| |
Zagrożenie!
Najnowsza pogoda długoterminowa na styczeń 2020. Częste ataki zimy z opadami śniegu i silnym mrozem nam nie grożą

Najnowsza pogoda długoterminowa na styczeń 2020. Częste ataki zimy z opadami śniegu i silnym mrozem nam nie grożą

Niebawem rozpocznie się styczeń 2020. Tuż przed jego początkiem została wydana najnowsza prognoza długoterminowa, która powinna być najbardziej wiarygodna. Pogoda długoterminowa modelu ECMWF na niemal cały styczeń, w zasadzie nie uległa radykalnej zmianie. Wyliczenia wskazują, że nie ma szans na częste ataki zimy z opadami śniegu i silnym mrozem.

Anomalia temperatury do 5 stycznia ma sięgać 1-2 st. C. powyżej normy

Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 do 5

W okresie, od 6, do 12 stycznia anomalia temperatury również ma być dodatnia na poziomie 1-3 st. C.

Pogoda na styczeń 2020 do 12

Między 13, a 19 stycznia prognoza anomalii temperatury nadal ma być dodatnia na poziomie 1-3 st. C.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 do 19

Ostatni okres prognozy sięgający 20-26 stycznia również przewiduje dodatnią anomalię, ale wyraźnie niższą sięgającą, od 0,25 st. C., do 1,5 st. C.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 do 26

Jakie wnioski można wysunąć z tej prognozy pogody długoterminowej na styczeń 2020?

Przez większą część stycznia nie grożą nam ataki zimy z intensywnymi opadami śniegu i siarczystymi mrozami. Utrzyma się przewaga pomiędzy cieplejszymi północnymi regionami Polski, a chłodniejszymi południowymi, zwłaszcza w rejonach podgórskich. To może oznaczać, że mimo prognozy temperatur powyżej normy, w wysokich górach warunki zimowe będą się przeważnie utrzymywać. Od czasu do czasu powinno w nich dosypać śniegu.

Wstępna prognoza zapowiada najchłodniejszą 3 dekadę stycznia. Niewykluczone, że to właśnie wtedy w skali całego kraju zanotujemy najniższe temperatury. Prognoza dotycząca opadów przewiduje miesiąc w normie lub lekko poniżej. Akcenty zimowe na nizinach zapewne się zdarzą, ale nic nie wskazuje, aby nadeszła prawdziwa zima z utrzymującym się tęgim mrozem i stałą pokrywą śnieżną przez co najmniej tydzień lub więcej.

Prognoza indeksu NAO do połowy stycznia

Pogoda długoterminowa na styczeń 2020. Czy będzie atak zimy

Również prognoza indeksu NAO (Oscylacji Północnoatlantyckiej) przewiduje co najmniej do połowy stycznia aktywność Atlantyku, a ta o tej porze roku wpływa na złagodzenie warunków pogodowych w Polsce na mniej zimowe. Czas pokaże, czy trend prognozy sezonowej na styczeń był prawidłowy, a może pogoda nas zaskoczy. O wszystkim, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24, ECMWF


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!