| |
Zagrożenie!
Wichury w Europie. Zginęło co najmniej 9 osób. Wiatr osiągał 150 km/h. Korsyka odcięta od świata

Wichury w Europie. Zginęło co najmniej 9 osób. Wiatr osiągał 150 km/h. Korsyka odcięta od świata

W kilku krajach Europypogoda przyniosła dziś 22.12 silną wichurę, która zmusiła strażaków do tysięcy interwencji. Z wiatrem o sile huraganu zmagali się mieszkańcy m.in. Hiszpanii, Portugalii, Francji i Korsyki. Porywy wiatru w wielu miejscach przekraczały 100 km/h, a na szczytach nawet 150 km/h. Przykładem może być góra Aigoual (1564 m n.p.m) we Francji.

Niestety, docierają smutne informacje. Z powodu huraganowego wiatru zginęło co najmniej dziewięć osób. Siedem osób zginęło w Hiszpanii, a dwie w Portugalii. Ofiarą jest m.in. rybak, porwany przez morskie fale w miejscowości Sant Feliu de Guíxols w Katalonii. Wśród ofiar żywiołu w Hiszpanii jest również holenderski surfer i obywatelka Korei Południowej.

Zanotowane porywy wiatru, 22 grudnia br.

Huragany Wichury w Europie Pogoda Francja, Hiszpania, Korsyka

Porywom wiatru towarzyszyły intensywne opady deszczu. Doprowadziły one miejscami do wezbrania rzek. Zła pogoda zakłóciła połączenia lotnicze i kolejowe.

Zanotowane porywy wiatru we Francji. 22 grudnia br.

Huragan w Europie Francja

Korsyka jest odcięta od świata. W głównym mieście Korsyki - Ajaccio - z powodu zalania nie działa lotnisko. Z zapowiedzi władz wynika, że połączenia morskie i lotnicze na wyspę zostaną wznowione w poniedziałek 23.12.

Na Korsyce w pobliżu wybrzeża porywy wiatru osiągały, od 150, do 170 km/h!

Korsyka huragan wiatr pogoda odcięta od świata

Fale w okolicach francuskiego Bordeaux, osiągnęły 8 metrów wysokości. Nadal wiele tysięcy domów nie ma prądu.

Różnica ciśnienia między Wielką Brytanią, a Marokiem wynosiła ponad 60 hPa!

Huragany wichury w Europie

Wichura w tych regionach Europy została wywołana przez duży gradient ciśnienia, między niskim ciśnieniem w Wielkiej Brytanii, a wysokim ciśnieniem w rejonie Maroka.

DobraPogoda24, AFP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!