| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Możliwe babie lato w Polsce. Temperatura powyżej normy

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Możliwe babie lato w Polsce. Temperatura powyżej normy

Wraz z początkiem września rozpocznie się meteorologiczna jesień, która obejmuje kolejne 3 miesiące. Prognoza sezonowa na pierwszy z nich wygląda optymistycznie. Modele głównych najbardziej liczących się ośrodków prognostycznych, a więc europejskiego ECMWF oraz amerykańskiego CFS nadal podtrzymują temperaturę powyżej normy z sumą opadów poniżej lub w normie klimatycznej. Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski zapowiada się nieźle. Miesiąc ten ma przynieść sporo dni ze stabilną pogodą. Nie będzie brakować dni pogodnych ze Słońcem, a burz i opadów będzie mniej niż zwykle. Jest nawet szansa na powiew babiego lata, czyli ciepłe i pogodne dni, z temperaturą maksymalną znacznie powyżej normy. Wtedy w powietrzu unoszą się często przednie nici pająków. Prognoza wskazuje, że średnie ciśnienie za okres całego września ma być powyżej normy. Jest zatem spore prawdopodobieństwo układu wyżowego ciągnącego się od Azorów przez środkową Europę po Rosję. Polska przez znaczny okres może być w jego zasięgu, dlatego można oczekiwać dłuższego ustabilizowania warunków atmosferycznych, to jest mniej opadów i burz i dość często temperatur maksymalnych oscylujących w pobliżu lub przekraczających 16-26 st. C., w zależności od regionu w danym okresie prognostycznym.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie. Prognoza amerykańska CFSv2

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski i Europy, prognozowana temperatura, czy będzie babie lato

Według aktualnej amerykańskiej prognozy sezonowej, wrzesień 2021 w Polsce może przynieść temperaturę o 0,5-1,5 st. C. powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, model ECMWF

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Europejska prognoza ECMWF również przewiduje wrzesień 2021 w Polsce z temperaturą powyżej normy na poziomie około 0,5-1 st. C., czyli nieznacznie mniej od prognozy amerykańskiej.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie. Model amerykański

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Model amerykański wskazuje na sumę opadów we wrześniu w Polsce w normie lub poniżej normy klimatycznej. W każdym razie, nie ma to być miesiąc wyjątkowo wilgotny.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie. Model europejski ECMWF

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski, prognoza anomalii opadów

Prognoza europejska ECMWF podobnie jak amerykańska, także zapowiada wrzesień z sumą opadów poniżej lub miejscami w pobliżu normy klimatycznej. Z kolei prognoza anomalii ciśnienia wskazuje, na średnie ciśnienie powyżej normy. Możliwy jest zatem układ wyżowy w znaczący sposób wpływający na warunki pogodowe w Polsce.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, jakie będzie ciśnienie w Polsce i Europie

Podsumowując, aktualne prognozy długoterminowe na wrzesień nadal są ze sobą zgodne. Miesiąc ten ma być ciepły, z temperaturą powyżej normy na poziomie około 0,5-1,5 st. C. Przykładowo średnia temperatura we wrześniu w Rzeszowie wynosi 13,8 st. C., co oznacza, że średnia w tym roku może wynieść 14,3-15,3 st. C. Z kolei opady mają być w normie lub poniżej. Generalnie wrzesień, pozwoli nam jeszcze skorzystać z aktywności na świeżym powietrzu, choć oczywiście dni bardziej pochmurne, deszczowe i chłodniejsze mogą się zdarzać, ale powinno być ich mniej od pogodnych. Pamiętajmy, że tego typu prognozy nie są pewniakiem. Mają na celu jedynie wyznaczenie najbardziej wiarygodnego trendu pogodowego, w oparciu o aktualne dane prognostyczne. Im bliżej początku września, tym będziemy wiedzieć więcej. Wtedy też przedstawimy najbardziej prawdopodobną prognozę na pierwszy miesiąc jesieni meteorologicznej. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!