| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Fatalne prognozy opadów w Polsce. Na fale upałów dłużej poczekamy

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Fatalne prognozy opadów w Polsce. Na fale upałów dłużej poczekamy

Przed nami drugi miesiąc meteorologicznego lata. Sprawdźmy, jak wygląda najnowsza pogoda długoterminowa na lipiec 2022 dla Polski. Dane klimatyczne wskazują, że to jeden z najbardziej deszczowym miesięcy w ciągu całego roku, aczkolwiek większość tych opadów przynoszą burze. Ich zasięg bywa jednak często ograniczony, dlatego sumy opadów mogą być zróżnicowane, ale ogólny trend wskazuje na sumy opadów poniżej normy. To zła wiadomość, gdyż nadal będzie się pogłębiać susza hydrologiczna. W lipcu odetchniemy od fali upałów na nieco dłużej, ale upał powinien wrócić do Polski, zwłaszcza z upływem drugiej połowy miesiąca. Anomalia temperatury powinna być powyżej normy.

Pogoda na lipiec 2022. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022, prognoza opadów i temperatury w Polsce

Prognoza oparta na amerykańskim modelu sezonowym CFSv2 wskazuje w Polsce zróżnicowane sumy opadów, gdyż będą zależne od przejścia głównie opadów burzowych. Będą zarówno regiony z suma opadów w normie i lokalnie nieco powyżej, ale na przeważającym obszarze suma opadów powinna być poniżej normy dla lipca. Sytuacja hydrologiczna na polskich rzekach nadal będzie się pogarszać. Niewykluczone, że miejscami padną nowe rekordy niskiego stanu wody w rzekach.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Prognoza anomalii ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda na lipiec 2022, prognoza ciśnienia, opadów i temperatury w Polsce i Europie

Najnowsza prognoza ciśnienia wskazuje, że Polska przez znaczną część lipca ma się znajdować w obszarze podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem znad Atlantyku, który klinem będzie sięgać Polski. Oznacza to przewagę w Polsce okresów ze stabilną pogodą, która będzie przerywana czasami przez przelotne opady i burze. Zjawisk tych nie powinno być wyjątkowo dużo, ale miejscami mogą być silne z nawalnym deszczem, wiatrem i gradem. Burze lokalnie mogą powodować szkody. 

Pogoda na lipiec 2022. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Amerykański model w ostatniej odsłonie wyliczył temperaturę w lipcu na ogół powyżej normy klimatycznej, wahającej się na poziomie od 0,25, do 1,5 st. C. Z taką właśnie dodatnią anomalią ma się zapisać ten miesiąc, aczkolwiek pojawi się również okres zdecydowanie chłodniejszy z ujemną anomalią. Upał zostanie wyparty z Polski z 1/2 lipca. Później wróci do południowej Polski 4 lipca, gdy miejscami zanotujemy w pobliżu 30 st. C. Od 7 lipca i w kolejnych dniach ponownie w całym kraju temperatury zdecydowanie spadną. Sytuacja w kierunku ponownego ocieplenia powinna zacząć się zmieniać w trakcie drugiej połowy lipca, zwłaszcza w południowej połowie kraju.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury między 18-24 lipca 2022

Pogoda na lipiec 2022, prognoza temperatury w Polsce do 24 lipca 2022

Całkiem prawdopodobne, że wtedy pojawi się kolejna fala upałów, która obejmie co najmniej zachodnią, centralną i południową Polskę. 

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 25-31 lipca 2022

Pogoda na lipiec 2022, jaka będzie temperatura w Polsce i Europie

Powyższy trend pogody na lipiec wskazuje, że nadal najczęściej najniższe temperatury w Polsce będą notowane na północy, zwłaszcza nad morzem. Pamiętajmy, że tego typu prognozy przedstawiają tylko ogólny trend przeważających warunków pogodowych. Z uwagi na dużą dynamikę zjawisk atmosferycznych należy sprawdzać codziennie prognozy pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!