| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na luty i marzec 2022. Prognozy szokują. Wiosna zacznie się wcześniej?

Pogoda długoterminowa na luty i marzec 2022. Prognozy szokują. Wiosna zacznie się wcześniej?

Wszystko wskazuje na to, że wiosna w tym roku przyjdzie wcześniej. Najnowsza pogoda długoterminowa na luty 2022 dla Polski napawa optymizmem, zwłaszcza te osoby, które nie lubią mrozu i śnieżnej zimy. Zmiana wzorca pogodowego spowoduje, że cieplejsze masy powietrze coraz śmielej zaczną napływać do Europy, w tym do naszego kraju. Aktualne prognozy wskazują na możliwy okres pogodnej aury, co będzie związane z brakiem licznych ośrodków niżowych w basenie Morza Śródziemnego, zmianą toru podążania ośrodków niżowych nad Atlantykiem bardziej nad Skandynawię oraz pojawieniem się obszaru wyżowego. Temperatury maksymalne na poziomie 10-20 stopni C. nie powinny w lutym być rzadkością. Generalnie miesiąc ten zapowiada się ciepło z wyraźną dodatnią anomalią temperatury.

Pogoda długoterminowa na luty 2022. Prognozowana anomalia temperatury, model ECMWF

Pogoda długoterminowa na luty 2022 dla Polski. Prognozy szokują, możliwa wcześniejsza wiosna

Aktualna prognoza europejskiego modelu szokuje, bo przewiduje, że temperatura w Polsce może nawet o 2-3 st. C. być wyższa od normy wieloletniej. W praktyce oznacza to, że średnia temperatura np. w Warszawie zamiast wynosić -0,4 zgodnie z normą wieloletnią, to może wynosić nawet 1,6-2,6 st. C.

Amerykańska pogoda długoterminowa na luty 2022

Pogoda długoterminowa na luty 2022, prognoza amerykańska i europejska

Również aktualna amerykańska prognoza na luty zapowiada miesiąc z temperaturą powyżej normy, ale z anomalią niższą od prognozy modelu ECMWF. Oczywiście prognoza ta nadal przewiduje możliwe przymrozki w lutym na terenie Polski, ale nie powinny one być uciążliwe. Temperatury w ciągu dnia osiągające 10-15 st. C., czy lokalnie nawet 20 st. C. w ciągu miesiąca powinny jednak występować coraz częściej. Co ciekawe ma to być ciepły luty po zeszłorocznym, który zapisał się jako chłodny, mimo, że pod koniec miesiąca padły nowe rekordy temperatur maksymalnych.

Wiosna 2022 w Polsce rozpocznie się wcześniej

Ciepły luty, to będzie dopiero namiastka czekającej nas ciepłej wiosny, która w tym roku w Polsce, czy w Europie powinna rozpocząć się znacznie wcześniej. Wyjątkowa zgodność w prognozach długoterminowych widoczna jest również w przewidywaniach na marzec. Miesiąc ten także ma być z temperaturą powyżej normy.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 dla Polski, wiosna rozpocznie się wcześniej

Obecnie model amerykańki zapowiada anomalię temperatury o około 2-3,5 st. C. wyższą od normy wieloletniej. Jeśli prognoza ta by się sprawdziła, to przykładowo w Warszawie średnia temperatura za cały miesiąc wyniosłaby 5,2-6,7 st. C. przy normie wynoszącej 3,2. Temperatury maksymalne osiągające 16-22 st. C. byłyby częstym zjawiskiem.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022. Prognoza anomalii temperatury, model ECMWF

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 w Polsce i Europie, najnowsza prognoza

Również model europejski przewiduje ciepły marzec z dodatnią anomalią temperatury, ale obecnie z niższą na poziomie około 1,5-2 st. C.

Wir polarny jest silny. Wiosna może być ciepła

W tym sezonie mimo podejmowanych prób rozbicia wiru polarnego, ostatecznie do tego nie doszło. Wir jest nadal silny i nic w zasadzie do końca stycznia się nie zmieni. Oznacza to, że warunki pogodowe powinny być dość stabilne bez licznych anomalii jakie notowaliśmy na półkuli północnej poprzedniej wiosny.

Prognozowany wir polarny do niemal końca stycznia 2022

Wir polarny 2022 jest silny. Nie ma rozbicia, wiosna może być ciepła

Co prawda akcenty zimowe w drugiej połowie stycznia z mrozem, śniegiem i prawdziwymi śnieżycami jeszcze mogą wrócić, zwłaszcza do wschodniej połowy kraju, ale nie będą to zjawiska długotrwałe utrzymujące się przez co najmniej 2-3 tygodnie. Reasumując, wiosna zapowiada się ciepła i wygląda na to, że przjdzie wcześniej. Mogą się w jej trakcie nadal zdarzyć opady śniegu, nawroty chłodu, w tym mróz, ale będą to okresy rzadkie. Pogoda częściej będzie cieplejsza od normy klimatycznej. Niewykluczone, że wiosną rozpocznie się susza, gdyż opady mają być poniżej lub miejscami przejściowo w normie klimatycznej. Trend nadal weryfikujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!