Pogoda długoterminowa na wiosnę 2020. Prognoza pogody dla Polski i Europy
Kontynuacja temperatur powyżej normy, niedobór opadów, ryzyko suszy, sporo dni ze Słońcem, możliwe silne burze z gradem i ryzykiem tornad - to pogoda długoterminowa na wiosnę 2020 według amerykańskich meteorologów.
Z wiarygodnością długoterminowych prognoz pogody na wiosnę serwisu Accuweather bywa różnie, dlatego należy z dystansem podchodzić do przewidywanego trendu.
Pogoda długoterminowa na wiosnę 2020 dla Polski i Europy
Brak silnego mrozu i częstych intensywnych opadów śniegu w Europie utrzyma się do końca zimy. W kolejnych miesiącach, od marca, do maja na przeważającym obszarze kontynentu spodziewane jest kontynuowanie dodatniej anomalii temperatury. W tym czasie zmniejszy się ryzyko wichur, bo tor sztormowy przesuwanie się bardziej na północ, od czasu do czasu schodząc w rejon Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Wiosna 2020 w Polsce i Europie będzie ciepła
Najwięcej dni z wysoką temperaturą meteorolodzy przewidują, od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Niemcy po zachodnią i północno zachodnią Polskę oraz południową Anglię. Częstemu ciepłu będzie towarzyszyć Słońce, pozwalając ludziom spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu niż w ostatnich latach. Ciepło może dla niektórych osób stać się uciążliwe pod koniec sezonu. -„Oczekuję, że niektóre regiony Portugalii i Hiszpanii będą przypominać lato w maju”- powiedział Tyler Roys. Temperatura przez wiele dni może osiągać lub przekraczać 32 st. C., miejscami osiągając pod koniec maja lub na początku czerwca nawet 38 st. C. Z kolei w Londynie przed końcem maja mogą się zdarzyć dni z temperaturą osiągającą 27 st. C. Wysokie temperatury spodziewane są również w Paryżu i Berlinie, gdzie w drugiej połowie maja może być 30 st. C. - przewiduje Alan Reppert.
Ryzyko silnych burz od Francji po Polskę
Ciepła wiosna w czasie przechodzenia chłodnych frontów atmosferycznych, będzie zwiększać ryzyko wystąpienia silnych burz z gradem, wichurami, a nawet tornadami, zwłaszcza w zachodniej i środkowej Europie. Szczególne silne burze, będą możliwe na obszarze od Francji, przez Holandię, Niemcy po północno zachodnią Polskę. Ryzyko to będzie najwyższe w kwietniu i maju, od Paryża po Berlin.
Ryzyko suszy we wschodniej Europie
Ciepła wiosna 2020, będzie dominować przez cały sezon, od Polski po kraje bałtyckie, Białoruś i Ukrainę. W maju możliwe są dni z temperaturą 27 st. C. lub wyższą na obszarze, od Warszawy po Mińsk i Kijów. Mieszkańcy Litwy, Łotwy i Estonii również doświadczą temperatur znacznie powyżej normy w okresie, od marca do maja. Sucha pogoda będzie towarzyszyć częstemu ciepłu. Po łagodnej i bardziej suchej zimie, obszary te będą narażone na zwiększone ryzyko suszy w miarę upływu sezonu. Może to przerodzić się w poważną suszę w miesiącach letnich.
Wilgotna wiosna 2020, od Włoch po Półwysep Bałkański
Jedną z niewielu części Europy, gdzie tej wiosny oczekuje się normalnych lub ponadprzeciętnych opadów, jest Półwysep Bałkański i Apeniński. Najbardziej mokra część sezonu jest oczekiwana, od marca do początku kwietnia. Wówczas burze przecinające Morze Śródziemne przyniosą najwięcej opadów deszczu. Niektóre burze spowodują ryzyko gwałtownej powodzi i lokalnych niszczących porywów wiatru. W drugiej połowie sezonu pojawi się tendencja do mniejszej sumy opadów w Rumunii i Grecji.
DobraPogoda24, Accuweather