| |
Zagrożenie!
 Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Śnieżyce i mróz, czy łagodna temperatura w Polsce? Mamy najnowsze prognozy

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Śnieżyce i mróz, czy łagodna temperatura w Polsce? Mamy najnowsze prognozy

Zbliżamy się do zimy meteorologicznej, która rozpoczyna się wraz z początkiem grudnia. Jaka aura nas czeka, czy będzie to miesiąc z łagodnymi temperaturami w Polsce, a może mróz ze śnieżycami, wichurami i gwałtownymi zmianami atmosferycznymi będzie dominować? Wątpliwości rozwiewa najnowsza pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Prognozy oparte na dwóch wiodących modelach sezonowych nakreślają wyraźny trend pogodowy.

Pogoda na grudzień 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022 dla Polski, częsty mróz i śnieżyce, czy łagodne temperatury

Amerykańska prognoza sezonowa wskazuje na spory obszar pola obniżonego ciśnienia w rejonie południowej Europy w pobliżu Włoch i Bałkanów i tutaj opadów w grudniu będzie najwięcej. Z kolei na północy, od północnego Atlantyku przez Skandynawię po Rosję ma często stacjonować pole podwyższonego ciśnienia. Polska ma się znajdować dość często pomiędzy tymi strefami układów barycznych. Oznacza to, że w grudniu opady będą się pojawiać dość często i nie będzie to miesiąc suchy. Zapisze się w Polsce w normie lub miejscami nieco powyżej normy pod względem sumy opadów.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Prognozowana anomalia sumy opadów w Polsce i Europie

Pogoda na grudzień 2022, najnowsza prognoza opadów i temperatury dla Polski i Europy

Takie rozmieszczenie ośrodków barycznych sugeruje, że w grudniu będą zarówno możliwe okresy z wtargnięciem wyraźnie chłodniejszego powietrza z północy z mrozem i przymrozkami, jak również chwilami dotrą cieplejsze sektory powietrza z południa i południowego zachodu. Na styku tych mas powietrza i stref frontowych mogą wystąpić śnieżyce, jak również opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Wszystko będzie zależeć od zasięgu konkretnych mas powietrza. W każdym razie warunki atmosferyczne będą dość często zmienne, a okresów ze stabilną pogodą ma być wyraźnie mniej. Takie zjawiska jak gołoledź, również będą możliwe.

Pogoda na grudzień 2022. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022, prognozowana suma opadów i temperatury w Polsce i Europie

Średnia temperatura powietrza w Polsce za cały grudzień ma być nieznacznie powyżej normy. Aktualnie model amerykański wylicza dodatnią anomalię na poziomie 0,25-0,75 st. C. względem średniej klimatycznej. Norma waha się w Polsce w grudniu, od -1,6 st. C. w Suwałkach przez 1,1 st. C. we Wrocławiu, do 2,2 st. C. na Półwyspie Helskim.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, grudzień 2022

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022, jaka będzie temperatura w Polsce, czy będzie mróz i śnieg

Prognoza europejska dla Polski na grudzień pod względem temperatury jest obecnie nieco bardziej łagodna, bo wskazuje anomalie temperatury na poziomie 0,5-1,5 st. C. powyżej normy klimatycznej.

Pogoda na grudzień 2022. Prognozowana anomalia temperatury w Europie i Polsce, model ECMWF

Jaka pogoda w grudniu 2022 w Polsce, będzie mróz i śnieg, czy łagodne temperatury

Podsumowując, grudzień 2022 w Polsce ma się zapisać pod względem opadów w normie lub miejscami nieco powyżej. Nie będzie to miesiąc suchy. Czekają nas zarówno opady deszczu, jak również deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe będą na styku chłodnej i ciepłej masy powietrza miejscami śnieżyce. Temperatury będą często utrzymywać się w pobliżu normy, ale zdarzą się również okresy wyraźnie chłodniejsze, jak również cieplejsze, jak na grudzień. Miejmy nadzieję, że akurat w okresie Bożego Narodzenia pojawią się dni bardziej zimowe i mroźne, jak w ubiegłym roku. Pogoda termicznie będzie często przypominać przedzimie, ale ze względu na zmienność na styku mas powietrza zalecamy śledzić codzienne najnowsze prognozy, bo czeka nas sporo zjawisk atmosferycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!