| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Możliwy pierwszy śnieg w Polsce. Będą przymrozki, ale temperatury jeszcze zaskoczą

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Możliwy pierwszy śnieg w Polsce. Będą przymrozki, ale temperatury jeszcze zaskoczą

Pytacie, jaki będzie ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni, czy czeka nas pierwszy śnieg na nizinach i częste przymrozki, a może temperatury nadal będą łagodne. Najnowsza pogoda długoterminowa na listopad 2022 dla Polski przewiduje raczej temperaturę powyżej normy, a sumę opadów w normie lub miejscami nieco powyżej. Mimo, że średnia temperatura za cały miesiąc ma być nieco wyższa od normy klimatycznej, to będą się zdarzać dość częste przymrozki. W ostatnich latach właśnie w tym miesiącu, zwłaszcza pod jego koniec pojawiały się pierwsze opady śniegu i deszczu ze śniegiem na nizinach i wygląda na to, że w tym roku nie będzie inaczej. Przed okresami wyraźnie chłodniejszymi będą również nieco cieplejsze dni z temperaturą na poziomie co najmniej kilkunastu stopni C.

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na listopad 2022 dla Polski, prognoza temperatury, opadów i ciśnienia

Aktualne materiały prognostyczne na listopad zapowiadają zmianę wzorca pogodowego. Aktywny Atlantyk przynoszący w tym miesiącu częste cyklony z wichurami i ulewami w północno zachodniej Europie między Wyspami Brytyjskimi i Skandynawią powinien się nieco uspokoić, a w zasadzie przesunąć na północ, zwłaszcza że, w rejonie Wysp Brytyjskich zacznie przeważać wpływ wyżu Azorskiego. Ma on blokować wchodzenie częstych stref frontowych i niżowych w głąb części kontynentalnej Europy. Polska ma się dość często znajdować w obszarze pomiędzy skrajem wyżu, a polem niskiego ciśnienia znad Skandynawii i Rosji.

Pogoda na listopad 2022. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda na listopad 2022, prognozowana temperatura w Polsce, czy będą częste przymrozki i pierwszy śnieg

Taki układ baryczny zapewni nam okresy ze stabilną i wyżową pogodą oraz temperaturą czasami na poziomie kilkunastu st. C., zwłaszcza w południowej Polsce, o ile wyż nie zgnije. Będą jednak czasami również możliwe spływy znacznie chłodniejszego powietrza z północy wraz z przechodzeniem ośrodków niżowych nad północną Europą. Niewykluczone, że jeden z takich nurkujących niżów przyniesie w Polsce na nizinach pierwsze opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Obecnie trudno powiedzieć w której to części listopada może to nastąpić, ale zwykle w ostatnich latach miało to miejsce w drugiej połowie miesiąca, głównie pod jego koniec.

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na listopad 2022, prognoza opadów deszczu i śniegu w Polsce

Obecnie amerykański model sezonowy CFSv2 przewiduje temperaturę w Polsce w listopadzie o około 0,75-1,5 st. C. wyższą od normy klimatycznej, a opady w normie lub nieco powyżej. Taka prognoza oznaczałaby dość łagodny listopad, aczkolwiek okresy z powszechnymi przymrozkami byłyby częste. 

Pogoda na listopad 2022. Prognozowana anomalia temperatury, model europejski ECMWF

Pogoda na listopad 2022, prognoza temperatury w Polsce, model ECMWF

Również model europejski przewiduje listopad nieco cieplejszy od normy wieloletniej, ale bez szaleństw. Odchylenie średniej temperatury może sięgnąć 0,5-1 st. C. względem normy wahającej się w Polsce, od 2,3 st. C. w Suwałkach, przez 4,8 st. C. w Koszalinie, 5 st. C. w Opolu, do 5,3 st. C. w Ustce. 

Pogoda na listopad 2022. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, model ECMWF

Pogoda długoterminowa na listopad 2022, prognoza opadów w Polsce i Europie

Podsumowując, aktualne prognozy wskazują w Polsce sumy opadów w normie, tylko miejscami nieco powyżej. Średnia temperatura ma być nieznacznie powyżej normy klimatycznej. Okresy stabilnych warunków atmosferycznych będą się przeplatać ze zmienną pogodą i czasami wyraźnie niższymi temperaturami ze spływem chłodniejszego powietrza z północy. Nocne przymrozki będą zjawiskiem powszechnym i dość częstym. W pewnym okresie listopada może się miejscami pojawić pierwszy śnieg i deszcz ze śniegiem na nizinach. W okresach cieplejszych na termometrach zanotujemy jeszcze miejscami po kilkanaście stopni, a może jeszcze zdarzą się lokalne nieliczne przekroczenia 20 st. C. Prognozy będziemy weryfikować i w stosownym czasie przedstawiać najnowsze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!