| |
Zagrożenie!
To zjawisko może zaskoczyć kierowców. Występuje w Polsce w czasie fali upałów

To zjawisko może zaskoczyć kierowców. Występuje w Polsce w czasie fali upałów

Rozpoczęła się w Polsce pierwsza w tym sezonie fala upałów. To niezwykle ciężki okres, szczególnie dla osób starszych, mających problemy z sercem. Dbajmy o siebie, bo główne uderzenia upału jeszcze przed nami. Wczoraj 17.06 na zachodzie i północnym zachodzie Polski zanotowano 32-33 stopnie C., a dziś 18.06 upał w cieniu może miejscami na tym obszarze sięgnąć 33-35 st. C. Fala upałów rozpocznie się także w głębi kraju, gdyż temperatura również w centrum, na północy oraz miejscami na wschodzie i południu również zacznie osiągać lub przekraczać 30 st. C. Podczas fali upałów w grupie szczególnego ryzyka znajdują się również kierowcy, zwłaszcza w pojazdach bez klimatyzacji. Co ciekawe, fala upałów przynosi również zjawisko optyczne widoczne nad polskimi drogami, zwłaszcza na długich prostych odcinkach. Wysoka temperatura, będzie sprzyjać powstaniu zjawiska mirażu, które możemy pomylić z "fałszywą wodą".

Zjawisko mirażu na drogach w czasie fali upałów

Pogoda, fala upałów, nietypowe, niebezpieczne zjawisko mirażu na polskich drogach

Powyższe zdjęcie wygląda, jakby było niewyraźne. W rzeczywistości przedstawia faktyczny widok, jaki występuje w czasie upału i zjawiska mirażu. Jest to sytuacja, gdy asfalt z dalszej odległości wygląda jakby był pokryty wodą. To jednak złudzenie optyczne, bo tak naprawdę mówimy wtedy o zjawisku zdefiniowanym, jako miraż dolny. Wówczas w czasie wysokiej temperatury i refrakcji światła w słoneczne dni, dochodzi do nietypowego złudzenia. W skrajnych przypadkach taki miraż może być niebezpieczny, bo zdarzały się przypadki kolizji ze względu na złą ocenę odległości i ocenę umiejscowienia poprzedzającego pojazdu.

Jak powstaje iluzja, miraż nad drogą?

Miraż nad drogą powstaje w czasie dużego gradientu temperatury w warstwie powietrza unoszącego się powyżej. Załamanie światła w powietrzu o różnej gęstości daje efekt iluzji przedmiotów znajdujących się nad horyzontem. Widoczne są również efekty pozornego odbicia światła w czasie mirażu, odpowiada za to turbulencja w rozgrzanej masie powietrza nad asfaltem.

Zjawisko mirażu w czasie upału na drogach

Jeszcze bardziej znaną formą mirażu jest miraż pustynny określany zjawiskiem fatamorgany. W tej sytuacji, w ciągu dnia nagrzewa się piasek pustynny, a to skutkuje występowaniem cieplejszej warstwy powietrza przy powierzchni oraz chłodniejszej powyżej. Z powodu ułożenie warstw o różnej gęstości, widzimy pozorną wodę lub oazę na pustyni. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!