| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Temperatura w Polsce i opady zaskoczą?

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Temperatura w Polsce i opady zaskoczą?

Jak pogoda czeka nas w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni, czy pojawi się pierwszy śnieg na nizinach, a może nadal aura nie pozwoli na znaczne ochłodzenie? Dysponujemy już najnowszymi prognozami sezonowymi dla Polski. Pogoda długoterminowa na listopad 2021 da nam odpowiedź na pytanie, jakiej temperatury możemy się spodziewać oraz czy będą przeważać dni stabilne lub deszczowe. Prognoza pogody jest oparta na prognozie sezonowej europejskiego i amerykańskiego modelu.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021 dla Polski. Prognoza temperatury, opadów i ciśnienia

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Prognoza temperatury dla Polski

Listopad ma przynieść temperaturę powyżej normy. Wskazują na to zgodnie główne prognozy sezonowe, dlatego prawdopodobieństwo sprawdzenia jest znaczne. Aktualnie model amerykański przewiduje dodatnią anomalię na poziomie około 1-1,5 st. C.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Prognoza temperatury w Polsce

Temperaturę powyżej normy w listopadzie przewiduje obecnie również ceniony model ECMWF. Według tych wyliczeń, temperatura o 0,5-1,5 st. C. może być wyższa od normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Prognoza anomalii temperatury w Europie, model ECMWF

Pogoda długoterminowa na listopad 2021, prognoza temperatura w Polsce i Europie. Jaka będzie anomalia temperatury

Polska w listopadzie w obszarze podwyższonego ciśnienia

Aktualnie model CFSV2 przewiduje dominację układu wyżowego na obszarze między Ukrainą i Półwyspem Apenińskim. Układ niżowy ma się najczęściej znajdować nad północnym Atlantykiem i Skandynawią. Polska w tym czasie ma się znajdować w obszarze pomiędzy tymi układami barycznymi ze wskazaniem na większy wpływ układu wyżowego. Oznacza to, że dni ze stabilną pogodą powinno być więcej, ale oczywiście fronty atmosferyczne również będą się przedzierać. Możliwy jest również okres zgniłego wyżu.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w listopadzie 2021

Pogoda długoterminowa na listopad 2021, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

Układ baryczny na ogół ma sprzyjać adwekcji cieplejszego powietrza. Dni chłodniejsze z przymrozkami również się pojawią. Śnieg w górach ponownie będzie możliwy. W czasie podejścia niżu z północy i adwekcji chłodniejszego powietrza jest szansa na nizinach na wystąpienie miejscami pierwszego śniegu i deszczu ze śniegiem, ale trwałej zimy z tego nie będzie. Co najwyżej zdarzy się incydent. Generalnie jednak w listopadzie mają przeważać dni z łagodną i dość wysoką temperaturą, najczęściej na poziomie 5-19 st. C. Okresów z ochłodzeniem ma być niewiele. Listopad więc zapowiada się, jako stosunkowo łagodny miesiąc.

Opady w listopadzie w pobliżu normy

Prognozowany układ baryczny w listopadzie, będzie sprzyjał dłuższym okresom dość stabilnej pogody, ale będą również zaznaczać się strefy frontowe z opadami. Suma opadów ma być na ogół w pobliżu normy, tylko miejscami nieznacznie powyżej lub poniżej.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021, prognoza sumy opadów w Polsce i Europie

Podsumowując, listopad 2021 w Polsce zapowiada się z temperaturą powyżej normy i sumą opadów na ogół w pobliżu normy wieloletniej. Okresów z łagodną, umiarkowaną temperaturą ma być więcej od okresów ochłodzenia. Generalnie, miesiąc ten ma być adekwatny względem trwającej jesieni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!