| |
Zagrożenie!
 Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Temperatura powyżej normy. Zima może rozczarować

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Temperatura powyżej normy. Zima może rozczarować

Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy. Czy czeka nas przełom w pogodzie w kierunku stałego ochłodzenia, częstego mrozu, opadów śniegu i zimy, a może nadal aura będzie łagodna? Najnowsza pogoda długoterminowa na grudzień 2021 opracowana szczególnie dla Polski rozwiewa wątpliwości. Trend pogody jest wyraźny. Niestety, fanów zimy musimy zmartwić, bo aktualne obliczenia prognoz numerycznych nie wskazują na chłodny i mokry grudzień. Temperatura ma być powyżej normy, a suma opadów zróżnicowana w zależności od regionów.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, grudzień 2021

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021 dla Polski. Temperatura powyżej normy, czy zima rozczaruje

Grudzień 2021 w Polsce z temperaturą powyżej normy

Prognozy oparte na dwóch wiodących modelach numerycznych z amerykańskiego i europejskiego ośrodka prognostycznego jednoznacznie wskazują, że grudzień będzie miesiącem stosunkowo ciepłym. Temperatura przez większą część miesiąca ma się utrzymywać powyżej normy. Średnia dobowa w skali całego grudnia według amerykańskiej prognozy ma w Polsce o 1-2 st. C. przekraczać normę wieloletnią.

Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, grudzień 2021

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prognoza temperatury w Polsce, czy będzie zima

Nieco chłodniejszy jest model ECMWF, ale również on przewiduje ciepły miesiąc z anomalią temperatury na poziomie 0,25-1 st. C. powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prognozowana anomalia temperatury

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prognoza opadów w Polsce, czy spadnie śnieg

Tegoroczny grudzień w Polsce ma być więc miesiącem klimatycznie określonym, jako ciepły. Anomalia temperatury w obu przypadkach jest dodatnia, aczkolwiek jej zakres jest nieco inny. Okresy chłodniejsze z napływem arktycznego lub polarno-kontynentalnego powietrza również mogą wystąpić, ale powinny to być okresy przejściowe i dość krótkie. Wtedy spadki temperatur w grudniu mogą być większe.

Opady w grudniu będą zróżnicowane, ale ogólnie zbliżone do normy

Pod względem opadów, grudzień 2021 w Polsce może przynieść zróżnicowaną sumę opadów, bo mogą być zarówno regiony z opadami nieco powyżej, jak również poniżej normy klimatycznej. W skali całego kraju, suma opadów ma być jednak zbliżona do normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prognozowana anomalia opadów

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prognoza opadów śniegu w Polsce, czy będzie zima

Model ECMWF przewiduje jednoznacznie sumę opadów w pobliżu normy wieloletniej, co może świadczyć o braku przewagi układu wyżowego i dopuszczaniu wkroczenia stref frontowych.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce, grudzień 2021

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prognoza opadów śniegu, czy będzie zima w Polsce

Podsumowując, grudzień 2021 w Polsce ma zapisać się w skali całego miesiąca z dodatnią anomalią temperatury. Przykładowo, jeżeli średnia wieloletnia temperatura w Rzeszowie w grudniu wynosi -1 st. C., to według tej prognozy może wynieść 0-0,5 st. C. Czekają nas zatem zarówno okresy chłodniejsze, jak również z umiarkowaną temperaturą. Aktualnie wir polarny wydaje się być stabilny i coraz silniejszy. Do końca listopada nie widać niepokojących zmian, które w ciągu grudnia mogłyby się przełożyć na warunki pogodowe na półkuli północnej. Decydującym czynnikiem, będą więc obecnie zmiany, jakie zachodzą w warstwie troposfery, w tym indeks NAO i AO.

Prognoza wiatru w wirze polarnym, 29 listopada 2021

Pogoda. Prognoza wiru polarnego, zima grudzień 2021

Przymrozki i dni z mrozem oczywiście będą możliwe, ale raczej nie musimy się spodziewać długotrwałego ochłodzenia. Sporadycznie opady śniegu nie tylko w górach, ale również na nizinach także mogą miejscami wystąpić, jednak na ogół będą to epizody. Generalnie będą jednak przeważać dni charakterystyczne dla późnej jesieni. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Kkk

No jeśli sprawdzą się tak prognozy jak na tydzień 15-22.11 które przewidywały 3-5 stopnie poniżej normy, to na pewno taki będzie grudzień. Swoją drogą było by to zaskoczenie po 8 z rzędu ciepłych, prawie bez zimy?

13 listopad 2021 - 11:53
Odpowiedz
Maxi

W grudniu już od wielu lat nie można liczyć na zimę. Ciepłe i bezśnieżne święta to już praktycznie standard.

13 listopad 2021 - 11:55
Odpowiedz