Burze i nawałnice wieczorem oraz w nocy uderzą w Polsce. Gdzie jest burza 14/15 lipca
Wieczorem oraz w nocy ze środy na czwartek 14/15 lipca 2021, spodziewamy się głównego uderzenia silnych burz, jakie przejdą z południa na północ Polski. Wystąpią miejscami, zwłaszcza na obszarze od Małopolski i Górnego Śląska przez Opolszczyznę, Dolny Śląsk, częściowo Ziemie Łódzką i Wielkopolskę po Kujawy, Pomorze i zachodnie dzielnice województwa warmińsko mazurskiego. Na tym obszarze występuje największe prawdopodobieństwo przejścia nawałnic z licznymi wyładowania atmosferycznymi, nawalnymi opadami deszczu, większego gradu oraz silnymi prostoliniowymi porywami wiatru. Istnieje również ryzyko trąby powietrznej. Zalecamy sprawdzanie gdzie jest burza.
Silne nawałnice i burze wieczorem oraz nocą 14/15.07 przejdą przez Polskę. Aktywne strefy burzowe w Polsce na zdjęciu satelitarnym o godzinie 17:10, 14 lipca 2021
Polska znajduje się w zasięgu niżu znad Niemiec z którym związany jest system frontów atmosferycznych, dodatkowo widoczne są linie zbieżności wiatru, które będą zapalnikiem do inicjacji burz i konwekcji. Do kraju napływa bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego, a na zachodzie zacznie również chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego.
Prognoza burz dla Polski, 14/15 lipca 2021
Pierwsze niebezpieczne burze powstały niedawno między Małopolską i Górnym Śląskiem. Wał burzowy rozciąga się od Andrychowa po Zator i Oświęcim. Burze przesuwają się na północ w kierunku Chrzanowa i Jaworzna. Kolejne burze uaktywniają się nad Opolszczyzną.
Aktywna silna burza między Małopolską i Górnym Śląskiem o godzinie 17:15, 14 lipca 2021. Dane: IMGW / Windy
Burza szybko nabiera rozpędu, ponadto prognozowane jest powstanie kolejnych komórek burzowych, w tym superkomórek, aż do większego układu burzowego MCS przewidywanego późnym wieczorem oraz w pierwszej części nocy 14/15.07.
Burze zanotowane w Polsce, od godziny 15:00, do 17:00, 14 lipca 2021
Burze mogą przynieść opady dużego gradu, w skrajnym przypadku powyżej 5-10 cm oraz bardzo silne porywy wiatru, miejscami powyżej 70-100 km/h. Kolejnym zagrożenie są nawalne opady deszczu mogące powodować ryzyko zalań i podtopień. Niewykluczone, że miejscami zjawiska będą silniejsze i mogą osiągnąć 3 najwyższy stopień ostrzeżenia przed burzami. Sytuacja jest dynamiczna i wymaga monitorowania. Zalecamy śledzenia danych z radaru opadów.
DobraPogoda24.pl