| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na cały maj 2021. Częste przelotne opady i burze. Temperatura z krótkimi okresami gorąca i chłodu

Pogoda długoterminowa na cały maj 2021. Częste przelotne opady i burze. Temperatura z krótkimi okresami gorąca i chłodu

Prognoza pogody na maj 2021 dla Polski nie uległa zasadniczej zmianie. Częste przelotne opady deszczu i miejscami burze z gradem i silnym wiatrem, wahania temperatury, bo zarówno należy się spodziewać krótkich okresów uderzenia gorąca, zwłaszcza na południu Polski, a także okresy zdecydowanie chłodniejsze, nadal z możliwymi opadami śniegu, szczególnie w górach i niewiele dni ze stabilną pogodą - to nadal zapowiada najnowsza amerykańska i europejska pogoda długoterminowa na maj 2021. Suma opadów na ogół w Polsce w maju ma przekroczyć normę, a średnia temperatura powinna oscylować w skali kraju w pobliżu normy, z lekkim odchyleniem na plus, głównie na południu i być może z niewielką ujemną anomalią na północy kraju. Zdecydowanie ciepło, a miejscami wręcz gorąco zapowiada się początek drugiej dekady maja, zwłaszcza między 10-14 maja 2021, szczególnie na południu, południowym wschodzie i początkowo na zachodzie kraju oraz w centrum. Jest szansa, że temperatura w tym okresie miejscami osiągnie 25-30 stopni C., a lokalnie być może przekroczy próg upału. Niestety, po kilku dniach uderzenia gorąca, temperatura ponownie spadnie, pogoda znowu będzie niestabilna z częstymi przelotnymi opadami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Pogoda długoterminowa na cały maj 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie. Amerykański model sezonowy CFS

Pogoda długoterminowa na cały maj 2021, prognoza pogody dla Polski i Europy, amerykańska i europejska prognoza sezonowa, jaka temperatura

Pogoda długoterminowa na maj 2021. Amerykańska prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na cały maj 2021 dla Polski i Europy, prognoza anomalii opadów i temperatury

Początek maja 2021 w Polsce jest chłodny, wręcz zimny. Anomalia temperatury do 4 maja jest aż o 4 stopnie niższa od najnowszej normy wieloletniej. W przypadku poprzedniego okresu bazowego 1981-2010, anomalia temperatury nie jest już tak spektakularna, co tylko świadczy o tym, jak ocieplił się klimat w Polsce w ciągu ostatnich 40 lat.

Anomalia temperatury w Polsce, do 4 maja 2021. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel

Pogoda, czy maj 2021 w Polsce będzie zimny

Ocieplenie dotrze do Polski pod koniec tego tygodnia. Ciepło, gorąco, miejscami chwilowo upalnie zapowiada się początek 2 dekady maja.

Pogoda długoterminowa na maj. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 10-17 maja 2021. Europejska prognoza sezonowa ECMWF

Pogoda długoterminowa na maj 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 10, do 17 maja 2021

Szczególnie między 9-13 maja 2021, w Polsce będzie się robić coraz cieplej, ponadto nie zabraknie chwil ze stabilną, słoneczną pogodą. W kolejnych dniach wrócą zmienne warunki atmosferyczne z coraz częstymi przelotnymi opadami, lokalnymi burzami i silniejszym wiatrem. Temperatura na ogół spadnie, aczkolwiek będą się zdarzać wahania i cieplejsze okresy na zmianę z chłodniejszymi.

Pogoda długoterminowa na maj. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 18-24 maja 2021

Pogoda długoterminowa na cały maj 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 18, do 24 maja 2021

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 25-31 maja 2021

Pogoda długoterminowa na maj 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 25, do 31 maja 2021

Prognoza sezonowa na maj 2021 wskazuje, że Polska będzie się znajdować między polem niżowym i wyżowym. Taki układ baryczny wskazuje na zmienne warunki atmosferyczne. Nie zabraknie przelotnych opadów i burz, chwile ze Słońcem również będą możliwe, ale okresy cieplejsze będą przeplatać się z chłodniejszymi. W skali kraju najczęściej najcieplej będzie na południu Polski.

Pogoda długoterminowa na maj 2021. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na cały maj 2021, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

Długoterminowy trend pogodowy na bieżąco sprawdzicie na codziennie aktualizowanych wiązach amerykańskiego modelu. Polecamy!

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!