| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Gorące i upalne lato nadal możliwe. Burze silne, ale mniej liczne

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Gorące i upalne lato nadal możliwe. Burze silne, ale mniej liczne

Wszystko na to wskazuje, że ostatni miesiąc meteorologicznego lata w Polsce również zapisze się z temperaturą powyżej normy. Czeka nas więc nadal sporo ciepłych, gorących i chwilami upalnych dni. Pogoda długoterminowa na sierpień 2021 dla Polski oparta na amerykańskim i europejskim modelu przewiduje sierpień z temperaturą wyraźnie powyżej normy klimatycznej. Suma opadów według prognozy europejskiej ma być poniżej lub w pobliżu normy, a według amerykańskiej w normie. Generalnie, prawdopodobnie pojawi się sporo dni ze słońcem, a przelotne opady i burze, będą tylko przerywnikiem, znacznie mniej licznym od burz w czasie tegorocznego lipca. Nie zmienia to faktu, że burze które się pojawią, miejscami mogą być silne. Wstępna prognoza na sierpień przewiduje stacjonowanie pola wyżowego nad Skandynawią, które może sięgać północnej Polski, dlatego sporo pogodnych dni można oczekiwać, zwłaszcza nad morzem.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021 dla Polski, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Europejska prognoza ECMWF wskazuje, że anomalia temperatury w sierpniu w Polsce może o około 1-1,5 st. C. przekraczać normę wieloletnią. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury powyżej normy jest znaczne, bo przekracza 50-70%.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, czy będzie temperatura powyżej normy

Sierpień 2021 w Polsce pod względem opadów, ma być miesiącem z sumą opadów w normie lub poniżej o ile lokalnie nie zdarzy się większa ulewa burzowa, która umożliwi przekroczenie normy. W skali kraju trend jest jednak wyraźny.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie

Przewidywane prawdopodobieństwo anomalii opadów nie jest wyraźne w kierunku danego trendu, gdyż waha się od sumy opadów oscylującej w pobliżu normy, do 40-50% prawdopodobieństwa opadów poniżej normy klimatycznej. Można więc przyjąć, że opady w sierpniu będą w normie lub nieznacznie mniejsze od normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021, prognoza opadów, czy będą częste burze w Polsce

Prognoza amerykańska na sierpień 2021

Według aktualnej amerykańskiej prognozy sezonowej CFS, sierpień ma być miesiącem ciepłym, z anomalią temperatury na poziomie około 0,5-1,5 st. C. powyżej normy klimatycznej, czyli podobnie, jak to prognozuje obecnie model ECMWF.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Amerykańska prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021, amerykańska prognoza dla Polski i Europy

Pod względem opadów, sierpień zapowiada się nieco inaczej, bo opady na ogół mają być w normie, z lokalnymi wyjątkami powyżej lub poniżej, ale z mniejszym prawdopodobieństwem burz, w porównaniu do tegorocznego lipca, gdy burze występują niemal codziennie w różnych regionach Polski.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Amerykańska prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021, amerykańska prognoza opadów w Polsce i Europie

Model CFS przewiduje aktualnie dodatnią anomalię ciśnienia na północny i północnym wschodzie Europy, a to mogłoby wskazywać na skraj wyżu wpływający na warunki pogodowe, zwłaszcza w północnej Polsce. To może zapowiadać przewagę pogodnych dni, szczególnie nad morzem, aczkolwiek przerywniki z przelotnymi opadami mogą się zdarzać, ale powinno być ich zdecydowanie mniej od okresów pogodnych.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Prognoza anomalii ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021, prognozowane ciśnienie w Polsce i Europie

Podsumowując, sierpień 2021 ma być miesiącem ciepłym, często z temperaturą 21-29 st. C., okresami i miejscami z upałem powyżej 30 st. C. Suma opadów ma być w normie lub poniżej, lokalnie powyżej w przypadku wystąpienia ulewnych opadów pochodzenia burzowego. Burz ma być znacznie mniej w porównaniu do lipca. Pamiętajmy, że prognoza długoterminowa nakreśla jedynie trend przewidywany w danym dniu według aktualnych danych wyjściowych. Ze względu na odległy termin, trend może się zmienić, ale nie zawsze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!