| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Antycyklon poza Polską. Będą częste opady i burze ale temperatura zaskoczy

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Antycyklon poza Polską. Będą częste opady i burze ale temperatura zaskoczy

Za kilkanaście dni rozpocznie się meteorologiczna jesień, dlatego najwyższa pora przejrzeć najnowsze prognozy. Sprawdźmy, jak zapowiada się pogoda długoterminowa na wrzesień 2022 dla Polski. Trend pogodowy przybliżają najnowsze amerykańskie i europejskie prognozy sezonowe. Czy wrzesień będzie ciepły i pogodny, a może często deszczowy, burzowy i chłodniejszy względem normy klimatycznej? Prognoza temperatury, opadów i ciśnienia zdradza wyraźny kierunek możliwego rozwoju sytuacji atmosferycznej nad Polską.

Pogoda na wrzesień 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022 dla Polski, prognoza ciśnienia, opadów i temperatury

Najnowsza amerykańska prognoza wskazuje we wrześniu nad Polską dominacje pola obniżonego ciśnienia z brakiem wyraźnego antycyklonu, czyli wyżu. Taki rozwój układu atmosferycznego nad Europą wskazuje na docieranie do Polski co jakiś czas frontów atmosferycznych z przelotnymi opadami deszczu i czasami burzami. Pogoda będzie często zmienna. Przez znaczną część września nie możemy liczyć na przewagę dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi. Większość z nich będzie przynosić miejscami przelotne opady deszczu, a w cieplejszym sektorze powietrza również burze. Ostatecznie wrzesień ma przynieść sumy opadów powyżej normy.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022, prognoza sumy opadów w Polsce

Suma opadów we wrześniu według normy wieloletniej, waha się od 80-90 mm na północy Polski przez 50-55 mm w centrum, do 60-70 mm na południu i południowym wschodzie. Większe sumy opadów są notowane w miejscowościach podgórskich, miejscami znacznie powyżej 100 mm. Aktualna prognoza amerykańska wskazuje na sumy opadów na ogół powyżej tej normy. Inny wariant prognozy opadów przedstawia jednak najnowsze wydanie modelu ECMWF. Według tych wyliczeń, wrzesień na znacznym obszarze Europy, w tym w Polsce ma być w normie pod względem opadów.

Pogoda na wrzesień 2022. Prognozowana anomalia opadów w Europie i Polsce, model ECMFW

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022, prognoza opadów w Polsce i Europie

Możemy więc uznać, że nadchodzący wrzesień nie będzie miesiącem suchym w Polsce. Suma opadów na ogół osiągnie co najmniej normę klimatyczną lub będzie wyraźnie powyżej normy. 

Pogoda na wrzesień 2022. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie. Amerykańska prognoza sezonowa

Pogoda na wrzesień 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Zwykle w trakcie września, zwłaszcza w drugiej jego połowie zaczyna się w Polsce sezon grzewczy. Może nie od razu każdego dnia, ale automatyczne systemy grzewcze z zadaną stałą temperaturą mogą się po raz pierwszy uruchomić. Wygląda na to, że w pierwszym miesiącu meteorologicznej jesieni nie będziemy jeszcze często zmuszani do dogrzewania domów i mieszkań, bo średnia temperatura dobowa ma się utrzymać powyżej normy o około 0,5-1,5 st. C. 

Prognozowana anomalia temperatury we wrześniu 2022 w Polsce i Europie. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022, prognoza temperatury w Polsce

Podobną dodatnią anomalię temperatury we wrześniu na poziomie 0,5-1,5 st. C. wskazuje europejski model ECMWF. Mamy więc zbieżne obie prognozy sezonowe, a tym samym spada prawdopodobieństwo chłodnego września. Norma średniej temperatury w Polsce we wrześniu jest bardzo wyrównana i waha się między 12-14,5 st. C. Niższa jest jedynie w rejonach podgórskich. 

Prognozowana we wrześniu 2022 anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km

Pogoda na wrzesień 2022 w Polsce, czy będzie ciepło i pogodnie, czy deszczowo i burzowo

Przez znaczną część września ma się utrzymać przewaga adwekcji dość ciepłego i wilgotnego powietrza do Polski. Wstępne prognozy zapowiadają więc wrzesień dość ciepły, ze średnią temperaturą powyżej normy, ale wzrost temperatury maksymalnej może być ograniczany przez zachmurzenie i częstsze przelotne opady deszczu. Zdarzą się również dni wyraźnie ciepłe, a nawet gorące, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca. Będą także nadal możliwe burze. Wrzesień raczej nie będzie miesiącem suchym. Suma opadów ma być co najmniej w normie lub wyraźnie powyżej normy klimatycznej. Okresy wyraźnie chłodniejsze z temperaturą poniżej normy mają być rzadsze. Pamiętajmy, że są to wstępne prognozy, które mogą jeszcze ulec zmianie. Bliżej września podamy najnowszą prognozę z bardziej precyzyjnym trendem pogodowym.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!