| |
Zagrożenie!
Czerwcowa "fala gorąca" w Polsce szybko nie ustąpi. Wiemy, czy będzie upał. Burze z gradem możliwe

Czerwcowa "fala gorąca" w Polsce szybko nie ustąpi. Wiemy, czy będzie upał. Burze z gradem możliwe

Nasza długoterminowa prognoza pogody, w której już ponad tydzień temu wskazywaliśmy, że w czerwcu pojawi się fala gorąca w Polsce, ale jeszcze nie upału, właśnie się sprawdza, mimo że na początku podchodziliście sceptycznie do prognozy pogody, bo aplikacje pogodowe oparte na amerykańskim modelu GFS wskazywały ledwie 21-24 st. C. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazywało jednak co innego. Po pierwsze, model ten ma tendencję do zaniżania temperatur maksymalnych, po drugie silnie operujące słońce o tej porze roku przy słabym wietrze sprzyja nagrzewaniu się powietrza, a przez to temperatury są często wyższe od prognoz. Po trzecie, aktualnie do Polski napływa powietrze z nietypowej gorącej Finlandii i Rosji. Już wczoraj 03.06 na zachodzie Polski w Słubicach zanotowaliśmy 26,1 stopni, a dzisiaj 04.06 w Bogatyni zanotowano blisko 27 st. C! Na wielu innych stacjach, zwłaszcza w centralnej i południowej Polsce notowano 24-26 st. C., czyli możemy mówić o kolejnym gorącym dniu, gdy temperatura w cieniu osiąga lub przekracza 25 st. C.

Fala gorąca w Polsce, szybko nie ustąpi. Prognozowana temperatura, 6 czerwca 2021

Pogoda, czerwcowa fala gorąca w Polce, wiemy, czy będzie upał, propgnoza temperatury w Polsce, 6 czerwca 2021

Również w kolejnych dniach czerwca, utrzyma się wysoka temperatura maksymalna na poziomie 24-29 st. C. Fala gorąca będzie kontynuowana w wielu regionach kraju, aczkolwiek również zdarzą się przejściowo nieco chłodniejsze okresy, gdy nasunie się zachmurzenie frontowe i rozwiną się przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Zasięg tych opadów, będzie jednak ograniczony, dlatego w prognozach codziennych, będzie weryfikować, gdzie popada i zagrzmi.

Fala gorąca w Polsce. Prognozowana temperatura 7 czerwca 2021

Pogoda, czy będzie upał w czerwcu 2021 w Polsce, do kiedy fala gorąca, prognoza temperatury 7 czerwca 2021

Na mapach anomalii temperatury, wreszcie zaczną przeważać ciepłe odcienie, wskazujące na anomalie temperatury wyraźnie powyżej normy. Po chłodnych ostatnich dwóch miesiącach minionej wiosny meteorologicznej, jest to duża zmiana termiczna w Polsce.

Ciepło, miejscami gorąco i upalnie w Europie. Prognozowana anomalia temperatury, 8 czerwca 2021

Pogoda, kiedy upał w Polsce, do kiedy będzie gorąco, anomalai temperatury w Polscei Europie, 8 czerwca 2021

Również początek nowego tygodnia w Polsce zapowiada się gorący, z temperaturą maksymalną w wielu regionach do 25-29 st. C.

Prognozowana temperatura w Polsce, 8 czerwca 2021

Pogoda, czy będzie upał w czerwcu 2021 w Polsce, prognoza temperatury, od 5, do 16 czerwca 2021

Czy będzie upał w Polsce

Przypomnijmy, o dniach gorących w Polsce mówimy, gdy temperatura maksymalna w cieniu osiąga lub przekracza 25 st. C. Z kolei o upale mówimy, gdy temperatura osiąga lub przekracza 30 st. C. Nasza obecna prognoza pogody, co najmniej do 13-16 czerwca 2021 przewiduje najczęściej, temperatury maksymalne w zależności od regionu na poziomie 24-29 st. C., choć mogą się zdarzyć pojedyncze chłodniejsze dni, w przypadku nasunięcia strefy frontowej z przelotnymi opadami i burzami. Może się więc zdarzyć, że temperatura lokalnie, będzie w pobliżu upału i niewykluczone, że punktowo w tym terminie przekroczy 30 st. C. Mimo to, potencjalny upał, będzie zjawiskiem lokalnym. Czy wystąpi fala upałów w skali przynajmniej kilku regionów Polski, będziemy weryfikować w kolejnych prognozach długoterminowych.

Czerwcowa fala gorąca w Europie. Prognoza anomalii temperatury, 9 czerwca 2021

Pogoda, fala gorąca i upału w Polsce i Europie w czerwcu, prognoza temperatury 9 czerwca 2021

Gorąco i słonecznie, ale miejscami będą burze z gradem i przelotnym, lokalnie ulewnym deszczem

W najbliższych dniach ponownie w Polsce zaczną się pojawiać miejscami burze z przelotnym deszczem i lokalnie gradem, w towarzystwie silnego wiatru. Punktowo opady mogą być ulewne ze względu na słaby przepływ powietrza w troposferze, a tym samym wolne przemieszczanie burz. Nie będzie ich wyjątkowo dużo, dlatego będą one jedynie przerywnikiem. W codziennej prognozie burz dla Polski, będziemy wskazywać ich prawdopodobieństwo i siłę natężenia. Na zamieszczonej prognozie sumy opadów do 12 czerwca 2021, z pewnością będą jeszcze zmiany. W tej prognozie bardziej chodzi o wskazanie regionów, gdzie przelotne opady i lokalne burze w tym czasie, będą szczególnie możliwe.

Prognoza opadów w Polsce, do soboty 12 czerwca 2021

Pogoda, gorąco w czerwcu 2021 w Polsce, będą burze z gradem, prognoza opadów do 12 czerwca 2021

Wielodniowa fala upałów w Hiszpanii

Aktualnie o fali upałów w Europie, może mówić, zwłaszcza w przypadku Hiszpanii. W tym kraju, zwłaszcza na południu temperatura przekracza 30-35 st. C., a w najbliższych dniach, termometry mogą wskazać nawet 36-40 st. C. Lokalnie upał dochodzący do 31-33 st. C., występuje również we Włoszech.

Fala upałów na Półwyspie Iberyjskim. Prognoza temperatura, 9 czerwca 2021

Pogoda, fala gorąca i upałów w Europie, prognoza temperatury 9 czerwca 2021

Zachęcamy do śledzenia naszych codziennych prognoz i artykułów, w których na bieżąco, będziemy informować o czekających nas zmianach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!