| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020. Ciepło w Polsce i przeważnie poniżej normy opadów, miejscami pojawią się burze

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020. Ciepło w Polsce i przeważnie poniżej normy opadów, miejscami pojawią się burze

Niebawem rozpocznie się wrzesień, pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni, dlatego coraz częściej zaczynamy sięgać po prognozy długoterminowe, aby sprawdzić, czy czeka nas miesiąc chłodny i mokry, a może ciepły z sumą opadów poniżej normy, tak jak to było najczęściej w ostatnich latach. Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 dla Polski, zarówno oparta o model europejski ECMWF, jak i amerykański CFSv2 zapowiada wrzesień ciepły i przeważnie z sumą opadów poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 dla Polski. Prognozowana anomalia temperatury, od 1, do 30 września 2020 w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 dla Polski prognoza temperatury i opadów od 1, do 30 września 2020 w Polsce i Europie

Wrzesień według tej prognozy w Polsce ma być o około 0,5-1,5 st. C. cieplejszy względem normy klimatycznej. Z kolei pod względem opadów ma być ich nieznacznie mniej od normy lub miejscami w pobliżu normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020, prognozowana anomalia opadów od 1, do 30 września 2020 w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 prognoza opadów i temperatury w Polsce i Europie od 1, do 30 września 2020

Podobny trend prognozy długoterminowej na wrzesień 2020 przewidywany jest przez amerykański model CFSv2

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 prognoza temperatury w Polsce i Europie

O ile amerykańska prognoza anomalii temperatury jest zbliżona do prognozy europejskiej, to pod względem opadów jest wyraźnie poniżej normy, zwłaszcza w centrum i na zachodzie kraju, gdzie ma być co najmniej o 10-20 mm poniżej wieloletniej normy.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020, prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 prognoza opadów w Polsce i Europie

Reasumując, wszystko wskazuje na to, że wrzesień nie będzie miesiącem chłodnym, ale nie będzie również miesiącem ekstremalnie ciepłym. Średnia temperatura powinna o około 0,5-1,5 st. C. przekraczać normę wieloletnią. To oznacza, że np. w przypadku Rzeszowa temperatura uśredniona w skali całego miesiąca powinna wynieść około 14-15 st. C. Z kolei pod względem opadów ma być ich mniej, szczególnie w centrum oraz w zachodnich dzielnicach Polski. Na pozostałym obszarze przeważnie opady powinny oscylować w pobliżu normy lub nieznacznie poniżej. Może to oznaczać, że wrzesień 2020 przyniesie sporo dni ze stabilną i dość ciepłą pogodą, która czasami będzie przerywana niezbyt licznymi przelotnymi opadami deszczu i niewykluczonymi burzami oraz nietrwałymi okresami ochłodzenia. 

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!