| |
Zagrożenie!
Fala upałów dotrze do Polski. Temperatura przekroczy 30 stopni. Wiemy, kiedy w sierpniu żar poleje się z nieba

Fala upałów dotrze do Polski. Temperatura przekroczy 30 stopni. Wiemy, kiedy w sierpniu żar poleje się z nieba

Zgodnie z naszą prognozą pogody, po chwilowym ochłodzeniu, do Polski w kolejnych dniach nadciągnie ocieplenie, w tym upał, aż do pojawienia się kolejnej fali upałów. Już we wtorek 10.08 ponownie zrobiło się gorąco, zwłaszcza na południu Polski, szczególnie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce, gdzie temperatura wzrosła do zapowiadanych 28 stopni C. Jeszcze większy wzrost temperatury czeka nas od 13 sierpnia, gdy powróci upał do Polski. W tym dniu, zwłaszcza na zachodzie Polski temperatura osiągnie lub przekroczy 30 st. C.

Upał wróci do Polski. Prognozowana temperatura, 13 sierpnia 2021

Upał wróci do Polski, będzie fala upałów, prognoza temperatury 13 sierpnia 2021

W następnych dniach, zwłaszcza 14-15 sierpnia 2021, fala upałów przesunie się w głąb Polski, szczególnie do centrum i na południe.

Pojawi się fala upałów w Polsce. Prognozowana temperatura, 14 sierpnia 2021

Pogoda, kiedy będzie upał w Polsce, pojawi się fala upałów, prognoza temperatury 14 sierpnia 2021

Napływ cieplejszego powietrza do Polski umożliwi zmiana układu barycznego nad Europą i inne umiejscowienie prądu strumieniowego, który przesunie się bardziej na północ. W tym czasie w rejonie Wysp Brytyjskich pojawi się niż, a Polska będzie w zasięgu układu wyżowego. W ten sposób otworzy się korytarz do napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu Europy.

Upał wróci do Polski. Prognozowany układ baryczny w Europie, umożliwiający adwekcję cieplejszego powietrza do centrum kontynentu, 13 sierpnia 2021

Fala upałów w sierpniu 2021 w Polsce, kiedy będzie gorąco i upalnie

Czeka nas zatem, powrót cieplejszego lata o który nas często pytacie.

Upał w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 15 sierpnia 2021

Upał w Polsce, czy będzie fala upałów w sierpniu 2021, prognoza temperatury 15 sierpnia 2021

Imponująca wygląda prognoza anomalii temperatury w szczycie upału, który może przypaść około 16 sierpnia (+/- 2 dni). Temperatura miejscami może być o 10-12 st. C. wyższa od normy wieloletniej.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 16 sierpnia 2021

Fala upałów wróci do Polski, prognoza temperatury, od 11, do 16 sierpnia 2021

Zwróćmy uwagę, że w tym czasie nadal fala upałów, będzie się utrzymywać od Hiszpanii przez Włochy po Bałkany, w tym Grecję. Temperatura spadnie w Turcji, gdzie pojawią się opady potrzebne do gaszenia pożarów. Chłodniej zrobi się również na Wyspach Brytyjskich oraz na północy Skandynawii.

Upał w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 16 sierpnia 2021

Upał w Polsce i Europie, gdzie będzie fala upałów, sierpień 2021

Upał, czyli temperatura osiągająca lub przekraczająca 30 st. C., w najbliższych dniach, będzie możliwy na znacznym obszarze Europy.

Prognozowana maksymalna temperatura w Europie, jaka może wystąpić między 11-19 sierpnia 2021. Miejscami temperatura może być wyższa o kilka stopni

Upał w Polsce i Europie, prognoza temperatury, od 11, do 20 sierpnia 2021

Prognozy oparte o najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na utrzymywanie się lub wystąpienie ekstremalnej fali upałów, od Hiszpanii i częściowo Portugalii przez Włochy po Bałkany. Na tym obszarze temperatura miejscami może nadal osiągać do 39-48 st. C.

Upał w drodze do Polski. Prognozowana temperatura, od 11, do 16 sierpnia 2021

Aktualnie trudno dokładnie określić czas trwania upału w Polsce i prognozę temperatury maksymalnej, ale na pewno wystąpi co najmniej kilka dni z upałem. Warto zauważyć, że model ECMWF wbrew modelowi GFS nadal konsekwentnie "nie widzi" upałów, oprócz 13 sierpnia, jednak prawdopodobnie zmieni to się w kolejnych aktualizacjach. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!