| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na październik 2022. Temperatura w Polsce może zaskoczyć. Poczujemy złotą jesień

Pogoda długoterminowa na październik 2022. Temperatura w Polsce może zaskoczyć. Poczujemy złotą jesień

Wygląda na to, że pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni zupełnie rozczaruje nas pod względem temperatury, ale jest szansa, że w kolejnym miesiącu poczujemy powiew złotej polskiej jesieni - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na październik 2022. Ma temu sprzyjać dominujący układ baryczny nad Europą, który co jakiś czas będzie podsyłał cieplejsze masy powietrza z południowego zachodu. Okresy wyraźnie chłodniejsze mają być rzadsze. Powiew pogodniejszej i cieplejszej złotej jesieni będzie jak najbardziej możliwy, a przejściowo nawet spóźniającego się babiego lata z przyjemną temperaturą.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy w październiku 2022

Pogoda długoterminowa na październik 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Aktualnie amerykańska prognoza sezonowa jest bardzo korzystna dla Polski. Wyliczenia numeryczne przewidują dużą aktywność na Atlantyku i znaczny obszar niżowy w rejonie Wysp Brytyjskich. Występowanie niżów, czy też cyklonów w tej części Europy zawsze sprzyja adwekcji okresami ciepłego powietrza z południa w głąb Europy, w tym do Polski, zwłaszcza jeżeli jesteśmy pod wpływem lub na skraju wyżu znad wschodniej Europy. Temperatura może więc nas mile zaskoczyć, bo jest spora szansa, że po przeważnie chłodnym wrześniu, w październiku średnia dobowa utrzyma się powyżej normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa na październik 2022. Prognozowana anomalia temperatury

Pogoda długoterminowa na październik 2022 dla Polski, prognoza temperatury

Model CFSv2 obecnie przewiduje w Polsce temperaturę w październiku o około 0,75-1,5 st. C. powyżej normy klimatycznej. Norma średniej dobowej temperatury waha się w tym miesiącu, od 9,5 st. C. w Kołobrzegu przez 8,7 st. C. w Warszawie po 7,4 st. C. w Białymstoku.

Pogoda na październik 2022. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, model ECMWF

Pogoda długoterminowa na październik 2022, porównanie prognoz dla Polski

Aktualnie również europejski model ECMWF przewiduje w Polsce temperaturę w październiku powyżej normy, ale nieco niższą anomalię na poziomie około 0,5-1 st. C. Możemy więc oczekiwać w skali całego miesiąca przewagi dni cieplejszych nad chłodniejszymi, ale oczywiście będą także zdarzać się okresy z napływem powietrza sprzyjającego pojawieniu się przymrozków. Nie powinny to być jednak okresy długotrwałe.

Pogoda na październik 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie

Pogoda na październik 2022, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

Dominującym wzorem pogodowym ma być dość aktywny Atlantyk z przemieszczającymi się ośrodkami niżowymi torem w kierunku przeważnie Wysp Brytyjskich i Skandynawii. Ośrodki te wpłyną także na warunki pogodowe w Polsce, bo nie tylko przyniosą adwekcję łagodniejszych mas powietrza, ale czasami przyniosą opady deszczu i nawet burze, a w rejonach podgórskich także opady śniegu w czasie przejściowej adwekcji chłodnego powietrza z północy. Suma opadów na ogół ma być w normie lub na zachodzie kraju nieco powyżej normy, o ile sprawdzi się aktualne wyliczane centrum pola niskiego ciśnienia.

Pogoda na październik 2022. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na październik 2022 dla Polski, prognoza sumy opadów deszczu

Podsumowując, obecna prognoza pogody na październik dla Polski nie jest najgorsza. Temperatura ma przeważnie przekroczyć normę, a to oznacza, że sezon grzewczy mimo, że już ruszy, to nie będzie od razu wymagać ogrzewania domów w sposób ciągły. Suma opadów ma być przeważnie w normie, chyba, że zasięg układów niżowych znajdzie się bliżej Polski. Okresy chłodniejsze, w tym przymrozki, a także opady śniegu w rejonach podgórskich również wystąpią, ale nie będą długotrwałe. Pamiętajmy, że jest to aktualny trend prognozy na październik, który ze względu na odległy termin może się zmienić. Bliżej października pojawi się najnowsza i bardziej pewna prognoza.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!