| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na wiosnę 2020. Prognoza pogody dla Polski i Europy

Pogoda długoterminowa na wiosnę 2020. Prognoza pogody dla Polski i Europy

Kontynuacja temperatur powyżej normy, niedobór opadów, ryzyko suszy, sporo dni ze Słońcem, możliwe silne burze z gradem i ryzykiem tornad - to pogoda długoterminowa na wiosnę 2020 według amerykańskich meteorologów.

Z wiarygodnością długoterminowych prognoz pogody na wiosnę serwisu Accuweather bywa różnie, dlatego należy z dystansem podchodzić do przewidywanego trendu.

Pogoda długoterminowa na wiosnę 2020 dla Polski i Europy

Pogoda długoterminowa na wiosnę 2020 dla Polski i Europy. Prognoza pogody, ryzyko burz suszy, temperatura opady, marzec kwiecień maj 2020

Brak silnego mrozu i częstych intensywnych opadów śniegu w Europie utrzyma się do końca zimy. W kolejnych miesiącach, od marca, do maja na przeważającym obszarze kontynentu spodziewane jest kontynuowanie dodatniej anomalii temperatury. W tym czasie zmniejszy się ryzyko wichur, bo tor sztormowy przesuwanie się bardziej na północ, od czasu do czasu schodząc w rejon Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Wiosna 2020 w Polsce i Europie będzie ciepła

Najwięcej dni z wysoką temperaturą meteorolodzy przewidują, od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Niemcy po zachodnią i północno zachodnią Polskę oraz południową Anglię. Częstemu ciepłu będzie towarzyszyć Słońce, pozwalając ludziom spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu niż w ostatnich latach. Ciepło może dla niektórych osób stać się uciążliwe pod koniec sezonu. -„Oczekuję, że niektóre regiony Portugalii i Hiszpanii będą przypominać lato w maju”- powiedział Tyler Roys. Temperatura przez wiele dni może osiągać lub przekraczać 32 st. C., miejscami osiągając pod koniec maja lub na początku czerwca nawet 38 st. C. Z kolei w Londynie przed końcem maja mogą się zdarzyć dni z temperaturą osiągającą 27 st. C. Wysokie temperatury spodziewane są również w Paryżu i Berlinie, gdzie w drugiej połowie maja może być 30 st. C. - przewiduje Alan Reppert.

Ryzyko silnych burz od Francji po Polskę

Ciepła wiosna w czasie przechodzenia chłodnych frontów atmosferycznych, będzie zwiększać ryzyko wystąpienia silnych burz z gradem, wichurami, a nawet tornadami, zwłaszcza w zachodniej i środkowej Europie. Szczególne silne burze, będą możliwe na obszarze od Francji, przez Holandię, Niemcy po północno zachodnią Polskę. Ryzyko to będzie najwyższe w kwietniu i maju, od Paryża po Berlin.

Pogoda długoterminowa na wiosnę 2020 dla Polski, prognoza pogody

Ryzyko suszy we wschodniej Europie

Ciepła wiosna 2020, będzie dominować przez cały sezon, od Polski po kraje bałtyckie, Białoruś i Ukrainę. W maju możliwe są dni z temperaturą 27 st. C. lub wyższą na obszarze, od Warszawy po Mińsk i Kijów. Mieszkańcy Litwy, Łotwy i Estonii również doświadczą temperatur znacznie powyżej normy w okresie, od marca do maja. Sucha pogoda będzie towarzyszyć częstemu ciepłu. Po łagodnej i bardziej suchej zimie, obszary te będą narażone na zwiększone ryzyko suszy w miarę upływu sezonu. Może to przerodzić się w poważną suszę w miesiącach letnich.

Wilgotna wiosna 2020, od Włoch po Półwysep Bałkański

Jedną z niewielu części Europy, gdzie tej wiosny oczekuje się normalnych lub ponadprzeciętnych opadów, jest Półwysep Bałkański i Apeniński. Najbardziej mokra część sezonu jest oczekiwana, od marca do początku kwietnia. Wówczas burze przecinające Morze Śródziemne przyniosą najwięcej opadów deszczu. Niektóre burze spowodują ryzyko gwałtownej powodzi i lokalnych niszczących porywów wiatru. W drugiej połowie sezonu pojawi się tendencja do mniejszej sumy opadów w Rumunii i Grecji.

DobraPogoda24, Accuweather


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!