| |
Zagrożenie!
 Pogoda długoterminowa na październik 2021. Przymrozki i cieplejsze dni. Pierwszy śnieg niepewny

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Przymrozki i cieplejsze dni. Pierwszy śnieg niepewny

Zadajecie pytanie, jaki będzie październik, kolejny miesiąc meteorologicznej jesieni w Polsce? Czy spadnie pierwszy śnieg i pojawi się epizod zimowy, a możemy pogoda będzie łagodna, iście jesienna? Powoli prognoza pogody zaczyna się klarować i można wysuwać pierwsze wnioski. Generalnie najnowsza pogoda długoterminowa na październik 2021 oparta o najbardziej wiarygodne modele pogodowe, wskazuje na możliwą temperaturę w normie lub nieco powyżej, a suma opadów ma oscylować przeważnie w pobliżu normy, może miejscami trochę powyżej.

Prognozowana temperatura w Polsce i Europie w październiku 2021

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Prognoza pogody dla Polski i Europy

Wyliczenia numeryczne zaczynają się stabilizować i obecnie nie wskazują na ujemną anomalię temperatury, jak to miało miejsce jeszcze kilka dni temu. Powyższy europejski model ECMWF przewiduje anomalię temperatury w Polsce na poziomie 0,1-1 st. C. powyżej normy wieloletniej. Z kolei model amerykański jest bardzo zbliżony na poziomie anomalii 0,1-0,75 st. C. powyżej normy. Możemy więc uznać, że październik będzie co najmniej w normie lub trochę cieplejszy.

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Prognoza temperatury w Polsce i Europie, czy będą przymrozki i śnieg

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Prognoza opadów w Polsce i Europie

Pod względem opadów, październik 2021 w Polsce ma być miesiącem na ogół w normie lub miejscami nieco powyżej na co wskazuje aktualna prognoza amerykańska.

Pogoda długoterminowa na październik 2021 dla Polski, czy spadnie pierwszy śnieg i będzie zima

Model europejski przedstawia obecnie bardzo zbliżony wariant, aczkolwiek pamiętajmy, że opady w prognozach długoterminowych mają mniejszą sprawdzalność względem temperatur. Prognoza ECMWF na październik wygląda podobnie do amerykańskiej. Na ogół można uznać, że suma opadów w Polsce w październiku będzie w pobliżu normy, lokalnie powyżej. Nie będzie to więc miesiąc suchy.

Pogoda długoterminowa na październik 2021, prognoza opadów, czy będzie śnieg, mapy pogodowe

Układ baryczny w październiku wskazuje na zmienną pogodę

Sezonowa prognoza ciśnienia, wskazuje w Polsce zmienną pogodę ze względu na położenie naszego kraju w rejonie granicy wpływu układu wyżowego i niżowego. Mogą się więc zdarzać w ciągu miesiąca zarówno chwilowe spływy chłodniejszego powietrza, jak również cieplejszego. Poniżej prognozowana anomalia ciśnienie w Polsce i Europie, jaka jest aktualnie przewidywana przez model amerykański.

Pogoda długoterminowa na październik 2021, jakie będzie ciśnienie, czy pojawi się pierwszy śnieg

Pojawią się więc ponownie przymrozki, ale będą również dni bardziej pogodne i ciepłe w okolicach 20 st. C., a może i powyżej, aczkolwiek nie będą to długie okresy. Jest na to szansa w pierwszej połowie miesiąca na co wskazuje najnowsze wydanie wstępnej prognozy anomalii temperatury na okres 4-10 października.

Pogoda długoterminowa na październik 2021, jaka będzie temperatura, czy będą gorące i słoneczne dni, czy spadnie śnieg

Podsumowując, tegoroczny październik w Polsce zapowiada się z temperaturą w normie lub nieco powyżej. Suma opadów ma oscylować w pobliżu normy, lokalnie może być wyższa. Pogoda ma być zmienna z krótkimi okresami stabilizacji. Pojawią się ponownie przymrozki, ale będą również cieplejsze dni. Podczas adwekcji chłodnego powietrza pojawią się opady śniegu w wysokich górach, ale nie mamy pewności, że pojawi się pierwszy śnieg na nizinach. Prognoza może się jeszcze zmienić o czym będziemy informować bliżej miesiąca, gdy będziemy dysponować bardziej pewnymi wyliczeniami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!