| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Temperatura w Polsce powyżej normy. Chłodniej i częstsze przymrozki w drugiej połowie miesiąca

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Temperatura w Polsce powyżej normy. Chłodniej i częstsze przymrozki w drugiej połowie miesiąca

Rozpoczął się listopad, będący ostatnim miesiącem meteorologicznej jesieni. Jaką pogodę przyniesie, czy czekają nas nadal łagodne temperatury i nieco częstsze opady, a może napłynie zimne powietrze, pojawią się duże spadki temperatur i pierwsze opady śniegu na nizinach, w tym wyraźne akcenty zimowe? Sprawdziliśmy najnowsze prognozy modeli numerycznych i pogoda długoterminowa na listopad 2021 potwierdza wcześniejsze dane. To ma być miesiąc z temperaturą powyżej normy w całej Polsce. Stosunkowo łagodna ma być szczególnie pierwsza połowa miesiąca. Mimo, że temperatura będzie niższa względem bardzo ciepłych ostatnich dni października, to anomalia temperatury dla tej pory roku ma być wyraźnie powyżej normy. Chłodniej zapowiada się druga połowa miesiąca. Wtedy przymrozki będą częstsze, ale ostateczna głębokość ochłodzenia stoi jednak nadal pod znakiem zapytania.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Prognoza temperatury i opadów w Polsce i całej Europie

Generalnie, listopad zapowiada się w Polsce jako miesiąc ciepły. Anomalia temperatury według amerykańskiego modelu CFSv2 ma o około 1,5-2 st. C. być wyższa od normy wieloletniej. Szczególnie ciepło zapowiada się pierwsza połowa listopada, co również potwierdzają najnowsze prognozy europejskiego modelu ECMWF. Pierwszy tydzień listopada ma przynieść dodatnią anomalie temperatury, zwłaszcza w centrum, na wschodzie i północy Polski. Temperatura w normie utrzyma się na zachodzie i południu kraju, co będzie mieć związek z nieco częstszym pojawieniem się opadów związanych z niżami atlantyckimi.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, do 7 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Prognoza temperatury w Polsce, do 7 listopada 2021

Kolejny, drugi tydzień listopada również zapowiada się z łagodną temperaturą. Jej anomalia ma być dodatnia w całym kraju. Według ECMWF, temperatura w tym czasie może być wyższa od normy wieloletniej o około 1-3 st. C.

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Prognoza anomalii temperatury, między 8-14 listopada

Pogoda długoterminowa dla Polski. Prognoza temperatury, od 8, do 14 listopada 2021

Chłodniej zapowiada się druga połowa listopada. W tym czasie do Polski może przejściowo napłynąć zdecydowanie chłodniejsze powietrze. Skala ochłodzenia i czas jej trwania jest jednak jeszcze niepewna. Model ECMWF wskazuję normę klimatyczną, co często w jego przypadku tak naprawdę w dłuższej perspektywie rzeczywistej oznacza możliwość wystąpienia ujemnej anomalii temperatury. W każdym razie przymrozki w tym czasie mają być zdecydowanie częstsze. 

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury, między 15-21 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na listopada 2021. Prognoza temperatury w Polsce, od 15, do 21 listopada 2021

Wyraźne ochłodzenie widać w 3 ostatniej dekadzie listopada. Co prawda obecnie widnieje norma, ale przypuszczamy, że w rzeczywistości będą to dni chłodniejsze z ujemną anomalią. W tym czasie prawdopodobieństwo występowania nocnych przymrozków będzie większe. Całkiem prawdopodobne, że śnieg spadnie nie tylko w górach, ale pierwszy zimowy akcent w tym śnieg pojawi się miejscami na nizinach. Oczywiście jest to termin umowny. W każdym razie, pierwsza połowa listopada ma być stosunkowo łagodna z często dodatnią anomalią temperatury, a chłodniejsze dni pojawią się w ciągu drugiej połowy miesiąca. Ochłodzenie nie powinno być na tyle duże, aby zniweczyć dodatnią anomalię z pierwszej połowy miesiąca i ostatecznie listopad, będzie miesiącem z temperaturą powyżej normy.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury, między 22-28 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Prognoza temperatury w Polsce, od 22, do 28 listopada

W listopadzie suma opadów w Polsce, będzie zróżnicowana

Pozostałe dni listopada nie zapowiadają się tak monotonnie, jak miniony październik. Wyniknie to z faktu innego układu barycznego. Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy skrajem układu wyżowego znad Rosji i wpływu układu niżowego z frontami atmosferycznymi znad Atlantyku, przy czym wpływ Atlantyku na zachodzie kraju ma być częstszy. Oznacza to pogodę zmienną. Czekają nas zarówno dni z przelotnymi opadami deszczu, jak również okresy bardziej pogodne, aczkolwiek nie możemy również wykluczyć dni bardziej pochmurnych w czasie zalegania niskiego zachmurzenia po wystąpieniu mgły. Generalnie jednak opady będą częstsze w porównaniu do października, ale bez ekstremów.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Prognoza ciśnienia, opadów i temperatury w Polsce

Z uwagi na powyższy rozkład ciśnienia, suma opadów w Polsce ma być zróżnicowana. Na zachodzie bądź południowym zachodzie ze względu na bliżej położone rejony względem obszaru niskiego ciśnienia, suma opadów ma nieznacznie przekroczyć normę. Z kolei w pasie środkowym ma być w normie, a na wschodzie poniżej normy wieloletniej. W rzeczywistości mogą zajść korekty tych obszarów, ale trend wydaje się prawidłowy.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie, listopad 2021

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Prognoza sumy opadów w Polsce i Europie

Podsumowując, pierwsza połowa listopada nadal zapowiada się z łagodną pogodą i temperaturą. Mimo, że wyż ustąpił i pozwolił na wejście frontom atmosferycznym, to spadek temperatury nie będzie drastyczny. Przejściowo pojawią się również okresy cieplejsze. Generalnie w tym czasie temperatura w Polsce może najczęściej wahać się w przedziale 7-17 st. C. w zależności od regionów. Przymrozki również się pojawią, ale będą one raczej nieliczne i ograniczone pod względem zasięgu. Opady deszczu pojawią się w całej Polsce, ale nie będą one długotrwałe. Zmiany w kierunku nieco niższych temperatur i być może pierwszego akcentu zimowego na nizinach czekają nas w ciągu drugiej połowy miesiąca, ale obecnie jest za wcześniej na więcej szczegółów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!