
Pogoda długoterminowa na cały marzec 2021. Silniejszy wiatr, więcej opadów, mróz i śnieg nadal możliwy między cieplejszymi dniami
Jaka pogoda czeka nas w kolejnych dniach marca 2021, czy temperatura wzrośnie, a może nadal będą się zdarzać chłodniejsze dni z zimowymi akcentami w Polsce? Odpowiedź przynoszą najnowsze wydania prognozy sezonowej na której jest zawarta pogoda długoterminowa na cały marzec 2021. Zgodnie z poprzednią prognozą, nadal musimy się spodziewać mieszanki pogodowej, a to znaczy, że czekają nas zarówno cieplejsze, jak również chłodniejsze dni. Mimo stosunkowo ciepłego początku marca, w minionych dniach na tyle się ochłodziło, by anomalia temperatury w Polsce według nowego okresu referencyjnego utrzymywała się w okolicach normy. Sytuacja zmieni się w kolejnych dniach, bo ruszy cyrkulacja strefowa.
Anomalia temperatury w Polsce, do 9 marca 2021
Napłynie łagodniejsza i cieplejsza masa powietrza polarnomorskiego, więc średnia temperatura dobowa wzrośnie. Miejscami w ciągu dnia będziemy notować nawet 10 stopni Celsjusza. Pojawi się jednak więcej przelotnych opadów, poza tym wzrośnie ryzyko silnego wiatru, w tym wichury.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 16 marca 2021
Kolejne kilkudniowe ochłodzenie czeka nas po około 16 marca. Temperatury spadną, a w nocy ponownie będziemy notować mróz. Miejscami w czasie przejścia frontu atmosferycznego mogą się zdarzyć przelotne opady śniegu, śniegu z deszczem i krupy śnieżnej. Spadek temperatury nie będzie jednak na tyle duży, aby pojawiła się ujemna anomalia, bo temperatury mają oscylować w pobliżu normy wieloletniej.
Prognozowane prawdopodobieństwo wystąpienia w Polsce i Europie temperatury ujemnej, okres 10-25 marca 2021
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 17, do 22 marca 2021
Opadów ma być więcej niż zwykle, zwłaszcza w drugiej dekadzie marca, co będzie mieć związek z uaktywnieniem cyrkulacji strefowej.
Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, za okres 15 - 22 marca 2021
Aktualnie na ostatni tydzień marca nie widać radykalnej zmiany warunków pogodowych, bo temperatura nadal ma oscylować w pobliżu normy. To może oznaczać, że czekają nas zarówno chłodniejsze i cieplejsze dni.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 23 - 29 marca 2021
Pamiętajmy, że prognoza jest aktualnym trendem według najnowszych danych z modeli sezonowych. Możliwe są przesunięcia, ale raczej charakterystyka pogody długoterminowej powinna być prawidłowa.
DobraPogoda24, mapy: ECMWF, Meteomodel, Tropicaltidbits