| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na październik 2021. Prognoza dla Polski będzie łaskawa?

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Prognoza dla Polski będzie łaskawa?

Niebawem rozpocznie się drugi miesiąc meteorologicznej jesieni. Sprawdzamy jaka jest najnowsza pogoda długoterminowa na październik 2021. Czy będzie to miesiąc chłodny, z szansą na pierwszy powiew zimy, z opadami śniegu na nizinach, a może będzie to miesiąc ciepły i często pogodny, tylko chwilami chłodniejszy z przymrozkami? Zobaczmy, jaka jest prognoza dla Polski.

Pogoda długoterminowa na październik 2021, jaka będzie temperatura, czy spanie śnieg w Polsce

Październik nie przyniesie ujemnej anomalii temperatury

Na początek sprawdźmy najnowszą prognozę temperatury według amerykańskiej i europejskiej prognozy. Obie prognozy aktualnie nie przewidują, aby październik był miesiącem chłodnym, czyli przyniósł ujemną anomalię temperatury. Prognoza amerykańska przewiduje miesiąc nieco powyżej normy lub w najgorszym przypadku w normie.

Pogoda długoterminowa na październik 2021, najnowsza prognoza pogody dla Polski i Europy

Aktualne wyliczenia modelu ECMWF wskazują na 40-60% prawdopodobieństwa temperatur powyżej normy w październiku w Polsce.

Pooda na październik 2021, czy będzie mróz i śnieg w Polsce

Z kolei prognoza adwekcji powietrza na wysokości 1,5 km wskazuje na przewagę napływu powietrza z południowego zachodu. Może to wskazywać na przewagę umiarkowanych i chwilami wyższych niż zwykle temperatur w październiku, co nie oznacza, że dni chłodniejszych, w tym z przymrozkami nie będzie. Również chłodniejsze okres będą możliwe, aczkolwiek powinno być ich mniej.

Pogoda na październik 2021 dla Polski, najnowsza prognoza temperatury i opadów, czy spadnie śnieg

Suma opadów w październiku zbliżona do normy

Prognozowany układ baryczny nad Europą, nie będzie raczej sprzyjać pojawianiu się częstych dni z intensywnymi opadami deszczu. Owszem dni z opadami będą się zdarzać, ale raczej będą to często opady przelotne, słabe lub umiarkowane. Suma opadów ma być na ogół w normie, tylko miejscami może być nieznacznie powyżej lub poniżej normy. Obecnie taki wariant prognozy wyliczył amerykański model CFSv2.

Pogoda na długoterminowa na październik 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie

Model europejski ECMWF nie prognozuje wyraźnego trendu dodatniej lub ujemnej anomalii opadów. W październiku suma opadów powinna być przeważnie w normie.

Jaka pogoda będzie w październiku 2021, ile spadnie deszczu, jaka temperatura

Polska w październiku między wyżem i niżem

Charakterystykę czekającej nas pogody w październiku można wyczytać z prognozy anomalii ciśnienia. Wskazuje ona na potencjalną przewagę danego układu barycznego. Z prognozy wynika, że Polska często będzie się znajdować na styku wpływu układu wyżowego znad wschodniej Rosji i układu niżowego znad Atlantyku. Taka sytuacja baryczna przeważnie sprzyja napływowi cieplejszego i łagodniejszego powietrza do Polski. Możemy więc jeszcze liczyć na dni bardziej pogodne i ciepłe, z temperaturami osiągającymi lub przekraczającymi 15-25 st. C., szczególnie w pierwszej połowie miesiąca.

Pogoda długoterminowa na październik 2021, prognoza ciśnienia, opadów i temperatury w Polsce

Będą również możliwe dni chłodniejsze i bardziej pochmurne z przechodzącymi frontami atmosferycznymi niosącymi opady deszczu. Lokalnie mogą się jeszcze w czasie wymiany mas powietrza zdarzyć nieliczne burze. Z pewnością pojawią się także okresy zdecydowanie chłodniejsze, gdy do Polski powrócą przymrozki. W tym czasie zapewne wrócą opady śniegu w górach, a na nizinach być może pojawią się lokalnie pierwsze opady deszczu ze śniegiem. Niewykluczony jest także okres ze zgniłym wyżem, mgłami i zamgleniami. Generalnie, październik ma być jednak miesiącem stosunkowo łagodnym w Polsce, zarówno pod względem temperatury, jak również opadów. Jeszcze będzie sporo dni do wykorzystania na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, czy do prac budowlanych. Warto w tym miesiącu zaplanować wyprawę w Bieszczady. Październik w tym zakątku Polski jest bajeczny, właśnie tutaj można w pełni podziwiać całą paletę barw jaką przynosi jesień.

Pogoda w październiku 2021, pięknie w BieszczadachPamiętajmy, że prognoza ma charakter poglądowy i jest zależna od obecnych danych wejściowych, które ze względu na odległy termin mogą się diametralnie zmienić. O wszystkich zmianach, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!