| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Poczujemy chwilami lato. Będą silne burze, gradobicia i nawałnice

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Poczujemy chwilami lato. Będą silne burze, gradobicia i nawałnice

Niebawem rozpocznie się pierwszy miesiąc meteorologicznego lata. Najnowsza pogoda długoterminowa na czerwiec 2022 dla Polski zapowiada bardzo urozmaicone warunki atmosferyczne. Czekają nas okresami powiewy gorącej letniej pogody z możliwym pierwszym upałem, jak również z wystąpieniem silnych burz, z ulewnym deszczem, gradem i nawałnicami. Zjawiska te będą jednak często rozproszone, a czasami wystąpią w danym dniu w kilku regionach. Z tego powodu suma opadów może być różna, ale ogólnie powinna być zbliżona do normy, choć będą zarówno regiony z opadami poniżej, jak również powyżej normy klimatycznej. Czerwiec nie będzie również miesiącem zimnym, bo ostateczna anomalia miesiąca ma być w normie lub powyżej. Oczywiście pojawią się również okresy wyraźnie chłodniejsze, jednak nie powinny być długie.

Pogoda na czerwiec 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022, prognoza temperatury, opadów i ciśnienia w Polsce

Prognoza sezonowa oparta o amerykański model CFSv2 nie przewiduje wyraźnej dominacji danego układu barycznego w czerwcu nad Polską. Nasz kraj ma być często otoczony polem obniżonego ciśnienia, z którego co jakiś czas będą wkraczać strefy frontowe, niekiedy z płytkimi niżami. Będą one przynosić opady i miejscami burze, lokalnie z gradobiciem i nawalnym deszczem. Od czasu do czasu znajdziemy się również w słabym i niewyraźnym polu wyżowym, który zapewni nam okresy nieco bardziej stabilnej pogody. Generalnie jednak, będą przeważać dni ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dlatego warto codziennie śledzić prognozy.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda na czerwiec 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Na powyższej mapie widzimy, że czerwiec w Polsce ma być w wielu regionach dość ciepły z temperaturą o 0,25-1 st. C. powyżej normy, ale mają być również regiony z temperaturą w normie. Ostatecznie miesiąc ten zatem powinien być nieco cieplejszy od normy lub w najgorszym przypadku w normie klimatycznej według prognozy amerykańskiej. 

Pogoda na czerwiec 2022. Prognozowana anomalii temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km

Pogoda na czerwiec 2022, prognoza napływu powietrza do Polski

Nieco bardziej optymistyczny wariant dla miłośników letniej pogody przedstawia europejski model ECMWF, który zapowiada czerwiec, jako miesiąc ciepły, z temperaturą o 0,5-1,5 st. C. powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, model ECMWF

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022, prognoza temperatury ECMWF w Polsce i Europie

Zauważmy, że w obu wariantach czerwiec zapowiada się bardzo ciepły w zachodniej i południowej Europie szczególnie na obszarze, od Hiszpanii przez częściowo Francję, Włochy po Bałkany. Jeśli macie w planach urlop w tych krajach, to jest spora szansa, że traficie w czerwcu na okres gorącego, czy upalnego lata, czasami przerywanego miejscami przez burze.

Pogoda na czerwiec 2022. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Prognoza opadów, jak zawsze w porze letniej jest problematyczna, bo opady najczęściej mają charakter burzowy, czyli konwekcyjny i rozproszony. Miejscami może w krótkim czasie spaść dużo deszczu nawet prowadząc do podtopień i zalań, a w innym miejscu popada tylko słabo i przelotnie. Prognoza na czerwiec zapowiada zarówno regiony z sumami opadów powyżej, jak również poniżej normy, przy czym zasięg poszczególnych anomalii może się zmienić. Możemy jednak przyjąć, że suma opadów w skali kraju powinna być w normie.

Pogoda na czerwiec 2022, prognoza opadów w Polsce i Europie

Podsumowując, czerwiec 2022 w Polsce zapowiada się z temperaturą nieco powyżej normy lub w najgorszym przypadku w normie. Suma opadów powinna być bardzo urozmaicona, gdyż będzie to zależeć od wystąpienia i dokładnego przejścia burz z nawalnym deszczem. Miejscami suma opadów może być więc wyższa lub niższa od normy, nie można obecnie dokładnie wskazać regionów. W skali całego kraju nie powinny dominować regiony z niedoborem opadów. Będą często okresy ciepłe i gorące z temperaturami do 20-29 st. C. Może się zdarzyć również upał i okresy chłodniejsze, ale nie będą długotrwałe. Zjawiska burzowe miejscami będą silne. W ich rejonie istnieje spore ryzyko gradobicia, nawalnego deszczu i silnego wiatru o charakterze nawałnic. Okresów bardzo stabilnej pogody ma być mniej niż zwykle.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!