| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima ze śnieżycami będzie wracać. Wcześniej antycyklon z wysokim ciśnieniem

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima ze śnieżycami będzie wracać. Wcześniej antycyklon z wysokim ciśnieniem

Kończący się tydzień przyniósł powrót warunków zimowych do niemal całej Polski. W najbliższych dniach aura nieco się uspokoi, ale epizody zimowe ze śniegiem i mrozem na przełomie stycznia i lutego 2023 będą jeszcze wracać po odsunięciu się wyżu - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Początek nowego tygodnia będzie dość spokojny. Sytuacja zacznie się zmieniać w drugiej połowie, gdy zaczniemy się dostawać pod wpływ nowych ośrodków niżowych. Noce, zwłaszcza w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń będą przynosić mróz.

Pogoda długoterminowa. Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce, od 22 stycznia, do 6 lutego 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, zima ze śnieżycami i mrozem będzie wracać, wcześniej antycyklon z wysokim ciśnieniem na przełomie stycznia i lutego 2023

Temperatury w kolejnych dniach będą zbliżone do obecnie notowanych. Nieco większy mróz pojawi się w nocy, ale tylko w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń, bo nie wszędzie będzie ustępować na dłużej niskie zachmurzenie warstwowe. Mimo to, średnia temperatura dobowa nadal utrzyma się powyżej normy. Krótko mówiąc - dalej będzie cieplej niż wynika to normy wieloletniej dla tej pory roku. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 22 stycznia - 1 lutego 2023

Pogoda 16 dni, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 1 lutego 2023

Aktualne prognozy wskazują, że styczeń 2023 w Polsce ostatecznie zapiszę się z anomalią temperatury na poziomie około 4-4,1 st. C. powyżej normy. Będzie więc miesiącem bardzo ciepłym.

Prognozowany napływ powietrza i jego temperatura na wysokości 1,5 km w Polsce i Europie, od 22, do 30 stycznia 2023

Zimowe epizody pojawiające się na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca oraz pod jej koniec nie wystarczą do zmiany w kierunku określenia stycznia na bardziej zimowy i chłodny.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 1 lutego 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia i temperatury w Polsce i Europie do 1 lutego 2023

Pogoda w najbliższych dniach znacznie się uspokoi, gdyż dostaniemy się pod wpływ wału wyżowego rozciągającego się ze wschodniej Europy po Atlantyk. Bezpośrednio na warunki atmosferyczne wpłynie wyż Beata, który we wtorek 24.01 przyniesie wzrost ciśnienia do około 1040-1041 hPa w północno zachodniej Polsce. Nad krajem będzie zalegać zachmurzenie warstwowe (popada z niego tylko lokalnie), ale miejscami pojawią się również okresowe większe przejaśnienia i rozpogodzenia, zwłaszcza między 24-25 stycznia, głównie w północnych regionach kraju. 

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów do 29 stycznia 2023

Pogoda na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 29 stycznia 2023

Sytuacja zacznie się zmieniać od około 26 stycznia. W tym dniu nad Polską pojawi się strefa frontu atmosferycznego z którego miejscami popada śnieg. W kolejnych dniach również miejscami przelotnie popada śnieg i deszcz ze śniegiem. Większe zmiany pojawią się około 29-30 stycznia, gdy w rejonie Polski dotrą niże z frontami niosącymi śnieżyce i miejscami przejściowo również deszcz ze śniegiem. Lokalnie będzie możliwa także krupa śnieżna. Jeśli zmieni się trajektoria ośrodków niżowych, to nie można wykluczyć również ryzyka wichury i burz.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza długoterminowa do 6 lutego 2023

Jak widać na powyższej prognozie prawdopodobieństwa opadów i temperatury, w kolejnych dniach dobowa temperatura będzie często przez 0 st. C. Częstotliwość możliwych opadów, w tym śniegu zacznie rosnąć w Polsce od około 26 stycznia. Więcej opadów i stref frontowych jest obecnie prognozowanych szczególnie na przełomie stycznia i lutego 2023.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 6 lutego 2023

Przed nami więc pogoda, którą termicznie będziemy mogli określić jako przedzimie, gdyż średnia dobowa temperatura będzie się na ogół utrzymywać powyżej 0 st. C. Nawroty zimy po ustąpieniu wyżu ponownie będą się zdarzać w epizodach. Śnieg, który spadnie będzie mieć jednak tendencję do topnienia ze względu na przeważnie dodatnią temperaturę w dzień. 

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!