| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zimowe akcenty wrócą do Polski. Kolejna wichura w prognozach

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zimowe akcenty wrócą do Polski. Kolejna wichura w prognozach

Bardzo zmienne warunki atmosferyczne w Polsce związane z silną cyrkulacją strefową, będą kontynuowane w pierwszej dekadzie lutego 2022 - przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. W nowym tygodniu czeka nas zarówno chwilowy spadek temperatury i powrót mrozu szczególnie do wschodniej połowy kraju, zwłaszcza w nocy, jak również akcenty zimowe, w tym opady śniegu w tej części kraju. Utrzyma się podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód kraju. W prognozach pojawia się ryzyko kolejnej wichury, ale raczej słabszej od przechodzącej aktualnie nad krajem. Generalnie, warunki atmosferyczne, będą często zmienne, dlatego należy śledzić najnowsze prognozy.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 30 stycznia, do 14 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 30 stycznia, do 14 lutego 2022

W kolejnych dniach nadal przez Polskę będą się przemieszczać strefy frontowe z opadami, w tym śniegu, zwłaszcza we wschodnich i południowych regionach kraju. Po przejściu wichury napłynie okresowo chłodniejsze powietrze. Wróci mróz szczególnie do wschodniej Polski. Widać to wyraźnie w prognozie anomalii temperatury, gdzie mamy zaznaczony chłodniejszy wschód kraju. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie za okres 1-6 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce, do 6 lutego 2022

Nie będzie to jednak silny mróz. Średnia temperatura utrzyma się w normie, tylko miejscami nieznacznie poniżej normy na wschodzie Polski. Spadek temperatury będzie wystarczający, aby znowu krajobrazy w czasie opadów śniegu miejscami ponownie zaczęły się zabielać we wschodniej połowie kraju. Na trwały powiew zimy nie możemy jednak liczyć. Prawdziwa zima nadal będzie się utrzymywać w górach oraz miejscami w rejonach podgórskich.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 9 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, do 9 lutego 2022

W kolejnych dniach Polska najczęściej będzie pozostawać w zasięgu pola obniżonego ciśnienia związanego z niżami przemieszczającymi się nad Skandynawią. Fronty z nimi związane co jakiś czas, będą przynosić opady deszczu, deszczu ze śniegiem i miejscami śniegu. Z tego powodu nie możemy liczyć na dłuższy okres stabilnej pogody. Wstępne prognozy długoterminowe wskazują kolejne ryzyko wichury w Polsce około 6-7 lutego 2022 (+/-1 dzień). Będziemy to jeszcze weryfikować w prognozach.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 6 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 6 lutego 2022

Długoterminowy trend pogodowy dla wybranych miast w Polsce, bardzo dobrze można zweryfikować na wiązkach modeli numerycznych. Duże prawdopodobieństwo prognozy temperatury i opadów charakteryzuje bliskie położenie krzywych, ewentualnie należy się kierować wiązką czarną, będą średnią wszystkich wyliczeń numerycznych.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody do 15 lutego 2022

Trend pogodowy jest bardzo stabilny do około 10 lutego. Widać wyraźnie, że w nowym tygodniu zaznaczy się chwilowy spadek temperatury z możliwością powrotu zimowych akcentów szczególnie między 1-3 lutego. Z kolei w okolicach 7-10 lutego, będzie możliwy chwilowy znaczny wzrost temperatury, ale nadal w towarzystwie możliwych opadów.

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa. Prognoza temperatury do 15 lutego 2022

W 2 dekadzie lutego jest obecnie sugerowany znaczny spadek temperatury, ale aktualnie ta prognoza modelu GEM nie jest pewna. Będziemy to sprawdzać i ewentualnie potwierdzać w kolejnych prognozach pogody. Podsumowując, w nowym tygodniu czeka nas spadek temperatury odczuwalny, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, gdzie wrócą dość częste ujemne temperatury w nocy. Miejscami pojawią się również opady śniegu, dlatego może się miejscami przejściowo zabielać w czasie zimowych akcentów. Około 6-7 lutego zaczyna być wskazywana kolejna wichura, co będziemy musieli jeszcze potwierdzić. Przed nami kontynuacja dynamicznej i zmiennej pogody. Śledźcie prognozy na bieżąco, a nic istotnego Wam nie umknie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!