
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima po ociepleniu szybko wróci? Prognozy mrozu i śniegu są jednoznaczne
W nowym tygodniu zima będzie się cofać z Polski, ale czy szybko wróci ze śnieżycami i falą siarczystego mrozu? Nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już początku lutego jednoznacznie wskazuje na przewagę dni z silną odwilżą. Mróz odpuści, a nawet nocami będzie się pojawiał rzadziej. Przejdą opady deszczu i nasili się okresami wiatr o sile wichury. Przyspieszy proces topnienia pokrywy śnieżnej. Opady śniegu będą rzadsze i wrócą szare krajobrazy do wielu regionów.
Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 5 lutego 2024
Nowy tydzień przyniesie zdecydowane ocieplenie z powszechną odwilżą. Najcieplej i najczęściej będzie w regionach zachodnich, południowych i południowo zachodnich, a najsłabsze na północnym wschodzie kraju. To ważne bowiem w tym regionie zalega na nizinach najwięcej śniegu, miejscami na Podlasiu ponad 40 cm. Bardzo szybka i gwałtowna odwilż może doprowadzić do poważnych problemów, dlatego miejmy nadzieję, że faktycznie w tym regionie ocieplenie będzie najsłabsze.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 27 stycznia 2024
W trakcie trzeciej dekady stycznia czeka nas wyraźna dodatnia anomalia temperatury. Średnia dobowa ma być miejscami nawet o 2-5 st. C. wyższa od normy. Ocieplenie będzie więc znaczące i charakterystyczne dla przedwiośnia, a nawet okresami szczególnie na zachodzie, północnym zachodzie i południowym zachodzie kraju dla termicznej wiosny, gdy średnia temperatura dobowa przekroczy 5 st. C., w tym szczególnie 24 stycznia.
Pogoda długoterminowa. Prognoza zasięgu adwekcji ciepłego powietrza na wysokości 1,5 km oraz jego anomalii temperatury, 24 stycznia 2024
Odnowiona aktywna cyrkulacja strefowa przyniesie nie tylko ocieplenie z powszechną odwilżą, ale także okresami wichury, zwłaszcza 22 stycznia na północy i południu Polski oraz 24-25 stycznia w wielu regionach. Spodziewamy się również przechodzenia stref frontowych z opadami deszczu i miejscami jeszcze okresowo śniegu i deszczu ze śniegiem. W nowym tygodniu popada na przechodzącym froncie, głównie między 22-23 stycznia i między 24-26 stycznia.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres do 27 stycznia 2024
Z tego powodu suma opadów w danym okresie ma być na ogół powyżej normy, co jest typowe i charakterystyczne dla strefowej cyrkulacji atmosfery. Szybkiego nawrotu mroźnej i śnieżnej zimy do Polski nie będzie nie tylko do końca stycznia, ale również okres dodatnich temperatur nie licząc miejscami nocy przeciągnie się także na początek lutego. Spodziewamy się, że ta sytuacja szybko się nie zmieni także w dalszej części ostatniego miesiąca meteorologicznej zimy. Co najwyżej i to miejscami mogą się zdarzyć krótkie zimowe epizody.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 5 lutego 2024
Na przykładowych wykresach prognoz długoterminowych, widać wyraźnie przewagę dni z dodatnimi temperaturami w perspektywie najbliższych dwóch tygodni. Okresów z ujemną temperaturą będzie coraz mniej, a tym samym możemy śmiało przewidywać odwrót zimy na nizinach w Polsce. Nawet w górach pokrywa śnieżna też nieco się zmniejszy.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Krótko mówiąc, nadchodzące ocieplenie pokona mroźną i śnieżną zimę, którą przez wiele ostatnich dni odczuwaliśmy w wielu regionach kraju. Jej ewentualne nawroty w perspektywie kolejnych 16 dni będą krótkotrwałe i ograniczone pod względem zasięgu. Pokrywa śnieżna na przeważającym obszarze kraju w nowym tygodniu stopnieje. Wyjątkiem będą miejscami rejony podgórskie i górskie oraz krańce wschodnie i północno wschodnie, gdzie śnieg utrzyma się najdłużej.
Źródło: DobraPogoda24.pl
Po 5 lutego nastąpi ponowna przebudowa baryczna nad kontynentem i Atlantykiem, która powinna doprowadzić do zimowej drugiej dekady lutego. Jest obliczane przez GEFS model rozerwanie sprzężenia z polarnym wirem.
Oby się nie sprawdziło.