| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na styczeń 2023. Wzrośnie ryzyko wichury. Zima ze śniegiem i mrozem nietrwała

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023. Wzrośnie ryzyko wichury. Zima ze śniegiem i mrozem nietrwała

Sprawdzamy najnowsze prognozy na kolejny miesiąc meteorologicznej zimy. Przegląd modeli sezonowych wskazuje, jak zapowiada się pogoda długoterminowa na styczeń 2023 dla Polski. Ogólny zarys trendu nakreśla, czy będzie często mróz i śnieg, z ryzykiem śnieżycy i prawdziwej zimy, a może czeka nad wiele dni z deszczem, silniejszym wiatrem i temperaturą wyższą niż wynika z normy wieloletniej, zwłaszcza w czasie wichury, a nawet lokalnych burz.

Prognoza sezonowa. Przewidywana anomalia temperatury w Polsce i Europie, styczeń 2023

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023, czy będzie śnieżna i mroźna zima w Polsce, a może cieplejsza anomalia

Omawiając prognozę pogody na styczeń 2023 bazujemy na dwóch modelach, amerykańskim CFSv2 i europejskim ECMWF. Aktualnie obie prognozy zapowiadają, że styczeń ma być cieplejszy niż wynika z normy klimatycznej. Model amerykański wylicza temperaturę o około 1,5-2 st. C. powyżej średniej wieloletniej. Prawdopodobieństwo cieplejszego stycznia niż wynika z danych wieloletnich według modelu europejskiego jest określane na poziomie 50-65%.

Prawdopodobieństwo dodatniej anomalii temperatury w Polsce i Europie, styczeń 2023

Pogoda na styczeń 2023, czy będzie śnieg i mróz, czy zima ściśnie Polskę

Styczeń ma być więc miesiącem przeważnie cieplejszym niż to określa norma klimatyczna. W przypadku modelu ECMWF dodatnia anomalia jest mniejsza i wyliczana obecnie na poziomie 0,5-1 st. C.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, model ECMWF

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023, prognoza temperatury w Polsce, czy będzie częsty mróz i śnieżyce

Prognozowane anomalie temperatury musimy odnieść do średniej temperatury, która w Polsce w styczniu waha się od -3,3 st. C. w Zakopanem i Suwałkach, przez -2,5 st. C. w Lublinie, -2,2 st. C. w Kielcach, do 0,7 st. C. w Ustce i Kołobrzegu.

Pogoda na styczeń 2023. Prognozowana anomalia ciśnienia

pogoda na styczeń 2023, prognoza ciśnienia i opadów w Polsce i Europie

W porównaniu do grudnia, gdy mogliśmy w wielu regionach poczuć śnieżną i mroźną zimę, to w styczniu zmieni się ogólny zarys układu barycznego w Europie. Po okresie ujemnego indeksu NAO, Atlantyk zacznie być stopniowo coraz bardziej aktywny i indeks przejdzie do wartości neutralnej, a nawet przez pewien okres do dodatniej. Polska będzie się często znajdować pomiędzy słabym obszarem wyżowym, a głębszymi ośrodkami niżowymi znad północnej i północno zachodniej Europy oraz północnego Atlantyku. Fronty atmosferyczne związane z niżami będą często przynosić przelotne opady mieszane. Śnieg nawet jeśli spadnie, to w dłuższej perspektywie będzie topniał, gdyż temperatury będą często w ciągu doby przechodzić przez 0 st. C. Wyjątkiem mogą być rejony podgórskie i górskie, gdzie będzie znacznie większa szansa na utrzymywanie zimowych warunków pogodowych. Na pozostałym obszarze, co najwyżej czekają nas nietrwałe epizody.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, styczeń 2023

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023, prognoza opadów, temperatury i ciśnienia, będzie mróz, śnieżyce i wichury, czy łagodne masy powietrza

Suma opadów w styczniu ma być na ogół w normie. W ciągu miesiąca może się zdarzyć ryzyko silniejszej wichury w czasie podejścia głębszego niżu, lokalnie z burzami, jak również krótkiego i nielicznego prawdopodobieństwa ochłodzenia w czasie zaciągnięcia chłodniejszego powietrza przez niż. Na ogół czeka nas jednak przewaga dni z przedzimiem, okresami z termiczną jesienią i temperaturą przez 0 st. C. w ciągu doby. Bardziej szczegółową prognozę na styczeń podamy w okolicach początku miesiąca.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!