| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski. Na ocieplenie dłużej poczekamy. Temperatura zbliżona do normy

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski. Na ocieplenie dłużej poczekamy. Temperatura zbliżona do normy

Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni, jakim jest wrzesień. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego, w meteorologii kończy się lato, a rozpoczyna jesień obejmująca najbliższe 3 miesiące. Kończące się lato było bardzo ciepłe, okresami gorące i upalne w czerwcu i lipcu, ale sierpień zupełnie rozczarował, bo będzie to miesiąc chłodny, czyli z temperaturą poniżej normy klimatycznej. Czy wrzesień poprawi statystyki i wrócimy na tor cieplejszych miesięcy, a może będziemy kontynuować jednak bardziej stabilny trend w kierunku przejściowo chłodniejszych miesięcy? Odpowiedź dostarcza najnowsza pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski. Wyliczenia numeryczne wskazują na kontynuację ochłodzenia, okresami z umiarkowanymi temperaturami w całej pierwszej dekadzie miesiąca. Dopiero w okolicach połowy września temperatura ma wzrosnąć i być w okolicach normy lub miejscami lekko powyżej. Aktualne prognozy sezonowe wskazują na miesiąc w pobliżu normy, tylko miejscami lekko poniżej lub powyżej. Pod względem opadów ma być również podobnie.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski, jaka będzie jesień, prognoza temperatury

Ogólnie we wrześniu pogoda będzie zmienna. Nie zabraknie dni z częstszymi opadami i okresami ochłodzenia, ale nadejdzie również okres z bardziej stabilną pogodą, gdy znajdziemy się w zasięgu wyżu ze wschodniej Europy. Wówczas jest szansa na okresowy powiew babiego lata, z temperaturami na poziomie około 21-27 st. C.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, kiedy wróci ocieplenie

Wcześniejsze prognozy wskazywały na dodatnią anomalię ciśnienia. Dawało to szansę na dłuższe okresy bardziej stabilnej pogody. Aktualne wyliczenia wskazują na ciśnienie w normie. Oznacza to, że możemy się spodziewać niemal wszystkiego po trochu. Czekają nas zatem początkowo dni chłodniejsze, będą również cieplejsze okresy z pogodniejszą aurą, ale również przejścia frontów, nadal z możliwymi burzami. Generalnie miesiąc ten powinien sprzyjać pojawieniu się grzybów w lesie. Średnia temperatur i opadów będzie korzystna do ich wysypu. W skali kraju nie powinien to być jednak miesiąc mokry, poza regionalnymi wyjątkami.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, czy będzie dużo opadów i pojawią się grzyby

Europejski model ECMWF jest aktualnie zbliżony do wyliczeń amerykańskiej prognozy dla Polski. Pierwsze dwa tygodnie mają być ogólnie nadal chłodne, z temperaturą poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 5 września

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza temperatury do 5 września 2021 w Polsce

Początek września ma kontynuować ochłodzenie z ostatniego tygodnia sierpnia. Na powrót do przynajmniej temperatur w pobliżu normy musimy dłużej poczekać.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia temperatury, za okres 6-12 września

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza temperatury do 12 września 2021 w Polsce

Dopiero w drugiej dekadzie września, w okolicach połowy miesiąca temperatury powinny wzrosnąć. Dalsza część miesiąca powinna upłynąć nam pod znakiem normy klimatycznej lub przejściowo nieznacznie powyżej. Wówczas wrzesień zacznie nadrabiać straty.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia temperatury, za okres 13-19 września

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza temperatury w Polsce do 19 września

Pamiętajmy, że prognozy sezonowe ze względu na odległy termin mają umiarkowaną sprawdzalność. Taka prognoza rysuje jedynie możliwy trend pogodowy w oparciu o aktualne dane wyjściowe. Ze względu na bardzo dużą niepewność związaną z prądem strumieniowym sterującym trwalszym wzorcem pogodowym, sytuacja jest dynamiczna i niepewna. Przewidywane warunki mogą ulec diametralnej zmianie. O wszelkich pewnych zmianach, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!