatru. Nadal będą możliwe również superkomórki z gradem.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 05:00, 17 sierpnia 2021

Gdzie będą burze w nocy 16-17 sierpnia 2021 w Polsce, prognoza opadów deszczu, gradu i wiatru

Prognozy w nocy sugerują powstanie linii szkwału, z niewykluczonym bow echo. Wtedy największym zagrożeniem mogą być miejscami bardzo silne porywy wiatru, nawet 100 km/h. Burze w nocy, będą się stopniowo przesuwać z południa na północny wschód, w kierunku Lubelszczyzny i Podlasia.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 07:00, 17 sierpnia 2021

Pogoda, burze w Polsce po upale, prognoza burz 16-17 sierpnia 2021

Prognozy oparte o najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na najsilniejsze burze, od Podlasia przez Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską, zachodnie i północno zachodnie dzielnice Podkarpacia po Małopolskę i południowe dzielnice województwa śląskiego, na co wskazuje prognoza sumy opadów i zasięgu najsilniejszych porywów wiatru.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do godziny 09:00, 17 sierpnia

Suma opadów w Polsce, do 17 sierpnia 2021, gdzie będą burze

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, w ciągu najbliższej doby 16/17 sierpnia 2021

Burze w Polsce, gdzie jest burza 16-17 sierpnia 2021, gdzie będzie niszczący wiatr

Zalecamy śledzenie najnowszych danych z radaru opadów, aby na bieżąco wiedzieć, gdzie pada i grzmi oraz z jakim natężeniem występują burze i gdzie się przesuwają.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!