| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. To będzie dobry miesiąc na urlop. Fala upałów wkroczy do Polski

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. To będzie dobry miesiąc na urlop. Fala upałów wkroczy do Polski

Trwa lato w Polsce, które do tej pory zapisuje się ze zróżnicowanymi warunkami pogodowymi. Po okresie ochłodzenia czeka nas powrót upałów i gorących dni, a jak zapowiada się ostatni miesiąc meteorologicznego lata? Sięgamy po najnowsze prognozy sezonowe, a z nich wyłania się pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Aktualne wyliczenia numeryczne zapowiadają miesiąc ciepły z wyraźną dodatnią anomalia temperatury oraz z sumą opadów poniżej normy lub miejscami w normie. To oznacza, że będą przeważać dni ciepłe, okresami gorące i upalne, tylko czasami zostaną przerwane przez przelotne opady deszczu i burze gradem. Niektóre z nich mogą być silne o charakterze nawałnic. Dni chłodnych ma być mniej niż zwykle. Susza hydrologiczna, będzie się jednak dalej pogłębiać.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022, prognoza temperatury, ciśnienia i opadów w Polsce i Europie

Przedstawiony trend prognozy pogody na sierpień według amerykańskiej CFSv2 i europejskiej ECMWF prognozy sezonowej jest wstępny i zgodny z aktualnymi materiałami. Dane wejściowe wskazują, że Polska w tym czasie znajdzie się w obszarze pomiędzy wałem wyżowym rozciągającym się od rejonu Wysp Brytyjskich i Atlantyku po Rosję. Z kolei na południu i zachodzie Europy od czasu do czasu, ośrodki niżowe w obszar wyżowy nad rejonem Polski, będą kierować ciepłe masy powietrza. To oznacza przewagę ciepłych i okresami gorących lub upalnych dni, ale czasami z ryzykiem dość silnych burz, zwłaszcza zachodniej i południowej połowie kraju. Generalnie mają jednak przeważać okresy z dość stabilną pogodą. 

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Prognozowana anomalia sumy opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022, prognoza sumy opadów w Polsce i Europie

Opadów ma być mniej niż zwykle, dlatego anomalia sumy opadów jest ujemna, co najwyżej miejscami będzie w normie lub lokalnie powyżej w przypadku wystąpienia trudnych do przewidzenia burz. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, sierpień 2022

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie, czy będą fale upałów

Amerykańska prognoza obecnie przewiduje, że sierpień w Polsce zapisze się z dodatnią anomalią temperatury na poziomie około 0,75-1,5 st. C. powyżej normy klimatycznej. Również prognoza europejska zapowiada ciepły i letni miesiąc w środkowej Europie.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022, prognoza anomalii temperatury. Model ECMWF

Pogoda na sierpień 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie, prognoza ECMWF

Według europejskiej prognozy ECMWF, sierpień w Polsce ma się zapisać z anomalią temperatury na poziomie około 1-2 st. C. powyżej normy wieloletniej. Oznacza to przewagę dni ciepłych, w tym gorących (25-29 st. C.) i upalnych (30 st. C. i więcej). Niebawem do Polski wrócą gorące i chwilami upalne dni i ten okres z dodatnią anomalią temperatury ma się przeciągać na kolejne tygodnie. Wstępnie ciepło zapowiada się m.in. początek sierpnia.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 1-8 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022, prognoza temperatury w Polsce, od 1, do 7 sierpnia 2022, mapy temperatury

Podsumowując, aktualne wszystkie wiodące prognozy zapowiadają sierpień, jako miesiąc ciepły, z wyraźną dodatnią anomalią temperatury. Mają przeważać dni ciepłe i gorące oraz okresami z możliwym upałem, w tym z falą upałów. Dni pogodnych ma być więcej od chłodnych i deszczowych, a przez to nadal susza hydrologiczna nie ulegnie poprawie. Okresy stabilnej pogody, będą czasami i miejscami przerywać burze, lokalnie z gradem. Zjawiska gdzieniegdzie mogą być silne o charakterze nawałnic, ale nie będzie ich wyjątkowo dużo. To może być szczególnie dobry miesiąc dla wypoczywających nad Bałtykiem oraz na Mazurach o ile sinice nie zamkną kąpielisk. Pamiętajmy, że jest to wstępny trend pogodowy, który ze względu na jeszcze odległy termin może ulec korekcie. Najnowsze prognozy będziemy weryfikować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Patrycja

Super

20 lipiec 2022 - 05:51
Odpowiedz