| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Wiemy, co z zimą. Trend prognozy jest wyraźny

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Wiemy, co z zimą. Trend prognozy jest wyraźny

Grudzień to pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy. Czy czeka nas zatem w tym miesiącu w Polsce prawdziwa zima, a może nadal pogoda będzie łagodna, co najwyżej z powiewami przedzimia, i co ze świętami Bożego Narodzenia? Sprawdźmy, jak zapowiada się najnowsza pogoda długoterminowa na grudzień 2021 dla Polski.

Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 6-12 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021, czy święta Bożego Narodzenia będą białe, co z zimą

Posiadamy już najnowsze wydania amerykańskich i europejskich prognoz sezonowych. Względem poprzednich zaszły niewielkie zmiany, ale raczej na prawdziwą zimę z trwałą pokrywą śnieżną i całodobowym mrozem utrzymującym się przez wiele dni, poza górami nie mamy co liczyć. Trend prognozy długoterminowej jest wyraźny. Czeka nas grudzień ze zmienną, często dynamiczną pogodą. Okresów ze stabilną aurą, będzie niewiele.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, model amerykański

Według najnowszego wydania amerykańskiej prognozy sezonowej, grudzień 2021 w Polsce ma przynieść temperaturę w normie lub lekko poniżej na południu Polski. Przypuszczamy, że prognoza jest jednak zaniżona, gdyż opiera się na danych wejściowych z ostatnich dni, gdy w sporej części Europy pojawiły się pierwsze zimowe epizody.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Wiemy co z zimą, prognoza dla Polski

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prognoza anomalii temperatury według modelu ECMWF

Przypuszczamy, że bliżej prawdy jest prognoza ECMWF. Ostatecznie według nas, grudzień 2021 w Polsce powinien zapisać się z anomalią temperatury w normie lub powyżej na poziomie 0,25-1 st. C., o ile dostateczny wzrost temperatury zaczniemy notować po pierwszej dekadzie grudnia.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, co z zimą, czy będą białe święta Bożego Narodzenia

Chłodno zapowiada się szczególnie okres między około 3-10 grudnia. To właśnie w tym okresie w nocy będzie notowany częsty mróz, miejscami silniejszy, szczególnie w rejonach nocnych przejaśnień i rozpogodzeń, ponadto zdarzą się nawroty zimy, czy przedzimia, a w zasadzie incydentów zimowych. Nie wykluczamy kolejnej śnieżycy. W pierwszej dekadzie grudnia nadal największy mróz będzie panował na północny i północnym zachodzie Europy, zwłaszcza w Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz w Rosji.

Wzrost temperatury z upływem 2 dekady grudnia

Aktualne pojawienie się przedzimia w Polsce, w tym w wielu regionach wystąpienie pierwszego śniegu i śnieżyc, było możliwe dzięki zablokowaniu Atlantyku przez układ wyżowy. W ten sposób została zablokowana cyrkulacja strefowa i otworzył się korytarz do napływu zimnego powietrza arktycznego przez Polskę w głąb Europy. Charakteryzuje ten stan indeks NAO, który przeszedł na wartości ujemne.

Indeks NAO oraz jego prognoza do niemal połowy grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Ruszy cyrkulacja strefowa, zima okazjonalnie

Widzimy, że indeks NAO za kilka dni ponownie zacznie mieć trend wzrostowy na wartości dodatnie, a to oznacza, że ustąpi blokada Atlantyku. Ruszy na dobre cyrkulacja strefowa, która powinna przynosić w Polsce zarówno okresy z nawrotem przedzimia, jak również dni z wyraźną i silniejszą adwekcją łagodniejszego powietrza, zwłaszcza z upływem drugiej dekady grudnia i pozostałych dni miesiąca. Krótko mówiąc, początek grudnia w ciągu pierwszej dekady grudnia będzie jeszcze stosunkowo chłodny, chwilami mroźny, ale później pogoda będzie zmienna, często z napływem łagodniejszych mas powietrza znad Atlantyku. W czasie przechodzenia frontów pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i czasami śniegu, ale będą to najwyższej powiewy przedzimia lub zimowe epizody. W drugiej połowie grudnia przypuszczamy, że będzie przeważać pogoda łagodniejsza, choć dynamiczna i zmienna bliska późnej jesieni, a to oznacza, że zmniejszą się znacznie szanse na białe święta Bożego Narodzenia.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021, prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Według prognozy amerykańskiej, tegoroczny grudzień przyniesie sumę opadów w normie, miejscami nieznacznie powyżej.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021, prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prognoza anomalii opadów, model ECMWF

Według prognozy europejskiej, grudzień 2021 ma przynieść sumę opadów przeważnie w normie klimatycznej.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021, prognoza opadów i temperatury w Polsce, czy będzie zima i czy spadnie śnieg na Boże Narodzenie

Podsumowując, między około 3-10 grudnia ma być dość chłodno, często z mrozem w nocy. Miejscami nadal będą się zdarzać incydenty zimowe. W dalszej części grudnia z upływem 2 dekady oraz w drugiej połowie grudnia ma przeważać pogoda łagodniejsza z temperaturą w pobliżu normy lub powyżej. Pogoda będzie nadal zmienna, ale z przewagą napływu powietrza atlantyckiego. Powiewów zimy będzie zdecydowanie mniej, gdyż ma przeważać aura charakterystyczna dla późnej jesieni. Może się zdarzyć kolejna wichura. Anomalia opadów ma być przeważnie w normie lub lokalnie powyżej, a temperatura w normie lub nieznacznie powyżej. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiola

Jak zwykle szaro buro na święta, miejmy jednak nadzieję, że będzie biało akurat wtedy :)

01 grudzień 2021 - 12:33
Odpowiedz
Konrad

Ten kontynent to porażka.

01 grudzień 2021 - 15:38
Odpowiedz
Zdzichu

Właśnie bardzo fajny kontynent, a położenie Polski na styku różnych mas powietrza to dopiero świetna sprawa. Przynajmniej w pogodzie nie jest nudno.

01 grudzień 2021 - 15:47
Odpowiedz
Konrad

No cóż, każdy ma swój gust.

02 grudzień 2021 - 16:27
Odpowiedz