| |
Zagrożenie!
Silne burze z gradem i ulewami nad południową Polską. Gdzie jest burza 13 maja

Silne burze z gradem i ulewami nad południową Polską. Gdzie jest burza 13 maja

Czwartek 13.05 po upałach, to kolejny dzień z niestabilną pogodą, która zacznie obejmować w następnych dniach coraz większy obszar Polski. W kolejnych godzinach zgodnie z prognozą pogody ruszy główna fala dzisiejszej konwekcji z przelotnymi opadami i burzami, lokalnie z gradem. Opady miejscami mogą być ulewne. Warto śledzić gdzie jest burza, szczególnie na południu, południowym wschodzie oraz na zachodzie Polski. Przed południem ponownie miejscami burze uaktywniły się na Dolnym Śląsku, gdzie zagrzmiało na północ i północny zachód od Legnicy. Lokalne burze pojawiły się również w województwie lubuskim. Główna fala silnych burz spodziewana jest w godzinach popołudniowych i wieczornych, zwłaszcza w Małopolsce, na Górnym Śląsku po Lubelszczyznę i Ziemie Świętokrzyską. Lokalne burze mogą wystąpić również w regionach ościennych.

Silne burze z ulewami w Polsce uaktywniają się nad Małopolską. Zanotowane wyładowania do godziny 12:55, 13 maja 2021

Pogoda, gdzie jest burza 13 maja 2021, prognoza opadów gradu i deszczu, będą ulewy

Burze będą się wolno przemieszczać na północ i północny zachód. Na swej drodze będą generować liczne wyładowania atmosferyczne, przelotne opady deszczu, lokalnie ulewne oraz punktowo opady gradu i silne porywy wiatru, do 50-90 km/h.

Chmury burzowe rozwijają się na południu Polski nad Małopolską i województwem śląskim. To właśnie w tych regionach jest dzisiejszy główny zapalnik burz.

Zanotowane wyładowania w Polsce o godzinie 13:35, 13 maja 2021. Dane: sat24

Pogoda, burze w Polsce, gdzie pada grad, gdzie będą ulewy, zdjęcie satelitarne

Prognoza burz dla Polski, 13/14 maja 2021

Pogoda, gdzie jest burza 13 maja 2021 w Polsce, prognoza burz, mapa burzowa

Zwraca uwagę fakt słabego przepływu powietrza w troposferze oraz obszar słabogradientowy. W tej sytuacji potencjalne burze które powstaną, będą się przesuwać bardzo wolno. Głównym zagrożeniem w takim przypadku będą ulewne opady deszczu, mogące powodować zalania i podtopienia. Suma opadów może sięgnąć miejscami 10-30, lokalnie 40 mm. Burze wieczorem będą słabnąć, lokalnie mogą wystąpić również w nocy 13/14 maja 2021.

Aktualizacja godzina 20:35 - Zalania, podtopienia i powódź błyskawiczna w województwie śląskim. Więcej w naszym artykule.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!