| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022. Szokująca zmiana prognozy. Będzie siarczysty mróz w Polsce

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022. Szokująca zmiana prognozy. Będzie siarczysty mróz w Polsce

Rozpoczęła się meteorologiczna zima, która obejmuje grudzień, styczeń i luty. W zasadzie już mamy prawdziwą zimę w Polsce, bo jest zarówno całodobowy mróz, jak również zalega śnieg, a w kolejnych dniach spodziewamy się kolejnych śnieżyc. Dotarliśmy do najnowszych prognoz na całą zimę. Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022 przynosi szokującą zmianę, bo jeszcze w poprzednich wydaniach prognozy były znacznie łagodniejsze. Wygląda jednak na to, że grudzień będzie chłodny z ujemną anomalią temperatury. W styczniu pojawi się największa fala siarczystego mrozu, a dopiero w lutym zima zacznie odpuszczać. Prognozy oparte na przeważnie precyzyjnym modelu sezonowym ECMWF zapowiadają dość chłodną zimę przez znaczny okres, jak na polskie warunki pogodowe w ostatnich latach.

Pogoda długoterminowa na zimę. Prognoza anomalii temperatury w grudniu 2021 w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022 dla Polski. Prognoza temperatury w grudniu 2021

Na początku danego miesiąca jest wydawana comiesięczna aktualizacja prognozy sezonowej modelu ECMWF na kolejne pół roku. Prognoza ta jest zwykle bardzo precyzyjna na trwający miesiąc. Widać, że zaszły zmiany, bo grudzień wbrew wcześniejszym prognozom ma się jednak okazać miesiącem chłodnym z anomalią temperatury w Polsce na poziomie około -1,25/-0,25 st. C. względem normy wieloletniej. Wcześniejsza prognoza zapowiadała normę termiczną lub nieco powyżej. Wygląda więc na to, że obecne ochłodzenie będzie co jakiś czas powracać także w drugiej połowie miesiąca.

Siarczysty mróz w Polsce w styczniu 2022?

Zwykle w styczniu w Polsce pojawia się największy mróz notowany w danym sezonie zimowym, ale są również zimy, gdy miesiąc ten jest stosunkowo łagodny, gdyż aktywny Atlantyk przynosi silną cyrkulację strefową i częste opady mieszane, w tym wichury. Najnowsza prognoza sezonowa na styczeń jest jednak szokująca, bo zamiast dodatniej anomalii temperatury przewidywanej we wcześniejszych prognozach, widnieje wyraźnie ujemna anomalia. To może oznaczać, że w tym miesiąca do Polski dotrze fala siarczystego mrozu poprzedzona wcześniej opadami śniegu. 

Pogoda długoterminowa na zimę. Prognozowana anomalia temperatury w styczniu 2022 w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022. Prognoza temperatury w styczniu 2022

Styczeń 2022 w Polsce według aktualnej prognozy ECMWF miałby przynieść anomalię temperatury na poziomie -1,5/-0,5 st. C. niższą od normy wieloletniej. Generalnie, zima zapowiada się z sumą opadów w normie, co oznacza, że opadów pochodzenia zimowego nie powinno brakować. Wyjątkiem miałby być styczeń z niższą sumą opadów na zachodzie Polski, ale pamiętajmy, że prognozy opadów są najsłabszym elementem prognoz długoterminowych.

Pogoda długoterminowa na zimę. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, styczeń 2022

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022. Prognoza sumy opadów w styczniu 2022 w Polsce i Europie

Polska przez znaczną część zimy ma się znajdować w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z przemieszczającymi się niżami nad północną, północno wschodnią i czasami południową Europą. Atlantyk ma się uaktywniać tylko okresami, gdyż przeważnie ma się utrzymać przewaga dominacji wyżu.

Pogoda długoterminowa na zimę. Prognozowana anomalia ciśnienia w styczniu 2022

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022 dla Polski i Europy. Prognoza ciśnienia, styczeń 2022

W lutym 2022 zima odpuści?

Prognoza na ostatni miesiąc meteorologicznej zimy napawa optymizmem miłośników wyższych temperatur. Najnowsza prognoza ECMWF zapowiada miesiąc ze znaczną dodatnią anomalią temperatury.

Pogoda długoterminowa na zimę. Prognoza anomalii temperatury w lutym 2022

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2021. Prognoza temperatury w Polsce i Europie, luty 2022

Temperatura w lutym w Polsce ma o około 1-2,2 st. C. przekraczać normę wieloletnią. Co ciekawe, prognoza konkurencyjnego amerykańskiego modelu sezonowego na grudzień jest podobna, ale obecnie styczeń i luty widnieją, jako miesiące z wyraźnie dodatnią anomalią temperatury. Czas pokaże, która prognoza okaże się bardziej wiarygodna.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Krzych

Śnieg jest OK, lekki mróz również, ale fala siarczystego mrozu z wyżową pogodą to już jest porażka w naszym klimacie. Smrodliwe powietrze, czasami zgnilizna, chyba, że panuje słoneczny wyż, to trochę lepiej. Mam nadzieję, że to tylko jednorazowy wybryk modelu.

07 grudzień 2021 - 13:25
Odpowiedz
Monia

To najgorszy scenariusz dla Europy. Oby się nie sprawdziło, bo dopiero Rosjanie będą szantażować dostawami gazu i wymuszą szybsze uruchomienie gazociągu.

07 grudzień 2021 - 13:41
Odpowiedz
Konrad

Mam nadzieję, że przynajmniej przez 3 tygodnie potrzyma fala potężnych mrozów alla luty 2012 lub styczeń 2006. Uwielbiam srogie zimy, ale też upalne okresy od maja do września. Wtedy jest wszystko na swoim miejscu :-)

07 grudzień 2021 - 15:58
Odpowiedz
Kriss

A daj spokój z taką falą mrozu. Pamiętam właśnie 2012 i przełom stycznia - lutego. Trzymał siarczysty mróz przez ponad 2 tygodnie. Co chwilę problemy z akumulatorem i odpalaniem auta...

07 grudzień 2021 - 16:05
Odpowiedz
Lukanio

Czas pokaże, która prognoza okaże się bardziej wiarygodna. No i pokazała, że nie wasza, bo styczeń na plusie :)

20 styczeń 2022 - 11:25
Odpowiedz
Piotr

ale się wam sprawdziło ;))) ja bez tych wszystkich urządzeń w ciemno mogłem "przewidzieć", że zima jak co roku będzie gów.... Kilka dni pod koniec roku i tyle. Styczeń z błotem, zaczął się luty i zmian nie widać. Czyli już po zimie, której (jak zwykle) nie było. Zaskoczenia wielkie ZERO

02 luty 2022 - 15:08
Odpowiedz