| |
Zagrożenie!
Pogoda na 16 dni: powrócą ujemne temperatury i warunki zimowe

Pogoda na 16 dni: powrócą ujemne temperatury i warunki zimowe

Zgodnie z poprzednim trendem prognozy długoterminowej, ostatnie dni kończącego się 2018 roku nie przyniosły przełomu w pogodzie w kierunku zimy. Dominowały dni z temperaturą dodatnią, także utrzymującą się w ciągu nocy. Zmiany miały nadejść wraz z początkiem Nowego 2019 Roku. Czy faktycznie tak się stanie?

Trend mówiący o ochłodzeniu nie uległ diametralnej zmianie. Już w nocy z 2 na 3 stycznia poczujemy napływ zimnego powietrza, bowiem wtedy spodziewamy się wystąpienia ujemnej temperatury na obszarze niemal całego kraju z wyjątkiem głównie Wybrzeża.

Pogoda na 16 dni styczeń 2019

W kolejnych dniach mróz będzie trzymał szczególnie w dzielnicach wschodnich i południowo-wschodnich kraju, gdzie w nocy przy większych przejaśnieniach i rozpogodzeniach będzie okresowo możliwy spadek temperatury do wartości dwucyfrowych.

Prognozowana anomalia temperatury n wysokości izobarycznej 850 hPa (1.5 km) w nocy 03/04.01

Prognoza anomalia temperatury mróz

W tym czasie na zachodzie i północnym-zachodzie kraju będzie wyraźnie cieplej. Pojawiające się opady coraz częściej będą pochodzenia zimowego, dlatego w nowym tygodniu w wielu miejscach, zwłaszcza w dzielnicach wschodnich i południowo-wschodnich ponownie się zabieli, a nawet powstanie pokrywa śnieżna. Prawdziwe zimowe warunki będziemy mieć szczególnie na Podhalu oraz w Bieszczadach. 

Prognozowany napływ powietrza między 30 grudnia, a 9 stycznia 2019 roku

Prognoza ochłodzenie styczeń

Reasumując, przed nami stopniowe ochłodzenie z najniższymi temperaturami na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, gdzie warunki atmosferyczne będą się stopniowo kierować się w stronę zimy oraz wyraźnie wyższe temperatury na zachodzie i południowym-zachodzie Polski, gdzie opadów zimowych będzie niewiele. 

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna do 6 stycznia 2019 roku

Prognoza pokrywa śnieżna styczeń


Komentarze
Lucas wawa

A 40 lat po pamiętnym “ataku” zimy aura nadal w przewadze późnojesienna w wersji pochmurno-mokrej, chociaż: – sporo śniegu mamy w średnich i wyższych górach i cały czas będzie tam go przybywało (stopniowo na coraz niższych wysokościach), – przełom ku powrotowi/nadejściu aury bardziej zimowej, także na wyżynach i nizinach, nastąpi dzień po Nowym Roku, czyli 02.01 – choć i tym razem zmianę tą trudno będzie określić mianem “ataku” zimy. ->>> Jak na początek stycznia nic nadzwyczajnego, choć odmiana wobec tego co mamy obecnie niewątpliwie będzie. Zobaczymy, czy w okresach bezopadowych dominować będzie nadal tak duże zachmurzenie jak ostatnio, czy też będziemy mogli liczyć na więcej rozpogodzeń (?). ->>> Obecnie klarują się prognozy na weekend związany ze Świętem Trzech Króli i zarazem prawosławnym BN (05-06.01), tzn. czy czekać nas będą temperatury “przez zero”, czy utrzyma się choć niewielki, ale całodobowy mróz – a przy tym kolejne opady będą miały postać tylko śniegu i na jakim obszarze (?). ->>> Prognozy po tym terminie to na razie czysty “fus”, choć już można stwierdzić, że 1. dekada stycznia przyniesie nam temperaturę (i związany z nią dominujący typ aury) znacznie bliższy standardom pogodowym o tej porze roku, niż ma (miało) to miejsce w 3. dekadzie grudnia.

30 grudzień 2018 - 15:30
Odpowiedz