| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima w Polsce zupełnie rozczaruje. Śnieżyce i mróz w prognozach nadal rzadko

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima w Polsce zupełnie rozczaruje. Śnieżyce i mróz w prognozach nadal rzadko

Za nami pierwszy tydzień stycznia, który przyniósł bardzo wysoką temperaturę w Polsce, dopiero pod jego koniec miejscami wystąpił zimowy epizod ze śniegiem i mrozem na północy i wschodzie Polski. Nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już początku drugiej połowy stycznia 2023 nadal rozczaruje miłośników zimy. Będą przeważać temperatury ponad normę, a okresy z mrozem i śniegiem pojawią się tylko w incydentach. Powrotu prawdziwej zimy do Polski nadal nie widać. Może również wystąpić ryzyko wichury.

Prognozowany zakres temperatury maksymalne w Polsce, od 8, do 23 stycznia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, śnieg i mróz w Polsce nadal rzadki, śnieżyce poza Polską, prognoza temperatury do 23 stycznia 2023

W nowym tygodniu temperatury na znacznym obszarze kraju mają się przeważnie wahać w dzień, od 4, do 10 st. C. Chłodniej będzie tylko miejscami, głównie okresami w rejonach podgórskich. Niektóre noce przy przejaśnieniach i rozpogodzeniach lokalnie przyniosą przymrozki, ale nie będą one silne. Generalnie kolejne dni stycznia nadal mają się zapisać z temperaturami dalej znacznie powyżej normy. Prawdziwej zimy z tego nie będzie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 18 stycznia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury do 18 stycznia 2023

Mroźna i śnieżna zima w tym czasie nadal będzie się utrzymywać na wschodzie i północy Europy, ale z tendencją słabnięcia, gdyż atlantycka cyrkulacja strefowa zepchnie wyż na wschodnie krańce kontynentu i co pewien okres będzie podrzucać w głąb Europy łagodne masy powietrza.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Europie za okres do 18 stycznia 2023

Pogoda na 16 dni, zimy z mrozem i śniegiem poza Polską, prognoza ciśnienia do 18 stycznia 2023

Sytuacja baryczna w Polsce w kolejnym tygodniu nie ulegnie zasadniczej zmianie. Polska pozostanie w obszarze pomiędzy oddziaływaniem pola ogromnego obszaru niżowego znad Atlantyku, jak również skraju wyżu znad południowo wschodniej Europy. Takie rozmieszczenie ośrodków barycznych oznacza zarówno dni z dynamiczną pogodą z przemieszczającymi się frontami atmosferycznymi niosącymi przelotne opady i miejscami z silniejszymi porywami wiatru, lokalnie o sile wichury, jak również krótkie okresy spokojniejsze i chwilami bardziej pogodne. 

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 15 stycznia 2023

Pogoda długoterminowa w Polsce, śnieg i mróz poza krajem, zima ze śnieżycami nie dotrze, prognoza opadów do 15 stycznia 2023

W nowym tygodniu na przeważającym obszarze Polski popada przelotnie, zwłaszcza 9 stycznia, ponadto 10 stycznia na wschodzie i południowym wschodzie oraz między 11-15 stycznia w wielu regionach kraju. Miejscami popada nie tylko deszcz, ale lokalnie również deszcz ze śniegiem i śnieg. Nieco więcej śniegu okresami popada w rejonach podgórskich i górskich. Zasięg występowania opadów i porę przejścia frontów będziemy weryfikować w prognozach bieżących. 

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody do 20 stycznia 2023

W kolejnych dniach musimy uważnie śledzić trajektorię poszczególnych ośrodków niżowych i stref frontowych. Niewykluczone, że miejscami wiatr o sile wichury wystąpi także poza górami. Wstępnie dynamiczny okres w pogodzie jest wskazywany szczególnie między 14-16 stycznia 2023.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, czy będzie mróz i śnieg i zima, prognoza temperatury do 20 stycznia 2023

Krótko mówiąc - powrotu prawdziwej zimy do Polski nadal nie będzie, choć miejscami w czasie przejścia stref frontowych popada lokalnie śnieg i deszcz ze śniegiem. Wyjątkiem będą góry, gdzie w nowym tygodniu może spaść nieco więcej śniegu. Nadal mają jednak przeważać dni z przewagą cyrkulacji strefowej i dodatnich temperatur. Prawdziwej zimy na nizinach z tego obecnie nie będzie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!